Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Czym są platformy e-learning?

Ogólnie rzecz biorąc, platforma e-learningowa jest uważana za system informacyjny online używany przez szkoły, uniwersytety i korporacje do nauczania/przeprowadzana kursów. Jednak nie ma zgody, co do tego, jakie konkretne funkcje zdecydowanie musi mieć.

Niektórzy uważają ją bardziej za system zarządzania treścią (CMS), a inni za system zarządzania nauczaniem (LMS). Pojawiają się głosy, że platforma e-learning to wspomagany komputerowo system wspólnego uczenia się (CSCLS). Ale są też opinie, że jest to wirtualna społeczność uczniów, wykładowców i profesorów wykorzystujących strategie zarządzania wiedzą (KM).

W tym artykule uznajemy, że platforma e-learningowa to LMS i zdefiniujemy ją jako oprogramowanie do zarządzania szkoleniami online. Platformy LMS automatyzują najnudniejsze i najżmudniejsze części kursu, takie jak ocenianie, przetwarzanie statystyk i generowanie raportów. Dodatkowo, jeśli chodzi o szkolenia firmowe, pozwala szkolić pracowników bez wychodzenia z biura, zarządzając wszystkimi procesami bezpośrednio ze służbowego komputera. Dzięki temu pracownicy mają dostęp do edukacji w dowolnym miejscu i czasie przez Internet, nawet za pomocą smartfonów.

iSpring Learn LMS

Poznaj wszystkie zalety, jakie oferuje łatwa w użyciu platforma e-learningowa iSpring Learn LMS.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Platformy LMS: jak je wybrać

Z ponad 800 systemami zarządzania nauczaniem konkurującymi na rynku edukacyjnym, wybór jednego rozwiązania może być dosyć trudny. Zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza platforma e-learning. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przy wyborze platformy do nauczania online, jest określenie swoich potrzeb. Oto trzy ważne punkty, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru:

Platforma akademicka a korporacyjna

Zarówno korporacyjne, jak i akademickie platformy do szkoleń online pozwalają zautomatyzować procesy szkoleniowe i zapewniają dostęp do materiałów edukacyjnych online. Jednak występują między nimi również pewne znaczące różnice. Podstawowe z nich to odrębne struktury organizacyjne, jednostki planowania oraz systemy śledzenia i oceny. Poza tym korporacyjne systemy LMS są bardziej elastyczne i pozwalają na łatwą i częstą aktualizację treści kursów.

Branża i przypadki użycia

W zależności od branży, mogą istnieć specjalne wymagania dotyczące LMS. Na przykład, jako przedstawicielem placówki opieki zdrowotnej możesz potrzebować LMS, który można zintegrować z systemem zarządzania szpitalem i usługami ACCME.

Dokonując wyboru musisz również wiedzieć, czy platforma e-learningowa może objąć wszystkie przypadki użycia i nowe sposoby nauki. Czy może, na przykład, pomóc zautomatyzować proces wdrażania nowych pracowników lub czy nadaje się do szkolenia partnerów handlowych? Na przykład, szkoląc partnerów biznesowych możesz chcieć utworzyć grupy uczniów zewnętrznych, którzy będą mieli dostęp do określonych materiałów szkoleniowych. Jednocześnie będą mieli nałożone ograniczenia w zakresie przeglądania innych treści i korzystania z innych funkcji LMS.

Funkcje

Cóż, to dosyć rozległy temat. Przydatną wskazówką może być sporządzenie listy wymagań wobec LMS, a następnie sprawdzenie, czy któryś z dostawców zapewnia potrzebne funkcje.

A teraz przyjrzyjmy się szczegółowo 5 najlepiej działającym platformom e-learningowym na rynku w 2021 roku. Poniższy ranking umożliwia szybkie porównanie różnych platform.

