image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xmlimage/svg+xmlimage/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14ok-white-10x19ok-10x19twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Jeżeli wybierasz program do tworzenia testów i jesteś przytłoczony jego licznymi funkcjami, ten artykuł Ci pomoże. Oto popularne programy do tworzenia quizów, które porównaliśmy, abyś mógł zdecydować, który z nich najlepiej pasuje do Twoich codziennych zadań i przepływu pracy.

1. iSpring Suite

iSpring Suite

iSpring Suite to intuicyjny, ale potężny program do tworzenia quizów o dowolnej złożoności – kompleksowych ocen pracowników, ćwiczeń typu „przeciągnij i upuść”, interaktywnych quizów, szybkich ankiet, a nawet profesjonalnie wyglądających kursów online. Pomoże programistom e-learningu i nauczycielom  w rekordowym czasie zorganizować mobilne testy i uzyskać szczegółowe raporty na temat wyników każdego ucznia.

Jest to idealne narzędzie do tworzenia quizów dla tych, którzy szukają najłatwiejszego i najszybszego sposobu na ich przygotowanie. Ponadto, narzędzie to pozwala przenosić istniejące instrukcje obsługi i podręczniki online. Jeśli masz już prezentacje PPT, możesz przekształcić je w e-kursy za pomocą kilku kliknięć.

Jak to działa

Narzędzie jest łatwe w nawigacji, ponieważ ma zakładki i wstążki podobne do MS Office. Dzięki edytorowi WYSIWYG tworzenie testów jest bardzo proste. Możesz wybrać pytania z 14 szablonów dla pytań ocenianych i ankietowych, i po prostu wypełnić je swoim tekstem i multimediami. Kreator testów jest responsywny, więc ten program do tworzenia quizów pomoże Ci zadbać o świetne doświadczenia podczas nauki mobilnej.

1. Rodzaje pytań. iSpring QuizMaker ma 14 typów pytań i ankiet do wszechstronnej oceny wiedzy, w tym pytania wielokrotnego wyboru, dopasowywania, przeciągania i upuszczania, bank słów, pytań graficznych, eseju, skali Likerta i tak dalej.

2. Zasady testowania. Możesz ustawić limity czasowe, liczbę prób, losowy wybór pytań oraz możliwość pominięcia pytania. Punktacja jest również bardzo elastyczna: możesz określić wynik na zaliczenie i przypisać punkty lub kary za każde pytanie, w tym te z częściową odpowiedzią. Pytania można łatwo podzielić na grupy, a każdą grupę można oceniać osobno, dzięki czemu w jednym teście można ocenić wiele tematów.

3. Udostępnianie i raporty. Testy są tworzone w formacie HTML5 i mogą być publikowane w witrynie internetowej, LMS, MS Word lub usłudze udostępniania w chmurze oferowanej przez tego samego dostawcę. Opcja podglądu pomaga zobaczyć przed opublikowaniem, jak test będzie wyglądał na różnych urządzeniach. Narzędzie oferuje szczegółowe raporty, dzięki czemu można łatwo śledzić wyniki każdego ucznia. Możesz uzyskać szczegółowe wyniki dla każdego pytania lub grupy pytań. Nawet, jeżeli nie masz systemu LMS, nadal możesz otrzymywać pełne raporty za pośrednictwem poczty e-mail lub lokalnego serwera.

Ceny

Dostępna jest darmowa, 14-dniowa i w pełni funkcjonalna wersja próbna. Cena subskrypcji zaczyna się od 3 169 zł dla iSpring Suite i od 3 992 zł dla iSpring Suite Max. Dostępne są specjalne zniżki dla nauczycieli, uczniów, organizacji non-profit i instytucji rządowych.

2. Articulate Quizmaker

Articulate Quizmaker

Articulate Quizmaker umożliwia tworzenie złożonych niestandardowych testów i jest dobrym rozwiązaniem dla zaawansowanych technicznie programistów e-learning. Ma wiele elementów, które można dostosować i pozwala tworzyć quizy dla wszystkich urządzeń.

Jak to działa

Ten program do tworzenia testów jest dostarczany jako część Articulate 360, zestawu 9 narzędzi. Articulate Quizmaker to samodzielna aplikacja z interfejsem podobnym do programu PowerPoint. Program do tworzenia quizów posiada wiele opcji i pozwala na używanie zarówno szablonów pytań, jak i gotowych pytań od podstaw; jednak nauczenie się podstaw i odkrycie wszystkich możliwości może zająć trochę czasu.

