Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, co to jest SCORM i jak prostą prezentację PowerPoint można zmienić w pakiet SCORM. Ponadto nauczysz się przesyłać ją do systemu zarządzania nauczaniem.

Co to jest SCORM?

SCORM oznacza Sharable Content Object Reference Model (Model referencyjny obiektu zawartości), który można udostępniać. Prosta definicja SCORM jest następująca: jest to międzynarodowy standard dla e-kursów. Jeśli Twój kurs ma format SCORM, możesz mieć pewność, że prawie każdy system zarządzania nauczaniem (LMS) go rozpozna.

Normy są ważne w każdej dziedzinie. Przykłady można mnożyć, ale tym razem spójrzmy na przemysł filmowy. Kupując DVD, masz pewność, że będziesz mógł je obejrzeć niezależnie od tego, jaki masz model odtwarzacza DVD. Toshiba czy Panasonic – nie ma to znaczenia. Jest to możliwe, ponieważ DVD to akceptowany ogólnie standard. Właśnie dlatego studia filmowe nie muszą produkować różnych rodzajów dysków dla każdej marki odtwarzacza. Wszystko to obejmuje również format wideo w SCORM.

Niestety, taka sytuacja miała miejsce w e-learningu przed pierwszą dekadą XXI wieku: treści kursów były tworzone dla konkretnej platformy. W związku z tym kurs elektroniczny stworzony dla jednego systemu nie działał w innym. Gdyby uczelnia zmieniła system LMS, straciłaby cały zbiór kursów, a także tysiące złotych wydanych na ich rozwój. W 2001 roku model SCORM uporządkował rynek e-learningu.

W rzeczywistości SCORM to lista wymagań technicznych. Ta lista mówi nam, jak stworzyć SCORM, który uruchomi każda platforma. Obejmuje szczegółowy opis struktury e-kursu i zasad jego interakcji z systemami LMS.

iSpring Suite

Odkryj świat SCORM z łatwym w użyciu narzędziu w specjalnej cenie dla nauczycieli.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Co to jest pakiet SCORM?

Paczka SCORM, nazywana również kursem SCORM/modułem SCORM, to plik ZIP (ZIP file) zawierający określone treści zdefiniowane przez standard SCORM. Jest znany jako plik wymiany pakietów (PIF) i jest zbiorem wszystkich danych niezbędnych do przeniesienia treści edukacyjnych do LMS.

Format SCORM – zalety

 • Kompatybilność. Niemal każdy z systemów LMS rozpozna kurs SCORM.
 • Zapis postępu. Uczeń nie musi od razu przechodzić przez cały kurs. Standard SCORM pozwala to zrobić krok po kroku. Pół godziny pracy, 10 minut odpoczynku, a potem może kontynuować interaktywne lekcje z miejsca, w którym się zatrzymał. Postęp zostaje zapisany. Jest to również wygodne w przypadku awarii systemu lub sporadycznego zamknięcia kursu.
 • Informacje zwrotne. W SCORM będziesz mógł oceniać ucznia i dostępne jest raportowanie postępów. Kiedy Joe College ukończy e-kurs, w systemie znajdzie się informacja, ile punktów zdobył lub zostanie wyświetlony status „Kurs ukończony”.
 • Przejrzysta struktura kursu. Możesz zbudować przejrzystą strukturę kursu i ustalić zasady poruszania się między jego sekcjami. Na przykład, uczniowie mogą musieli zapoznać się z wykładem, następnie obejrzą film i dopiero wtedy będą mogli napisać test końcowy.
 • Modułowość. W przypadku kursu SCORM materiały szkoleniowe składają się z samodzielnych jednostek lub modułów. Każdy moduł SCORM może być wykorzystywany w dowolnym innym kursie w LMS.

Wersje standardu SCORM

Istnieją trzy wersje SCORM: 1.1, 1.2, i 2004. Każda wersja ma swoje własne cechy techniczne i zalety. Jednak SCORM 1.1, który był pierwszą wersją, nie jest powszechnie stosowany, więc przejdziemy do wersji SCORM, które są powszechnie wykorzystywane:

SCORM 1.2 wskazuje postępy ucznia w raporcie, to znaczy, jaką część kursu uczeń przerobił. Na przykład: „Uczeń przerobił 70% kursu”. Jeśli uczestnik przeszedł przez cały kurs, w systemie wyświetli się status „Ukończony”.

Standard SCORM 2004 zawiera bardziej szczegółowe informacje. Oprócz postępów i statusu pokazuje, ile punktów uczeń uzyskał po ukończeniu kursu i zdaniu testu.

Jeżeli korzystasz z systemu LMS zgodnego ze SCORM to podczas tworzenia standardu SCORM musisz wiedzieć, która wersja SCORM jest obsługiwana.