Tabela szybko porównująca platformy e-learningowe
Platforma e-learningowaRodzaj rozwiązaniaNajlepsza dla
1. iSpring Learn LMSŁatwy w użyciu LMS w chmurze, który oferuje zaawansowane zarządzanie użytkownikami i treścią, zaawansowane możliwości tworzenia i potężny mechanizm raportowania.Dobrze się sprawdza u małych i średnich firm, które potrzebują szybkiego tworzenia i udostępniania kursów e-learningowych. Umożliwia też prowadzenie kursów mieszanych za pomocą jednej platformy.
2. Talent LMSIntuicyjny LMS, który posiada wszystkie podstawowe opcje, jakich można oczekiwać od LMS, a także oferuje integrację e-commerce i Zapier.Odpowiedni dla firm, które interesuje ekonomiczna platforma do szkolenia pracowników, partnerów lub klientów. To także dobry wybór dla tych, którzy planują sprzedaż kursów online.
3. DoceboSystem zarządzania nauczaniem, który oferuje szerokie możliwości uczenia się zarówno formalnego, jak i nieformalnego.Świetny LMS dla tych, którzy chcą zaangażować swoich pracowników w społecznościowe uczenie się. Jednak jego interfejs jest skomplikowany i wymaga dostosowania, więc nie będzie idealnym rozwiązaniem dla osób nie mających doświadczenia z LMS. Nie jest też dostępne polskie menu.
4. Adobe Learning ManagerOparta na chmurze platforma online, która wyróżnia się zaawansowanymi funkcjami społecznościowego uczenia się, zarządzaniem umiejętnościami i rozbudowanym raportowaniem.Dobre rozwiązanie dla dużych firm, które muszą szkolić partnerów handlowych i dostarczyć e-learning w wielu językach.
5. LitmosPlatforma e-learningowa dla firmy, która łączy LMS z rozbudowaną biblioteką kursów.Dobra dla organizacji chcących zintegrować swoje kursy z systemami CRM i HR oraz połączyć gotowe kursy z własnymi szkoleniami e-learningowymi.

1. iSpring Learn LMS

iSpring Learn LMS - platforma e-learningowa

iSpring Learn to oparty na chmurze LMS, który jest łatwy w obsłudze. Mimo to jest pełen świetnych funkcji, dzięki którym można szybko tworzyć i dostarczać programy szkoleniowe. Obejmuje wszystkie potrzeby szkoleniowe. Od wdrożenia nowych pracowników do tworzenia złożonych programów krok po kroku dla bieżących kursów. Ponadto obsługuje nie tylko sam e-learning poprzez kursy online, ale też kursy prowadzone przez instruktora za pośrednictwem konferencji internetowych Zoom.

Inne platformy do kursów online nie oferują takich możliwości twórczych jak iSpring Learn. Posiada wbudowane narzędzie do tworzenia prostych kursów w przeglądarce oraz zintegrowany, w pełni funkcjonalny zestaw narzędzi do tworzenia iSpring Suite. Dzięki temu ostatniemu można budować angażujące, interaktywne kursy, symulacje dialogów, quizów i samouczków wideo. Prosta integracja z iSpring Learn zapewnia, że wszystkie treści edukacyjne będą działać doskonale po przesłaniu ich do LMS. Sprawdź wszystkie funkcje w 14-dniowej darmowej wersji próbnej iSpring Suite.

Inne duże zalety iSpring Learn to solidne raportowanie i doskonałe wrażenia użytkownika. Do tego dostępne są natywne aplikacje mobilne na iOS i Androida, które pozwalają użytkownikom uczyć się w podróży.

Zalety

 • Ścieżki edukacyjne do tworzenia programów szkoleniowych krok po kroku i automatyzacji procesu uczenia się
 • Wbudowane narzędzie do tworzenia, które umożliwia tworzenie adaptacyjnych kursów e-learningowych bezpośrednio w przeglądarce
 • Integracja z potężnym zestawem narzędzi do tworzenia kursów iSpring Suite, który jest dołączony bezpłatnie
 • Zaawansowany system raportowania z wizualnym pulpitem nawigacyjnym i elastyczną personalizacją
 • Świetna natywna aplikacja mobilna z opcją nauki offline
 • Integracja z Zoom do spotkań online i szkoleń prowadzonych przez instruktora
 • Prosty, nowoczesny interfejs
 • Grywalizacja z tabelami wyników, odznakami i punktami
 • Świetna obsługa techniczna

Wady

 • Brak wsparcia xAPI, PENS lub LTI
 • Brak forów dyskusyjnych do nauki społecznościowej

Najlepszy dla

iSpring Learn LMS dobrze się sprawdza w małych i średnich firmach, które potrzebują szybko tworzyć i dostarczać kursy e-learningowe. Dzięki niemu mogą też prowadzić szkolenia mieszane przy użyciu jednej platformy.

