Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Możesz uruchomić własne zasoby szkoleniowe online i wdrożyć te same zasady gry, korzystając z systemu zarządzania nauczaniem lub LMS. W artykule opowiemy Ci dokładnie, co to jest LMS i jak może Ci pomóc w wysiłkach szkoleniowych i przekazywaniu wiedzy.

iSpring Learn LMS

Oceń pełną funkcjonalność łatwego w użyciu LMS.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Co to jest LMS (learning management system)?

Co to znaczy LMS? Jest to platforma do zdalnego nauczania. Jej kluczowe cechy można znaleźć już w samym skrócie.

L — Learning (nauka). Platforma LMS umożliwia stworzenie jednego źródła szkoleń online i materiałów szkoleniowych. Platforma ta stanie się unikalnym źródłem wiedzy, dzięki czemu będzie można zachować i zwiększyć wewnętrzną ekspertyzę swojej firmy.

M — Management (zarządzanie). Daje możliwość zarządzania kursami i uczestnikami, a nawet poprawy swojej skuteczności.

W przeciwieństwie do usług udostępniania plików, LMS nie jest tylko zbiorem plików. Wręcz przeciwnie, jest to dobrze zorganizowany system, dzięki któremu możliwe jest zarządzanie procesem szkolenia. Aby rozpocząć szkolenie, po prostu dodaj pracowników i przypisz do nich kursy szkoleniowe.

Czy ostatnio Twoja firma zatrudniła nowych pracowników? Wyślij im zaproszenia na szkolenie wprowadzające. Pojawił się problem z niską sprzedażą w firmie? Poproś sprzedawców o poćwiczenie z wirtualnymi klientami.

Dzięki funkcjom platformy, takim jak kalendarz możliwe jest nie tylko przypisywanie i zarządzanie szkoleniami online, ale także sesjami w klasie. W ten sposób LMS może być rodzajem aplikacji do robienia pewnych rzeczy, zaprojektowanej specjalnie do przekazywania wiedzy e-uczniom.

S — System. Mówiąc dokładnie, system komputerowy. Platforma LMS automatyzuje najnudniejsze i najżmudniejsze prace, takie jak ocenianie, przetwarzanie statystyk i przygotowywanie raportów. Ponadto możesz przeprowadzać szkolenia swoich pracowników bez wychodzenia z biura, do zarządzania wszystkimi procesami wystarczy komputer służbowy.

Innymi słowy, platforma LMS jest jak Twój własny uniwersytet online. System e-learning umożliwia przechowywanie i tworzenie kursów online, zapewnia uczniom dostęp do wiedzy oraz pomaga w ocenie wyników.

Obejrzyj poniższy filmik, aby zobaczyć, jak działa platforma LMS i w jaki sposób może Ci pomóc w rozwoju biznesu.

Jaki rodzaj LMS powinienem wybrać?

Jaka platforma lms będzie dla Ciebie odpowiednia?

Skoro już wiesz, czym jest LMS, to pora dowiedzieć się, jakie platformy edukacyjne istnieją i czym się od siebie różnią. Oto opis różnych typów LMS:

System LMS korporacyjny a akademicki

Zarówno korporacyjne, jak i akademickie systemy LMS zapewniają dostęp do materiałów szkoleniowych online i automatyzują różne aspekty procesów szkoleniowych. Wciąż jednak różnią się pod pewnymi względami.

Cele nauki

Celem nauczania akademickiego jest wykształcenie dobrych uczniów, którzy posiadają głęboką wiedzę na temat przedmiotów i starają się dowiedzieć więcej. Dąży do wiedzy teoretycznej. Z kolei celem nauczania korporacyjnego jest praktyczne zastosowanie oraz zwrot z inwestycji.

Chronologia kursu

W przypadku szkolenia pracowników limity czasowe są krótsze. Z tego względu korporacyjny LMS musi być elastyczny, aby pasował do wszystkich ram czasowych i potrzeb biznesowych. Semestry, trymestry i kwartały – to ramy czasowe dla placówek edukacyjnych. Dla nich, platforma LMS powinna oferować takie jednostki planowania, jak dni wolne, godziny egzaminów i okresy nauki.

