image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xmlimage/svg+xmlimage/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14ok-white-10x19ok-10x19twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, czym jest SCORM i jak zmienić prostą prezentację PowerPoint w kurs SCORM i przesłać ją do systemu zarządzania nauczaniem.

Czym jest SCORM?

SCORM oznacza Sharable Content Object Reference Model (Model referencyjny obiektu zawartości), którą można udostępniać. Jest to międzynarodowy standard dla e-kursów. Jeśli Twój kurs ma format SCORM, możesz mieć pewność, że prawie każdy system zarządzania nauczaniem (LMS) go rozpozna.

Normy są ważne w każdej dziedzinie. Weźmy jako przykład przemysł filmowy. Kupując DVD, masz pewność, że będziesz mógł je obejrzeć na dowolnym odtwarzaczu DVD: Toshiba czy Panasonic – nie ma to znaczenia. Jest to możliwe, ponieważ DVD jest akceptowanym standardem; dlatego studia filmowe nie muszą produkować różnych rodzajów dysków dla każdej marki odtwarzacza.

Niestety, taka sytuacja miała miejsce w e-learningu przed pierwszą dekadą XXI wieku: kursy były tworzone dla platformy. Kurs elektroniczny stworzony dla jednego systemu nie działał w innym. Gdyby uczelnia zmieniła LMS, straciłaby cały zbiór kursów, a także tysiące dolarów wydanych na ich rozwój. W 2001 roku format SCORM uporządkował rynek e-learningu.

W rzeczywistości SCORM to lista wymagań technicznych. Ta lista mówi nam, jak zrobić SCORM, który będzie działał na dowolnej platformie – zawiera szczegółowy opis struktury e-kursu i zasad jego interakcji z systemami LMS.

Format SCORM

Czym jest pakiet SCORM?

Pakiet SCORM, który można również nazywać kursem SCORM lub modułem SCORM, to plik ZIP zawierający określone treści zdefiniowane przez standard SCORM. Jest znany jako plik wymiany pakietów (PIF) i zawiera wszystkie dane niezbędne do przeniesienia treści edukacyjnych do LMS.

Format SCORM – zalety

 • Kompatybilność. Niemal każdy LMS rozpozna kurs SCORM.
 • Zapis postępu. Uczeń nie musi od razu przechodzić przez cały kurs. Można to zrobić krok po kroku. Pół godziny pracy, 10 minut odpoczynku, a potem może kontynuować lekcję z miejsca, w którym się zatrzymał. Postęp zostaje zapisany. Jest to również wygodne w przypadku awarii systemu lub sporadycznego zamknięcia kursu.
 • Informacje zwrotne. Będziesz mógł oceniać postępy ucznia. Kiedy Joe College ukończy e-kurs, system pokaże, ile punktów zdobył lub zostanie wyświetlony status „Kurs ukończony”.
 • Przejrzysta struktura kursu. Możesz zbudować przejrzystą strukturę kursu i ustalić zasady poruszania się między jego sekcjami. Na przykład, uczniowie mogą najpierw musieli zapoznać się z wykładem, a następnie obejrzeć film i dopiero wtedy będą mogli przejść do testu końcowego.
 • Modułowość. W przypadku kursu SCORM materiały szkoleniowe składają się z samodzielnych jednostek lub modułów. Każdy moduł może być wykorzystywany w dowolnym innym kursie w LMS.

Wersje SCORM

Istnieją trzy wersje SCORM: 1.1, 1.2, i 2004. Każda wersja ma swoje własne cechy techniczne i zalety. Jednak SCORM 1.1, który był pierwszą wersją, nie jest powszechnie stosowany, więc przejdziemy od razu do tych, które są powszechnie wykorzystywane:

SCORM 1.2 wskazuje postępy ucznia w raporcie, to znaczy, jaką część kursu uczeń przerobił. Na przykład: „Uczeń przerobił 70% kursu”. Jeśli uczestnik przeszedł przez cały kurs, system wyświetli status „Ukończony”.

SCORM 2004 zawiera bardziej szczegółowe informacje. Oprócz postępów i statusu pokazuje, ile punktów uczeń uzyskał po ukończeniu kursu i zdaniu testu.

Jeżeli masz już LMS zgodny ze SCORM, najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć podczas tworzenia e-kursu, jest to, którą wersję SCORM obsługuje Twój LMS.