Ceny

Dostępnych jest kilka planów cenowych, które zależą od liczby uczniów, którzy logują się do LMS miesięcznie. Ceny zaczynają się od 16,08 zł za użytkownika miesięcznie dla maksymalnie 100 aktywnych użytkowników.

Wypróbuj darmową wersję próbną →

2. TalentLMS

TalentLMS - platforma e-learningowa

TalentLMS to intuicyjny, ekonomiczny LMS, który posiada wszystkie podstawowe opcje, których można się spodziewać po LMS. Ponadto oferuje też integrację e-commerce i Zapier.

Posiada podstawowe opcje tworzenia treści – pozwala tworzyć proste kursy z różnych treści, w tym prezentacji PPT, filmów i pakietów SCORM. Można także tworzyć quizy i ankiety oraz włączać je do swojego kursu. Ponieważ system ma rozbudowane możliwości e-commerce, można nie tylko przypisywać kursy do pracowników, ale także sprzedawać je bezpośrednio z platformy.

TalentLMS świetnie nadaje się do nauki społecznościowej – dostępne są fora dyskusyjne, które mogą pomóc uczniom i szkoleniowcom pozostać w kontakcie. Zapewnia również doskonałe możliwości integracji. Platforma może łączyć do 2000 różnych usług online i aplikacji za pośrednictwem certyfikatów Zapier, Zoom, Bamboo HR i LinkedIn.

Zalety

 • Wbudowane narzędzia do robienia prostych kursów online, quizów i ankiet bezpośrednio w przeglądarce
 • Możliwość szybkiego przełączania się między różnymi rolami użytkownika
 • Szkolenie prowadzone przez instruktora może być zapewnione poprzez integrację z usługami webinarów
 • Różne gałęzie mogą mieć indywidualny adres URL i niestandardowy design
 • Na głównym koncie można tworzyć gałęzie z niestandardowym adresem URL i innym designem
 • Raporty niestandardowe i raporty zaplanowane
 • Potężne możliwości e-commerce
 • Integracje z Zapier i kilkoma innymi usługami internetowymi

Wady

 • Intuicyjny, ale przestarzały interfejs
 • Raporty nie mogą dostarczać prawdziwych analitycznych informacji zwrotnych na temat postępów uczniów
 • Niektóre przydatne funkcje, takie jak niestandardowe raporty, są płatne, a ich cena jest wysoka

Najlepszy dla

Platforma TalentLMS pasuje do firm, które szukają przystępnego cenowo LMS do szkolenia pracowników, partnerów lub klientów. Jest to też dobre rozwiązanie przy sprzedaży kursów online.

Ceny

Cena zależy od tego, ilu aktywnych uczniów każdego miesiąca korzysta z LMS. Ceny zaczynają się od 69 $ za użytkownika kursu miesięcznie dla maksymalnie 40 użytkowników. Dostępny jest również bezpłatny plan ograniczony do 5 użytkowników i 10 kursów.

3. Docebo

Docebo LMS - platforma e-learningowa

Docebo to platforma e-learningowa, która oferuje szerokie możliwości zarówno formalnej, jak i nieformalnej nauki.

Ta platforma LMS umożliwia przesyłanie różnego rodzaju treści treści, w tym kursów SCORM i xAPI. Ponadto ma wbudowany prosty edytor treści, dzięki któremu można tworzyć strony HTML z tekstu i multimediów. Wszystkie przesłane treści są analizowane przez sztuczną inteligencję systemu i tagowane słowami kluczowymi. Pomaga uczniom znacznie szybciej znaleźć potrzebne im materiały. Opcja ta może być szczególnie przydatna podczas surfowania po Marketplace. Jest to część platformy, na której użytkownicy mogą kupować gotowe kursy o różnej tematyce, stworzone przez profesjonalnych programistów kursów. System pozwala również na tworzenie quizów, chociaż może być to dosyć trudne ze względu na niezgrabny interfejs użytkownika.