Certyfikaty a oceny

Korporacyjna platforma LMS zazwyczaj oferuje możliwość śledzenia i zakończenia szkolenia w formie certyfikatu. Akademicki LMS zazwyczaj śledzi postępy uczniów poprzez system oceniania. Dostarcza dzienniki ocen do zdalnego monitorowania obecności i wyników prac oraz przechowywania innych informacji o każdym uczniu z listy obecności.

Narzędzia do nauki społecznej

Inne funkcje, które zazwyczaj dostarczają akademickie platformy szkoleniowe to możliwość łączenia uczniów w grupy do projektów klasowych i paneli dyskusyjnych. Narzędzia do e-learningu zawierają też fora dyskusyjne i wbudowane narzędzie do prowadzenia konferencji internetowych.

Aktualizacje treści

Treści niezbędne dla uczniów są oparte na naukach ścisłych i humanistycznych; dlatego LMS o funkcji edukacyjnej nie potrzebuje regularnych aktualizacji. Ponieważ potrzeby rynku zmieniają się dosyć szybko, korporacyjny LMS powinien mieć możliwość szybkiego i łatwego aktualizowania szkoleń.

Darmowe a komercyjne

Zazwyczaj jest to jedno z pierwszych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się firmy przy wyborze LMS. Czy wybrać darmowy system typu open source czy platformę komercyjną? W rzeczywistości istnieje błędne przekonanie, że każdy system LMS o otwartym kodzie źródłowym jest darmowy. Fakt, iż nie ma opłaty licencyjnej nie oznacza, że nie ma również żadnych kosztów. Prawdopodobnie firma wyda więcej na platformę open source niż komercyjny LMS, ponieważ konieczne może być skonfigurowanie serwera i hostingu. Do tego niezbędne jest dostosowanie funkcji LMS, które są dostępne w standardzie, dopracowanie marki strony i regularne uaktualnianie systemu. Ponadto, projekt e-learningowy prawdopodobnie się nie powiedzie, jeśli nie masz w zespole kogoś, kto zna się na technologii. LMS należy bowiem znacząco dostosować do potrzeb Twojej firmy.

Oprogramowanie komercyjne jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników bez znajomości informatyki. Zwykle jest znacznie łatwiejsze do wdrożenia i użytkowania, oferuje wsparcie ze strony pomocy technicznej i nie wymaga dodatkowych kosztów.

LMS w SaaS/chmurze a LMS lokalnie hostowany

Możesz wybrać LMS w SaaS (z ang. oprogramowanie jako usługa) lub przechowywać dane na serwerach swojej firmy. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie utrzymywać system, ponosisz pełną odpowiedzialność za wszystkie specyfikacje serwera, czas pracy i bezpieczeństwo.

Jeśli wybierzesz system SaaS, dostawca będzie odpowiedzialny za zarządzanie serwerem, tworzenie kopii zapasowych i rzeczy związane z przechowywaniem danych szkoleniowych. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nie masz działu IT, który zarządzałby systemem i zajmował się pomocą techniczną, dostosowywaniem i skalowalnością. Zamiast marnować czas na zarządzanie platformą LMS, możesz skupić się na tworzeniu treści do nauczania zdalnego.

Niektóre firmy odrzucają system LMS w chmurze ze względu na obawy o bezpieczeństwo danych. Uważają, że informacje przechowywane na serwerze zdalnym mogą zostać zagrożone. Dostępne są jednak różne sposoby ochrony danych szkoleniowych. Na przykład, upewnij się, że dostawca LMS stosuje skuteczne protokoły szyfrowania i utworzy kopię zapasową Twoich informacji.

Tworzenie kursów (LCMS) a nie tworzenie kursów (LMS)

Mówiąc dokładniej, LMS (system zarządzania nauczaniem) to narzędzie, które pozwala w prosty sposób rozpowszechniać gotowe treści do nauczania. A system, który poza tym ma funkcje umożliwiające tworzenie szkoleń, nazywany jest LCMS (system zarządzania treściami szkoleniowymi).