Oto, co powinien zawierać każdy pakiet SCORM:

struktura kursu SCORM

Graficzna reprezentacja kursu SCORM

 • Plik manifest XML (imsmanifest.xml). Plik manifest zawiera opis pakietu i jego zawartości. Wśród obowiązkowych danych, które powinien zawierać, znajduje się unikalny identyfikator, minimalne metadane opisujące paczkę SCORM i jego wersję. Do tego ma definicje zasobów z listą wszystkich plików niezbędnych do uruchomienia i dostarczenia każdego zasobu oraz organizację działań edukacyjnych.
 • Pliki zasobów używane przez pakiet treści („części”, które składają się na kurs) i jego działania edukacyjne.
 • Pliki schematu/definiujące (XSD i DTD), które odwołują się do pliku manifestu.
Zawartość pakietu SCORM

Zawartość przykładowego pakietu SCORM

Jak wybrać narzędzie do utworzenia pakietu SCORM

W przeszłości jedynie profesjonalni programiści mogli opracowywać kursy SCORM. Był to technicznie złożony proces. Programiści ręcznie budowali pakiety SCORM ze stron HTML, pisali kod wiążący kurs z LMS i pakowali wszystko do archiwum ZIP.

Obecnie każdy może stworzyć treści do e-kursu, korzystając ze specjalnego oprogramowania obsługującego e-learning/SCORM. Uznaje się bowiem, że system e-learning i szkolenie w jego zakresie powinny być jak najprostsze. Narzędzia autorskie automatycznie wygenerują kod do interakcji LMS SCORM i zapakują wszystkie materiały szkoleniowe do pakietu SCORM. Wystarczy, że załadujesz kurs do systemu szkoleniowego.

Narzędzia do tworzenia kursów SCORM można podzielić na trzy grupy:

 • Samodzielne edytory
 • Usługi w chmurze online
 • Dodatki programu PowerPoint

Jeśli tworzysz swój pierwszy e-kurs, lepiej skorzystać z dodatku do programu PowerPoint z co najmniej dwóch powodów:

 • Nie musisz tracić czasu, aby poznać nowe programy. Jeśli kiedykolwiek przygotowałeś prezentację multimedialną, będziesz mógł stworzyć kurs w programie PowerPoint znacznie szybciej, ponieważ proces jest taki sam.
 • Możesz wziąć dowolną prezentację PowerPoint, którą stosujesz w klasie, i wykorzystać ją jako podstawę kursu.
Konwersja PPT do SCORM

Tworzenie takich kursów jest łatwe dzięki iSpring Suite Max, który pojawia się jako dodatek PowerPoint. Po instalacji wszystkie możliwości iSpring Suite będą dostępne w specjalnej zakładce PowerPoint. Oznacza to, że możesz przekształcić swoją prezentację w treści e-learningowe bezpośrednio w programie PowerPoint.

Pasek narzędzi iSpring Suite

Jak zrobić kurs wykorzystując standard SCORM

Stworzenie profesjonalnego kursu edukacyjnego ze zwykłej prezentacji PPT zajmie tylko kilka minut. Oto, jak można stworzyć przykładowy kurs z wykorzystaniem formatu SCORM:

1. Pobierz darmową wersję próbną iSpring Suite Max.

2. Otwórz prezentację, którą chcesz przekształcić w kurs elektroniczny.

3. Kliknij Publish (Opublikuj) w zakładce iSpring.

Publikowanie w iSpring Suite

4. Z lewej strony menu wybierz opcję LMS. 

5. Wpisz tytuł kursu.

6. Wybierz profil LMS zgodnie ze standardem obsługiwanym przez Twój LMS.

Wybór profilu LMS

7. Kliknij Customize (Dostosuj), aby wprowadzić opis kursu i słowa kluczowe oraz ustawić zasady postępu i ukończenia.

Dostosowanie opcji kursu SCORM

8. Zapisz zmiany, a następnie kliknij PublishiSpring zachowuje wszystkie treści i efekty z programu PowerPoint w opublikowanym kursie: obiekty SmartArt, wyzwalacze, hiperłącza i tak dalej.

Z iSpring Suite Max, możesz też przygotować kurs SCORM od zera. Wypełnij slajdy tekstem, obrazami i filmami, lub wykorzystaj jeden z gotowych szablonów, aby w krótkim czasie stworzyć profesjonalnie wyglądający kurs. Następnie opublikuj go w SCORM. Możesz też wzbogacić swoje kursy za pomocą quizów interaktywnych, wykładów wideo i symulacji dialogów. Dostępna jest również darmowa wersja próbna iSpring Suite, która jest dostępna przez 14 dni. Dzięki niej możesz sprawdzić wszystkie funkcje platformy.

Zaproponowane przez nas rozwiązania na pewno przydadzą Ci się w pracy. Wiesz już, co to jest SCORM, więc tworzenie i korzystanie z niego w poprawny sposób nie powinno być wyzwaniem.

iSpring Suite
Łatwo utwórz pakiet SCORM
Wypróbuj za darmo