1. Rodzaje pytań. Aplikacja Articulate zawiera 20 pytań opartych na formularzach i 6 pytań dowolnych, w tym zarówno standardowe pytania wielokrotnego wyboru, dopasowywanie itp., jak i złożone ćwiczenia typu „przeciągnij i upuść”.

2. Zasady testowania. Istnieje wiele ustawień, które można dostosować. Możesz skonfigurować złożoną punktację (w tym punkty ujemne i punkty za częściowe odpowiedzi), ustawić liczbę prób, zezwolić użytkownikom na pomijanie pytań, i tak dalej. Pytania można podzielić na grupy i przetasować.

3. Udostępnianie i raporty. Quizy stworzone w Articulate mogą być publikowane w Internecie, istniejącej prezentacji, LMS, na CD lub w MS Word. Testy są publikowane w formatach HTML5 i Flash, dzięki czemu można je łatwo przeglądać na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo możesz opublikować test w Articulate 360 i udostępnić go online współpracownikom do recenzji. Jeśli chodzi o raportowanie, wyniki quizów można śledzić tylko w LMS.

Ceny

Articulate’s Quizmaker jest częścią Articulate 360, subskrypcji, która kosztuje 999 dolarów rocznie dla jednego użytkownika. Dostępna jest również w pełni funkcjonalna 30-dniowa bezpłatna wersja próbna oprogramowania do tworzenia treści.

3. Online Quiz Creator

Online Quiz Creator

Online Quiz Creator od EasyLMS pomaga tworzyć ciekawe quizy z zaawansowanymi funkcjami, opcjami stylizacji i statystykami. Kreator quizów online integruje kilka elementów grywalizacji, funkcji społecznościowych i zasad uczenia się.

Jak to działa

Twórz egzaminy, gry edukacyjne i testy do użytku online. Testy są wysoce konfigurowalne i odpowiednie dla wszystkich urządzeń, w tym smartfonów. Celem tej strony jest zapewnienie uczniom rozrywki podczas pisania testów i nauki. Dobrze integruje się z mediami społecznościowymi, a interfejs jest odpowiedni dla młodszych uczniów.

1. Rodzaje pytań. Możesz wybierać spośród: pytań wielokrotnego wyboru, wypełniania pustych miejsc i 4 różnych pytań obrazkowych. Możesz nawet tworzyć pytania z wieloma prawidłowymi odpowiedziami.

2. Zasady testowania. Punktacja i wybrany czas mają na celu maksymalizację czasu gry i zaangażowania.

3. Udostępnianie i raporty. Dzięki Kreatorowi quizów online możesz zobaczyć ranking swoich graczy i zagłębić się w statystyki wszystkich rozegranych gier. Przeanalizuj, które pytania są łatwe, a które trudniejsze. Pobierz wyniki do programu Excel, aby przeprowadzić dalszą analizę.

Ceny

Ceny zaczynają się od 50 dolarów miesięcznie. Dostępna jest darmowa wersja próbna. 

4. Respondus

Respondus

Respondus został stworzony do oceny systemów zarządzania nauczaniem. To dobry wybór dla nauczycieli akademickich, ponieważ współpracuje z popularnymi systemami LMS ukierunkowanymi na edukację, a sprzedawca dostarcza również specjalną przeglądarkę, która zapobiega oszukiwaniu przez uczniów. Narzędzie obsługuje Blackboard Learn 9.x, Brightspace 10.x, Canvas, Moodle, IMS QTI 1.x i Pearson LearningStudio.

Jak to działa

Egzaminy w Respondus można przeprowadzić z dostępnego banku testów wydawcy lub za pomocą kreatora egzaminów. Najpierw wybierasz LMS, z którego korzystasz (narzędzie tworzy różne „osobowości” dla każdego LMS), następnie tworzysz pytania i przesyłasz test do swojego systemu nauczania. Pytania można również importować z programu Word lub z innych egzaminów stworzonych za pomocą tego oprogramowania. Interfejs użytkownika jest trochę podobny do systemu Windows 98, ale wszystkie podstawowe funkcje są łatwe do znalezienia.

1. Rodzaje pytań. Liczba pytań jest różna dla różnych systemów zarządzania nauczaniem. Ogólnie narzędzie oferuje 15 Rodzaje pytań, w tym pytania obliczeniowe i algorytmiczne.