LCMS ma większe możliwości tworzenia treści e-learningowych i zarządzania nimi. Tymczasem system LMS skupia się na zarządzaniu użytkownikami i zapewnia szerszy zakres doświadczeń szkoleniowych. Na przykład, pozwala na zarządzanie bardziej tradycyjnymi formami uczenia się, takimi jak planowanie szkoleń bezpośrednich.

Jeśli interesuje Cię tworzenie kursów we własnym zakresie, możesz wybrać między kupnem LCMS, albo osobnym kupnem LMS oraz narzędzia autorskiego.

Możesz jednak napotkać dwa problemy:

 1. Wbudowane edytory kursów mają zwykle spore ograniczenia funkcjonalności, więc będziesz mógł tworzyć tylko proste kursy szkoleniowe lub testy.
 2. Nie każdy system LMS i narzędzia do tworzenia treści są w pełni kompatybilne. Na przykład, mogą wystąpić trudności z przesyłaniem szkoleń do systemu lub śledzeniem postępów uczniów.

Jeżeli chcesz uniknąć problemów ze zgodnością i tworzyć świetne interaktywne kursy, wybierz system LMS z dołączonym narzędziem do tworzenia treści. Na przykład, LMS iSpring Learn jest w pełni zintegrowany z iSpring Suite. Integracja ta umożliwia tworzenie profesjonalnie wyglądających kursów e-learningowych, łatwe przesyłanie ich na platformę i korzystanie z zaawansowanych funkcji raportowania.

Wypróbuj darmową wersję próbną →

Jakie zalety ma system LMS?

Korzystanie z platformy LMS ma wiele oczywistych zalet zarówno dla biznesów, jak i uczniów:

Dla biznesówDla uczniów
zmniejsza koszty szkoleniamożliwość zdalnego, nieograniczonego dostępu do treści szkoleniowych w dowolnym miejscu i czasie
skraca czas szkolenia/wdrożenia pracownikówbycie na bieżąco z wymaganymi szkoleniami
utrzymuje ujednolicone standardy pracy pomiędzy partnerami i jednostkami stowarzyszonymizwiększa zaangażowanie w wiedzę
tworzy indywidualne plany szkoleniowepoprawia wydajność pracy
mierzy skuteczność szkoleniazwiększa utrwalanie wiedzy

Jeśli chociaż niektóre z tych zalet są zgodne z Twoimi celami szkoleniowymi, system LMS jest dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Kto korzysta z LMS?

Duże przedsiębiorstwa

Duże firmy nieustannie szkolą setki, a nawet tysiące pracowników z różnych działów. Wiele z nich korzysta z platform edukacyjnych. Dzięki nim mogą na bieżąco informować pośredników sprzedaży, franczyzobiorców i inne kanały sprzedaży o wydaniach produktów, wymaganiach dotyczących zgodności itd.

Małe i średnie firmy (SMBs)

Wydaje Ci się, że platformy LMS i e-learning są tylko dla dużych firm? Nawet mała firma może korzystać z e-learningu do szkolenia pracowników, rozwijania ich umiejętności przy mniejszych zasobach ludzkich i kosztach szkoleń. Wyposażając swoich pracowników w technologię, skalują rozwój swojej firmy i dostosowują się do stale zmieniającego się rynku, wprowadzając międzynarodowe standardy.

Wśród innych użytkowników LMS znajdują się też organizacje non-profit, agencje rządowe i instytucje edukacyjne.

Jakie zadania są automatyzowane przez system LMS?

Oto kilka przypadków, w których korzystanie z platformy LMS jest dobrym pomysłem:

1. Wdrażanie nowych pracowników

Platforma LMS umożliwia automatyzację wdrażania pracowników. Wystarczy raz utworzyć program szkoleniowy, a następnie przypisać go wszystkim nowym pracownikom.

2. Szkolenie w zakresie zgodności

System LMS może pomóc w informowaniu pracowników o przepisach dotyczących zgodności. Platformy szkoleniowe ułatwiają aktualizację programu – w ciągu kilku minut możesz dodać nowe standardy zgodności do swojego szkolenia online.