Oprócz odkrywania i udostępniania treści, Docebo umożliwia nagrywanie prezentacji, wykładów, webinariów i rozmów w systemie oraz udostępnianie ich innym uczniom. Możliwe jest również wysyłanie pytań do ekspertów i otrzymywanie odpowiedzi od nich, jednak opcje te są dostępne za dodatkową opłatą.

Zalety

 • Zaawansowane zarządzanie treścią z technologią sztucznej inteligencji
 • Wbudowany edytor quizów z 8 rodzajami pytań i rejestratorem ekranu
 • Świetne wsparcie dla społecznego uczenia się z możliwością tworzenia i dzielenia się treściami tworzonymi przez uczniów
 • Możliwość lokalizacji portalu użytkownika do ponad 40 różnych języków
 • Bogata biblioteka gotowych kursów
 • Raporty niestandardowe i raporty zaplanowane
 • Wiele opcji brandingowych; można nawet stworzyć mobilną aplikację edukacyjną według własnego projektu
 • Ponad 30 dostępnych integracji z CRM, HRIS, HCM, tworzenie treści, narzędzia do wideokonferencji i więcej

Wady

 • Nieporęczny i nieintuicyjny interfejs, który jest skomplikowany dla początkujących użytkowników LMS
 • Wymaga wielu dostosowań, aby zapewnić dobre doświadczenia podczas nauki
 • Wiele modułów (np. „Coach & Share”) i funkcji jest dostępnych tylko w droższych planach

Najlepszy dla

Docebo to świetny LMS dla osób, które chcą zaangażować swoich pracowników w społecznościową naukę. Jednak przez skomplikowany i wymagający dostosowania interfejs, nie będzie to idealne rozwiązanie dla nowicjuszy lub osób chcących szybko uruchomić e-learning.

Ceny

Sprzedawca nie podaje ceny. Jeśli więc chcesz uzyskać szczegółowe informacje, musisz poprosić zespół sprzedaży firmy o wycenę.

4. Adobe Learning Manager

Adobe Learning Manager LMS - platforma e-learningowa

Adobe Learning Manager to platforma e-learningowa w chmurze wyróżniająca się zaawansowanymi funkcjami społecznościowego uczenia się, zarządzaniem umiejętnościami i rozbudowanym raportowaniem.

W przeciwieństwie do innych konkurentów, ten LMS umożliwia administratorom tworzenie i zarządzanie grupami zewnętrznymi – na przykład do szkolenia partnerów biznesowych. Jednak platforma Adobe Learning Manager nie dostarcza żadnych funkcji autorskich, więc aby tworzyć treści, musisz dokupić dodatkowe narzędzie. Mimo to LMS posiada bibliotekę gotowych kursów, które można kupić osobno. Jeśli pracujesz w środowisku wielojęzycznym, platforma będzie bardzo pomocna, ponieważ umożliwia tworzenie wielu wersji kursów w różnych językach.

Platforma jest dosyć ciekawa pod względem możliwości uczenia się społecznościowego. Umożliwia nagrywanie filmów i audio oraz udostępnianie ich współpracownikom i udostępnia fora do kursów, na których użytkownicy mogą publikować pytania. Ponadto wykorzystuje system umiejętności, które mogą być tworzone przez administratorów i nabywane przez uczniów poprzez ukończenie kursów.

Zalety

 • Mocny silnik raportowania z grafiką oraz niestandardowymi i zaplanowanymi raportami
 • Rozbudowane funkcje społecznościowego uczenia się z możliwością tworzenia treści generowanych przez użytkowników
 • System umiejętności do zwiększania zaangażowania uczniów
 • Katalog kursów, który oferuje wiele kursów na różne tematy
 • Umożliwia zarządzanie nie tylko uczestnikami wewnętrznymi, ale też użytkownikami zewnętrznymi, co jest przydatne przy szkoleniu partnerów sprzedaży pośredniej
 • Możliwość tworzenia wielu wersji treści w różnych językach
 • Integracja z usługami stron trzecich, w tym Zoom, Salesforce, BlueJeans, ADFS i LinkedIn Learning

Wady

 • Brak wbudowanych narzędzi autorskich
 • Kursy dostępne w bibliotece treści mogą być zbyt drogie
 • Dosyć ograniczona funkcjonalność brandingu i brak funkcji bezpieczeństwa

Najlepszy dla

Adobe Learning Manager to dobre rozwiązanie dla dużych firm, które muszą szkolić partnerów sprzedaży pośredniej i dostarczać wielojęzyczny e-learning.