2. Zasady testowania. W Respondus możesz zabezpieczyć swoje quizy hasłem, ustawić limity czasowe, zablokować prawy przycisk myszy lub zmusić uczniów do rozwiązania quizu za pomocą specjalnej przeglądarki, aby zapobiec oszukiwaniu. Możliwe jest również umożliwienie uczniom kilku prób przystąpienia do testu i przesłania odpowiedzi po terminie bez przyznania punktów. Ponadto możesz tworzyć grupy pytań i zapewnić im losowość.

3. Udostępnianie i raporty. Opcje udostępniania są ograniczone: testy wykonane przez Respondus można wydrukować lub przesłać do LMS. Możesz publikować testy bezpośrednio w kursie online lub nawet w wielu kursach i przenosić je między różnymi systemami zarządzania nauczaniem. Istnieje możliwość wyświetlenia podglądu testu przed umieszczeniem go w systemie zarządzania nauczaniem. Raporty są dostępne w Twoim systemie nauczania i zawierają wyniki, ogólne statystyki oraz dystrybucję odpowiedzi. Możesz archiwizować i przywracać projekty quizów, aby udostępniać je współpracownikom.

Ceny

Narzędzie ma bezpłatną 30-dniową wersję próbną. Licencje są dostępne w cenie 79 dolarów, jeśli kupujesz za pomocą karty kredytowej przez Internet, lub 149 dolarów, jeśli kupujesz za pomocą czeku lub zamówienia.

5. QuestionWriter HTML5

QuestionWriter HTML5

QuestionWriter HTML5 to kolejny płatny program do tworzenia quizów dla nauczycieli, który umożliwia tworzenie możliwych do przystosowania quizów zgodnych ze SCORM i śledzenie wyników uczniów. Pomaga nauczycielom i autorom egzaminów w opracowywaniu ocen dla sieci i systemów LMS, dostosowywaniu ustawień quizów i uzyskiwaniu raportów.

Jak to działa

QuestionWriter to narzędzie do quizów na komputery stacjonarne z bogatymi opcjami dostosowywania. Możesz tworzyć testy od podstaw lub skorzystać z jednego z 20 gotowych szablonów quizów (które jednak wyglądają na nieco przestarzałe). Narzędzie obsługuje format HTML5 gotowy na urządzenia mobilne, ale design quizu nie jest responsywny, więc rozwiązywanie testów na urządzeniach mobilnych nie jest tak łatwe.

1. Rodzaje pytań. Question Writer oferuje 10 rodzajów pytań, w tym pytania wielokrotnego wyboru, dopasowywanie, esej, wyjaśnienie i inne.

2. Zasady testowania. Istnieje wiele opcji do ustawienia (jednak niektóre ustawienia są trudne do skonfigurowania). Możesz ustawić limit czasu, aby wyniki były automatycznie wysyłane do instruktora po jego zakończeniu. Możliwe jest przypisywanie punktów i kar, ocenianie odpowiedzi częściowych, tworzenie puli pytań i losowanie pytań oraz stosowanie wielu punktów. Istnieje również możliwość poproszenia o dane uczniów podczas rozwiązywania quizu.

3. Udostępnianie i raporty. Test przygotowany w QuestionWriter można przesłać do sieci lub LMS (jeśli obsługuje SCORM 1.2), wyeksportować do formatu tekstowego lub QTI lub wydrukować. Jeśli chodzi o raporty, nauczyciele mogą je otrzymywać pocztą elektroniczną, eksportować jako pliki Excel lub sprawdzać online. Wyniki quizu można przesłać na serwer lub e-mailem.

Ceny

Za 495 dolarów możesz korzystać ze wszystkiego, co oprogramowanie ma do zaoferowania, w tym nieograniczonego tworzenia testów i wsparcia przez e-mail/forum, a także uzyskać dostęp do programu do tworzenia testów.

6. Hot Potatoes

Hot Potatoes

Hot Potatoes to darmowy pakiet oprogramowania, dostępny zarówno na Windowsa, jak i Maca, zawierający sześć aplikacji. Pięć z nich służy do tworzenia różnego rodzaju ćwiczeń, a ostatni pozwala na ich mieszanie. Ten program do tworzenia testów jest przydatny dla nauczycieli języków, którzy chcą tworzyć quizy ze słownictwa i krótkie ćwiczenia dla swoich uczniów.

Jak to działa

Hot Potatoes to zestaw sześciu programów do tworzenia quizów. Możesz tworzyć osobne ćwiczenia lub mieszać je, a następnie publikować jako strony internetowe lub przesyłać do swojego LMS. Narzędzie ma również wersję Java dostępną dla komputerów Mac, ale nie jest zgodne ze standardem SCORM. Zaawansowana funkcjonalność jest dostępna tylko dla tych, którzy mają wiedzę na temat JavaScript i HTML.