Oto, co powinien zawierać każdy pakiet SCORM:

struktura kursu SCORM

Graficzna reprezentacja kursu SCORM

 • Plik manifest XML (imsmanifest.xml). Plik manifest zawiera opis pakietu i jego zawartości. Obowiązkowe dane, które powinien zawierać, to unikalny identyfikator, minimalne metadane opisujące pakiet i jego wersję SCORM, definicje zasobów, które zawierają listę wszystkich plików niezbędnych do uruchomienia i dostarczenia każdego zasobu oraz organizację działań edukacyjnych.
 • Pliki zasobów używane przez pakiet treści („części”, które składają się na kurs) i jego działania edukacyjne.
 • Pliki schematu/definiujące (XSD i DTD), które odwołują się do pliku manifestu.
Zawartość pakietu SCORM

Zawartość przykładowego pakietu SCORM

Jak wybrać narzędzie do utworzenia pakietu SCORM

W przeszłości jedynie profesjonalni programiści mogli opracowywać kursy SCORM. Był to technicznie złożony proces: programiści ręcznie budowali pakiet SCORM z wielu stron HTML, pisali kod, który wiązał kurs z LMS, a następnie pakowali wszystko do archiwum ZIP.

Obecnie każdy może stworzyć e-kurs, korzystając ze specjalnego oprogramowania do e-learningu. Narzędzia autorskie automatycznie wygenerują kod do interakcji LMS i zapakują wszystkie materiały szkoleniowe do pakietu SCORM. Wystarczy, że załadujesz kurs do systemu szkoleniowego.

Narzędzia do tworzenia kursów SCORM można podzielić na trzy grupy:

 • Samodzielne edytory
 • Usługi w chmurze online
 • Dodatki programu PowerPoint

Jeśli tworzysz swój pierwszy e-kurs, lepiej skorzystać z dodatku do programu PowerPoint z co najmniej dwóch powodów:

 • Nie musisz tracić czasu na naukę nowego programu. Jeśli kiedykolwiek przygotowałeś prezentację multimedialną, będziesz mógł stworzyć kurs w programie PowerPoint znacznie szybciej, ponieważ proces jest taki sam.
 • Możesz wziąć dowolną prezentację PowerPoint, którą wykorzystujesz w klasie, i wykorzystać ją jako podstawę kursu.
Konwersja PPT do SCORM

Tworzenie takich kursów jest łatwe dzięki iSpring Suite Max, który pojawia się jako dodatek PowerPoint. Po instalacji wszystkie możliwości iSpring Suite będą dostępne w specjalnej zakładce PowerPoint. Oznacza to, że możesz przekształcić swoją prezentację w e-kurs bezpośrednio w programie PowerPoint.

Pasek narzędzi iSpring Suite

Jak zrobić kurs SCORM

Stworzenie profesjonalnego kursu edukacyjnego ze zwykłej prezentacji PPT zajmie tylko kilka minut. Oto jak można to zrobić:

1. Pobierz darmową wersję próbną iSpring Suite Max.

2. Otwórz prezentację, którą chcesz przekształcić w kurs elektroniczny.

3. Kliknij Publish w zakładce iSpring.

Publikowanie w iSpring Suite

4. Z lewej strony menu wybierz opcję LMS. 

5. Wpisz tytuł kursu.

6. Wybierz profil LMS zgodnie ze standardem obsługiwanym przez Twój LMS.

Wybór profilu LMS

7. Kliknij Customize, aby wprowadzić opis kursu i słowa kluczowe oraz ustawić zasady postępu i ukończenia.

Dostosowanie opcji kursu SCORM

8. Zapisz zmiany, a następnie kliknij Publish. iSpring zachowuje wszystkie efekty z programu PowerPoint w opublikowanym kursie: obiekty SmartArt, wyzwalacze, hiperłącza i tak dalej.

Z iSpring Suite Max, możesz też zrobić kurs SCORM od zera. Po prostu wypełnij slajdy tekstem, obrazami i filmami, lub wykorzystaj jeden z gotowych szablonów, aby w ciągu kilku minut stworzyć profesjonalnie wyglądający kurs, a następnie opublikuj go w SCORM. Możesz też wzbogacić swoje kursy za pomocą quizów interaktywnych, wykładów wideo i symulacji dialogów.

iSpring Suite
Łatwo utwórz pakiet SCORM
Dowiedz się więcej
 

Zacznij szybko i łatwo tworzyć kursy online