3. Szkolenie ze znajomości produktu

Dzięki LMS możesz szkolić sprzedawców i innych specjalistów na temat produktów lub usług, które oferuje Twoja firma. System pozwala na przeprowadzanie szkoleń JIT na temat produktów, zaraz po wprowadzeniu nowych produktów, oraz dostarczanie przypomnień w katalogu.

4. Trening sprzedaży

Platforma LMS może pomóc szkolić przedstawicieli handlowych w różnych biurach, obejmując również międzynarodowe lokalizacje, jak lepiej sprzedawać. Możesz rozwijać ich umiejętności sprzedażowe i komunikacyjne poprzez symulacje dialogów i kursy SCORM oraz ocenić ich wiedzę za pomocą testów.

5. Szkolenie partnerów handlowych

System LMS umożliwia międzynarodowe szkolenie tysięcy partnerów za pomocą tej samej platformy. Możesz z łatwością szkolić partnerów handlowych, w jaki sposób najlepiej promować, sprzedawać i wspierać produkty, które oferuje Twoja firma.

6. Baza wiedzy

Wszystkie treści są przechowywane w jednym miejscu. Nawet, jeżeli pracownicy nie biorą udziału w kursie, mogą z łatwością znaleźć potrzebne informacje. Jest to szczególnie wygodne dla firm, które muszą szkolić sprzedawców z szerokiej gamy produktów.

Jak zorganizować naukę za pomocą LMS

Weźmy jako przykład iSpring Learn LMS, aby zobaczyć, jak zorganizować szkolenie za pomocą LMS.

iSpring Learn to usługa oparta na chmurze. Oznacza to, że nie musisz pobierać, instalować ani konfigurować oprogramowania w firmie. Wystarczy Ci jedynie połączenie internetowe i e-mail, aby zarejestrować konto.

Krok 1: Prześlij kursy

Aby rozpocząć szkolenie, musisz dodać materiały do platformy LMS. Proces przesyłania treści do iSpring Learn jest podobny do pracy z usługami udostępniania plików, takimi jak Dysk Google czy Dropbox. Kliknij przycisk „Upload” („Prześlij”) i po prostu wybierz pliki ze swojego komputera.

Prześlij szkolenia w LMS

LMS rozpoznaje zwykłe prezentacje PPT, audio i wideo oraz dokumenty, a także specjalne kursy SCORM.

Jeżeli masz wiele szkoleń na jeden temat, dobrym pomysłem jest połączenie ich w ścieżkę nauczania, aby zapewnić spójny przepływ. Sprawdza się to nawet w przypadku najbardziej złożonych przedmiotów. Możesz dostosować kolejność lekcji i kryteria oceny oraz, jeżeli to konieczne, wystawiać uczniom certyfikaty. Sprawdź sam skuteczność i elastyczność intuicyjnie prostego LMS, pobierając 30-dniową bezpłatną wersję próbną iSpring Learn.

Krok 2: Dodaj użytkowników

Jedną z najprzydatniejszych funkcji platformy LMS są różne role użytkowników. W każdym LMS dostępne są 3 główne typy użytkowników:

 • Użytkownik lub uczeń. Jest to najczęstsza rola. Użytkownicy mogą brać udział w wyznaczonym e-learningu i za darmo uczyć się z dostępnych materiałów.
 • Autor. Zarządzanie treściami szkoleniowymi jest możliwe dla użytkowników z uprawnieniami autora: mogą dodawać i usuwać kursy oraz przypisywać kursy do uczestników.
 • Administrator. Oprócz pracy z treściami szkoleniowymi, administrator może też dodawać i usuwać użytkowników, łączyć ich w grupy i przypisywać role.

W małej firmie jedna osoba często pełni dwie role: autora i administratora.

W dobrym LMS administratorzy są zwolnieni ze żmudnej pracy, np. ręcznego dodawania użytkowników do systemu, ponieważ większość procesów jest zautomatyzowana. Na przykład, możesz zaprosić uczniów przez e-mail lub zaimportować listę z pliku XLSX.