Ceny

Cena zależy od maksymalnej liczby uczniów, którzy co miesiąc mogą zalogować się w LMS. Zaczyna się od 4 € miesięcznie na ucznia. Aby jednak poznać dokładną cenę, musisz skontaktować się z Adobe.

5. Litmos

Litmos LMS - platforma e-learningowa

Litmos to platforma e-learningowa dla biznesu łącząca LMS z rozbudowaną biblioteką kursów i posiadająca przyzwoity zestaw funkcji tworzenia treści. Możesz tworzyć quizy i ankiety, składać proste strony tekstowe z informacjami, osadzać treści z innych stron i dodawać gotowe kursy. Platforma umożliwia również uczącym się nagrywanie i przesyłanie własnych filmów. Mogą być oceniane za pomocą silnika sztucznej inteligencji opartego na słowach kluczowych i szybkości mowy, oraz przez szkoleniowców lub menedżerów.

Dostępny jest również Litmos Heros. Jest to katalog kursów oferujący zbiór kursów wideo na różne tematy, w tym rozwój osobisty, obsługę klienta i umiejętności informatyczne.

Wiele można też powiedzieć na temat integracji w Litmos. Jest zintegrowany z platformami do webinaru, usługami takimi jak Zendesk czy BambooHR oraz z większością innych aplikacji internetowych poprzez API.

Zalety

 • Prosty design oparty na UX
 • Wbudowany edytor quizów i narzędzie do tworzenia prostych kursów
 • Wbudowana możliwość tworzenia ocen wideo
 • Gotowe treści z subskrypcją biblioteki kursów Litmos Heroes
 • Wiele integracji, dzięki którym platforma e-learning może zostać rozszerzona
 • Łatwa w użyciu aplikacja mobilna, która zapewnia dostęp do tych samych opcji, co wersja na przeglądarkę
 • Możliwość tworzenia wielu Marek w portalu, które charakteryzują się unikalnym designem portalu dla uczniów
 • Opcja e-commerce, która umożliwia prowadzenie własnego katalogu kursów w sieci

Wady

 • Bardzo ograniczone możliwości dostosowywania ról użytkowników
 • Biblioteka kursów jest oddzielona od LMS i nie jest dostępna w tańszym planie
 • Niektóre dodatkowe opcje, takie jak Pakiet Automatyzacji, który pomaga zarządzać zapisami na kursy, należy kupić osobno

Najlepszy dla

Litmos nadaje się dla organizacji, które chcą zintegrować kursy z systemami CRM/HR i połączyć gotowe kursy z niestandardowym e-learningiem.

Ceny

Na stronie nie zamieszczono cennika. Jeśli więc masz jakieś pytania na ten temat, musisz poprosić sprzedawcę o wycenę.

Końcowe przemyślenia

W tym artykule szczegółowo przeanalizowaliśmy popularne platformy do nauki online, które idealnie pasują do kursów korporacyjnych. Na pierwszy rzut oka wszystkie wybrane przez nas przykłady mogą wydawać się bardzo podobne, ale każdy ma swoje unikalne funkcje.

To, które platformy e-learning do nauki online ostatecznie wybierzesz zależy tylko od Twoich preferencji. Czy interesuje Cię prosta platforma e-learningowa umożliwiająca rozpoczęcie szkolenia w jeden dzień i zapewniająca doskonałą funkcjonalność do tworzenia zajęć online? Dlatego wypróbuj iSpring Learn LMS. Zaletą jest to, że dostępny jest 30-dniowy darmowy okres próbny. Dzięki temu możesz zobaczyć, jak szybko i łatwo zarządzać treściami e-learningu.

iSpring Learn
Właściwa platforma e-learningowa do usprawnienia szkoleń
Wypróbuj za darmo