1. Rodzaje pytań. Dostępnych jest 8 rodzajów pytań, w tym: wypełnianie pustych miejsc, dopasowywanie, wielokrotny wybór, rozsypanka wyrazowa i krzyżówka.

2. Zasady testowania. Wszystko jest tu całkiem proste. Hot Potatoes pozwala przypisać wagę niektórym typom pytań, wybrać kary za błędne odpowiedzi i ograniczyć czas na zaliczenie testu. Uczniowie mogą poprosić o wskazówki lub poprawić swoje błędy podczas testu (i stracić punkty za te czynności).

3. Udostępnianie i raporty. Możesz publikować testy jako strony internetowe (które można łatwo edytować w edytorach WYSIWYG), tworzyć pakiety SCORM dla LMS lub kopiować quizy do dokumentu w celu wydrukowania. Wyniki testów można wysłać e-mailem przez Twój serwer (wymaga skomplikowanej konfiguracji) lub raportować w Twoim LMS. Możesz także przesyłać testy na serwer hotpotatoes.net (jest to wirtualne środowisko uczenia się) i tam śledzić postępy uczniów. Ta platforma jest dostępna na zasadzie subskrypcji (zaczyna się od około 64 dolarów).

Ceny

Hot Potatoes jest dostępny do pobrania za darmo ze strony domowej Half-Baked Software. Ten program do tworzenia testów jest bezpłatny dla instytucji non-profit lub edukacyjnych, pod warunkiem, że stworzone materiały są bezpłatnie dostępne dla każdego z dostępem do Internetu. W przeciwnym razie licencja zaczyna się od 1 użytkownika za 100 dolarów.

7. QuizStar 

QuizStar 

QuizStar to bezpłatna usługa online dla nauczycieli, która umożliwia tworzenie quizów dla uczniów, zapraszanie ich na zajęcia online oraz przeglądanie wyników testów w przeglądarce. Mimo, że testy przygotowuje się w przeglądarce, lepiej wypełniać je na komputerach PC, ponieważ witryna nie ma wersji mobilnej.

Jak to działa

Nauczyciel rejestruje się na stronie internetowej, tworzy test i wpisuje pytania. Następnie musi utworzyć zajęcia online i przypisać test do grupy uczniów, tak jak w LMS.

1. Rodzaje pytań. Program do tworzenia testów oferuje 3 proste typy pytań: wielokrotnego wyboru, prawda/fałsz i krótka odpowiedź, które pozwalają tworzyć proste testy.

2. Zasady testowania. Możesz tworzyć otwarte lub prywatne zajęcia online z samodzielną rejestracją. Testy ustawione jako prywatne można przypisać uczniom, którzy logują się do systemu za pomocą poświadczeń przekazanych im przez instruktora. Istnieje możliwość ustawienia liczby prób, licznika czasu i punktów. Możesz też określić daty rozpoczęcia i zakończenia testu. Nie można mieszać pytań.

3. Udostępnianie i raporty. Uczniowie przystępują do przypisanych testów online bezpośrednio w swoich przeglądarkach. Raporty zawierają przegląd wyników testów, analizę pytań i wyniki uczniów. Menedżer raportów umożliwia wysyłanie wyników do nauczyciela codziennie lub co tydzień.

Ceny

Darmowy.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że informacje okazały się dla Ciebie przydatne i jesteś na dobrej drodze do wybrania najlepszego dla siebie programu do tworzenia testów.

Zarejestruj się, aby skorzystać z wersji próbnej każdego narzędzia, które Cię interesuje i upewnić się, że Ci odpowiada. Jeśli program do tworzenia testów treści sprawia Ci problemy i zmusza Cię do rozwiązywania problemów technicznych zamiast tworzenia świetnych materiałów szkoleniowych, rozważ inne narzędzie.

Jeśli chcesz tworzyć treści od razu, bez spędzania godzin na szkoleniach lub czytaniu forów pomocy technicznej, wypróbuj za darmo program do robienia quizów iSpring Suite dzięki 14-dniowej wersji próbnej i już teraz poznaj wszystkie jego funkcje.

iSpring Suite
Twórz interaktywne quizy bezpośrednio w programie PowerPoint
Dowiedz się więcej
 

Zacznij szybko i łatwo tworzyć kursy online