Dodaj użytkowników w LMS

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnego nauczania, także w e-learningu uczniów można podzielić na grupy. Na przykład, możesz oddzielić „nowicjuszy” od „profesjonalistów” lub podzielić ich według obszarów pracy: sprzedaż, bezpieczeństwo lub produkcja.

Krok 3: Przekaż wiedzę

Po przesłaniu treści i przypisaniu ról użytkownikom możesz przedstawić kursy swoim uczniom. To od Ciebie zależy, czy chcesz przyznać dostęp wszystkim użytkownikom, czy zaprosić niektórych przez e-mail. A może chcesz sprzedać swoje kursy? Platforma LMS sprawia, że to również jest możliwe.

A jak to wygląda ze strony uczniów? Nowoczesne systemy LMS, takie jak iSpring Learn, pozwalają uczniom uzyskać nowe informacje bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Dzięki darmowej aplikacji mobilnej mogą korzystać z nauczania mobilnego: w domu, w kawiarni podczas lunchu lub w drodze do pracy. A tak przy okazji, nie ma też problemu, jeśli nie mają sygnału internetowego, na przykład w samolocie. Możliwe jest korzystanie ze szkoleń w trybie offline; dane dotyczące wyników zostaną zapisane przez platformę LMS po ponownym podłączeniu urządzenia.

Krok 4: Ocena wyników

Umiejętność mierzenia efektywności nauczania jest jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej firm sięga po platformy LMS. Nie ma znaczenia, ilu masz użytkowników – 5 czy 5000 – dzięki LMS możesz śledzić ich postępy w czasie rzeczywistym. Szczegółowe statystyki pokazują, ile czasu uczniowie spędzają na nauce, a także przedstawiają osiągane przez nich wyniki.

Ocena wyników

Funkcje LMS

Nie ma zgody, co do pełnego zestawu funkcji standardowego LMS, ale ogólnie wymagania można podzielić na podstawowe i zaawansowane funkcje:

 • Zarządzanie użytkownikami – funkcja ta umożliwia dodawanie i edytowanie użytkowników, przypisywanie im ról oraz łączenie uczniów w grupy i organizacje.
 • Zarządzanie kursami – funkcja ta dostarcza materiały szkoleniowe. Nie ogranicza się do przesyłania szkoleń, ale też dopasowanie treści szkoleniowych do użytkowników.
 • Śledzenie postępów – ta funkcja ocenia wyniki osiągane przez uczniów. Możesz mierzyć ich postępy w różnych odstępach czasu lub po zakończeniu e-learningu.

Zaawansowane funkcje LMS

 • Tworzenie treści. Niektóre platformy edukacyjne mają wbudowany edytor, który umożliwia tworzenie prostych testów i szkoleń.
 • Klasy ILT. Jeśli prowadzisz nauczanie mieszane, LMS powinien wspierać inicjatywy szkoleniowe oparte na klasie (zarządzanie harmonogramami zajęć, monitorowanie obecności i wyników, itp.).
 • Nauczanie mobilne. Większość systemów LMS daje uczniom możliwość zdalnego uczenia się w dowolnym czasie, miejscu i na dowolnym urządzeniu. Niektóre z nich mają natywne aplikacje mobilne, w których użytkownicy mogą korzystać z e-learningu nawet w trybie offline.
 • Nauka społeczna. Jeśli chcesz zachęcić uczniów do dzielenia się wiedzą, potrzebujesz platformy LMS z narzędziami do nauki społecznej. Podobnie jak media społecznościowe, umożliwiają one publikowanie artykułów, omawianie postów współpracowników oraz polubienie i udostępnianie treści.
 • White-labeling i personalizacja. Dzięki tej funkcji LMS możesz stworzyć całkowicie unikalną platformę edukacyjną i zachować spójność marki w ramach e-learningu.
 • Grywalizacja. Korzystając z elementów grywalizacji (punkty, nagrody, oceny, odznaki i więcej), możesz zwiększyć zaangażowanie i motywację uczniów do intensywniejszej nauki.
 • Certyfikacja. Niektóre platformy mają możliwość wystawiania certyfikatów użytkownikom po ukończeniu e-learningu lub testu. Jest to szczególnie przydatne dla firm, które regularnie przyznają certyfikaty zawodowe.
 • Integracje. Jeżeli chcesz zsynchronizować dane firmy z platformą LMS będą Ci potrzebne dodatkowe narzędzia. Potrzebujesz do tego systemu obsługującego integracje z innych stron, takiego jak Salesforce CRM, narzędzia do wideokonferencji i innych.
 • E-сommerce. LMS z opcją e-commerce pozwala sprzedawać kursy i śledzić sprzedaż bez konieczności integracji zaplecza e-commerce.
 • Powiadomienia. Powiadomienia pomagają uczniom być na bieżąco z takimi rzeczami, jak: stan ukończenia szkoleń, zadania, osiągnięcia, komentarze, nadchodzące wydarzenia i więcej.
 • Narzędzia do współpracy. Niektóre systemy LMS zapewniają funkcje nauczania społecznościowego. Obejmuje to dzielenie się wiedzą za pośrednictwem zasobów, mediów społecznościowych i forów dyskusyjnych oraz treści generowane przez uczniów i mentoring.
 • Biblioteka kursów. Istnieją platformy szkoleniowe z wbudowaną biblioteką, która zawiera gotowe kursy online na różne tematy.

Śledzenie w LMS

Platforma LMS umożliwia monitorowanie i zarządzanie każdym aspektem nauczania. Zbierając i analizując dane możesz dowiedzieć się, czy odbiorcy maksymalnie korzystają z e-learningu i czy jakość treści jest wystarczająco wysoka.

Możesz śledzić i mierzyć wyniki szkolenia za pomocą raportów LMS. Podstawowe wskaźniki i raporty dotyczące nauczania zdalnego zazwyczaj obejmują:

Postępy ucznia i wskaźniki ukończenia

Wskaźniki te pokazują, jak radzą sobie poszczególni uczniowie. Możesz sprawdzić, czy pomyślnie ukończyli kurs w LMS, i śledzić, jak daleko zaszli. Na przykład, kursy, które mają niski wskaźnik ukończenia mogą zachęcić do ponownego przemyślenia ich treści.

Wyniki oceny e-learningu

Ten wskaźnik jest jednym z najbardziej bezpośrednich wskaźników tego, jak radzą sobie użytkownicy. Umożliwia monitorowanie luk w umiejętnościach i wiedzy w miarę kończenia szkolenia przez uczniów. Analizując oceny, możesz zrozumieć, czy kurs jest wystarczająco dobry, czy może Twoi uczniowie potrzebują więcej informacji na dany temat.

Omówienie kursu

Raporty ogólne z kursu dostarczają obraz tego, w jakim stopniu użytkownicy przyswoili określony fragment treści. Możesz m.in. śledzić, jaki procent uczniów ukończył kurs, ile czasu potrzebowali na zapoznanie się z zadaniami, jaki był średni wynik.

Wskaźniki satysfakcji

Platforma LMS zazwyczaj umożliwia przeprowadzanie i zarządzanie ankietami, badaniem opinii i kwestionariuszami wśród użytkowników. Kompilując dane możesz ocenić satysfakcję uczniów z e-learningu. Co myślą tym, jak zaprojektowany jest kurs? Czy jest wystarczająco dużo zadań? Wskaźnik ten może pomóc Ci zdefiniować tajniki strategii e-learningu i, jeżeli to konieczne, podjąć kroki w celu jego ulepszenia.

Standardy LMS

Mówiąc prosto, standard to język, którego używają Twoje kursy e-learningowe i system LMS do komunikowania się między sobą.

Wybranie ujednoliconego standardu zarówno dla narzędzi do tworzenia treści i systemów LMS oznacza, że wymiana informacji między nimi będzie skuteczna. Uczeń może z łatwością przeglądać kursy, a szkoleniowiec może łatwo śledzić jego wyniki.

Przyjrzyjmy się bliżej popularnym standardom e-learningu:

AICC

AICC (Komitet ds. szkoleń komputerowych w przemyśle lotniczym) to najstarszy istniejący standard techniczny. Umożliwia przesyłanie informacji o kursie w formacie HTTP. Chociaż ten standard nie jest już rozwijany, istnieją pewne LMS i narzędzia do tworzenia treści, które są z nim zgodne.

SCORM

SCORM (Model referencyjny obiektu zawartości) to standard rozpoznawany przez prawie każdą platformę edukacyjną. Służy do tworzenia e-learningu opartego na quizach i wymaga korzystania z systemu LMS, który jest zgodny ze SCORM. W ten sposób treści szkoleniowe mogą wchodzić w interakcje z systemem w celu śledzenia postępów użytkowników. Kursy SCORM pozwalają na stworzenie przejrzystej struktury, używanie różnych elementów treści jako samodzielnych jednostek i ustalanie zasad przełączania między nimi.

Tak, jak każda technologia, SCORM ewoluował przez lata. Obecnie istnieją cztery różne wersje: SCORM 1.0, 1.1, 1.2 i 2004. Przed zakupem LMS musisz dowiedzieć się, jakie wersje SCORM obsługuje.

xAPI (Experience API, Tin Can)

xAPI został wprowadzony jako następna generacja SCORM, ale ma szersze możliwości. W przeciwieństwie do SCORM, który opiera się na komunikacji między kursem a LMS, xAPI nie ogranicza się do tych relacji. Można go uruchomić z lokalnego urządzenia magazynującego lub zintegrować ze standardową witryną WordPress. Umożliwia wysyłanie danych, na przykład z oprogramowania do zarządzania talentami lub aplikacji mobilnych.

Tin Can może śledzić większość działań edukacyjnych, takich jak nauka w czasie rzeczywistym/offline, nauczanie długoterminowe, nauczanie przez doświadczenie i symulacje.

сmi5

сmi5 to najnowszy standard dla systemów LMS. Krótko mówiąc, zapewnia jednocześnie wszystkie możliwości SCORM i xAPI oraz ogranicza ich wady.

W przeciwieństwie do kursów SCORM, zawartość cmi5 można przeglądać na urządzeniach mobilnych, nawet offline. Dane, które można śledzić dzięki temu formatowi, nie są ograniczone. Na przykład, możesz uzyskać szczegółowe statystyki dotyczące sposobu, w jaki użytkownicy przeglądają pliki PDF, obrazy oraz pliki audio i wideo. Podobnie jak xAPI, cmi5 umożliwia naukę poza systemem LMS oraz monitorowanie gier i symulacji oraz uczenie się społecznościowe i mobilne.

Cennik LMS

Szukając platformy LMS, nie możesz uniknąć kwestii finansowych. Aby Twoja firma otrzymała jak najlepszy LMS zobacz, jakie modele cenowe istnieją i jak działają.

Płatność za aktywnych użytkownikówPłatność za uczniaZapłata na bieżącoOpłata licencyjna/subskrypcja
Płacisz za każdą osobę, która aktywnie korzysta z LMS w każdym cyklu rozliczeniowym.Opłata jest naliczana za określoną liczbę uczniów, niezależnie od tego, czy są oni aktywni, czy nie.Płacisz tylko za to, z czego korzystasz – na przykład, za użytkowników i kursy, z których korzystają.Uiszczasz miesięczną lub roczną opłatę licencyjną za LMS. Cena zazwyczaj różni się w zależności od dołączonych funkcji.

Czy jest sposób, aby wypróbować platformę LMS?

Uruchomienie wirtualnego centrum szkoleniowego za pomocą iSpring Learn nie zajmie więcej niż jeden dzień. Nie musisz prosić profesjonalistów o skonfigurowanie systemu – po prostu prześlij materiały szkoleniowe, wyślij zaproszenia do pracowników i śledź ich postępy.

Z łatwością sprawdzisz, czy nauka z LMS odpowiada Tobie i Twojej firmie. Wprawdzie nie jest to całkowicie darmowy system LMS, ale możesz korzystać z darmowej wersji próbnej iSpring Learn.

iSpring Learn
Zaawansowany LMS do szkolenia pracowników
Wypróbuj za darmo