image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xmlimage/svg+xmlimage/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14ok-white-10x19ok-10x19twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Czym jest platforma e-learningowa?

Ogólnie rzecz biorąc, platforma e-learningowa jest uważana za system informacyjny używany przez szkoły, uniwersytety i korporacje do nauczania/szkolenia. Jednak nie ma zgody, co do tego, jakie konkretne funkcje zdecydowanie musi mieć.

Niektórzy uważają ją bardziej za system zarządzania treścią (CMS), niektórzy za system zarządzania nauczaniem (LMS), inni zaś uważają, że platforma e-learning to wspomagany komputerowo system wspólnego uczenia się (CSCLS), a jeszcze inni twierdzą, że jest to wirtualna społeczność uczniów, wykładowców i profesorów wykorzystujących strategie zarządzania wiedzą (KM).

W tym artykule uznajemy, że platforma e-learningowa to LMS i zdefiniujemy ją jako oprogramowanie do zarządzania szkoleniami online. LMS automatyzuje najnudniejsze i najżmudniejsze części szkolenia, takie jak ocenianie, przetwarzanie statystyk i generowanie raportów. Dodatkowo, jeśli chodzi o szkolenia firmowe, pozwala szkolić pracowników bez wychodzenia z biura, zarządzając wszystkimi procesami bezpośrednio ze służbowego komputera. Pracownicy mogą uczyć się w dowolnym miejscu i czasie przez Internet, nawet za pomocą smartfonów.

Platforma e-learningowa: jak ją wybrać

Z ponad 800 systemami zarządzania nauczaniem konkurującymi na rynku edukacyjnym, wybór jednego rozwiązania może być dosyć trudny, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza platforma e-learning. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przy wyborze platformy, jest ustalenie swoich potrzeb. Oto trzy ważne punkty, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru:

Akademicka a korporacyjna

Zarówno korporacyjne, jak i akademickie platformy e-learningowe pozwalają zautomatyzować niektóre procesy szkoleniowe i zapewniają dostęp do materiałów edukacyjnych online, chociaż występują między nimi pewne znaczące różnice. Podstawowe z nich to odrębne struktury organizacyjne, jednostki planowania oraz systemy śledzenia i oceny. Poza tym korporacyjne systemy LMS są bardziej elastyczne i pozwalają na łatwą i częstą aktualizację treści.

Branża i przypadki użycia

W zależności od branży, mogą istnieć specjalne wymagania dotyczące LMS. Na przykład, jeśli jesteś przedstawicielem placówki opieki zdrowotnej, możesz potrzebować LMS, który można zintegrować z systemem zarządzania szpitalem i usługami internetowymi ACCME.

Dokonując wyboru musisz również wiedzieć, czy platforma e-learningowa może objąć wszystkie przypadki użycia. Czy może, na przykład, pomóc zautomatyzować proces wdrażania nowych pracowników lub czy nadaje się do szkolenia partnerów handlowych? Na przykład, podczas szkolenia partnerów biznesowych możesz chcieć utworzyć grupy uczniów zewnętrznych, którzy będą mieli dostęp do określonych materiałów szkoleniowych, ale będą mieli nałożone ograniczenia w zakresie przeglądania innych treści i korzystania z innych funkcji LMS.

Funkcje

Cóż, to dosyć rozległy temat. Przydatną wskazówką może być sporządzenie listy wymagań wobec LMS, a następnie sprawdzenie, czy któryś z dostawców zapewnia potrzebne funkcje.

A teraz przyjrzyjmy się szczegółowo 5 najlepiej działającym platformom e-learningowym na rynku w 2021 roku.

Tabela szybko porównująca platformy e-learningowe
Platforma e-learningowaRodzaj rozwiązaniaNajlepsza dla
1. iSpring Learn LMSOparty na chmurze LMS, który jest łatwy w użyciu, ale oferuje zaawansowane zarządzanie użytkownikami i treścią, zaawansowane możliwości tworzenia i potężny mechanizm raportowania.Dobrze się sprawdza u małych i średnich firm, które potrzebują szybkiego tworzenia i udostępniania kursów e-learningowych, jak i prowadzenia szkoleń mieszanych za pomocą jednej platformy.
2. Talent LMSIntuicyjny LMS, który posiada wszystkie podstawowe opcje, jakich można oczekiwać od LMS, a także oferuje integrację e-commerce i Zapier.Odpowiedni dla firm, które szukają ekonomicznego LMS do szkolenia pracowników, partnerów lub klientów. To także dobry wybór dla tych, którzy planują sprzedaż kursów online.
3. DoceboSystem zarządzania nauczaniem, który oferuje szerokie możliwości uczenia się zarówno formalnego, jak i nieformalnego.Świetny LMS dla tych, którzy chcą zaangażować swoich pracowników w społecznościowe uczenie się. Ponieważ jednak jego interfejs jest dosyć skomplikowany i wymaga dostosowania, nie będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wcześniejszego doświadczenia z LMS.
4. Adobe Captivate PrimeOparta na chmurze platforma edukacyjna, która wyróżnia się zaawansowanymi funkcjami społecznościowego uczenia się, zarządzaniem umiejętnościami i rozbudowanym raportowaniem.Dobre rozwiązanie dla dużych firm, które muszą szkolić partnerów handlowych i zapewniać e-learning w wielu językach.
5. SAP LitmosPlatforma e-learningowa dla firmy, która łączy LMS z rozbudowaną biblioteką kursów.Szczególnie odpowiednia dla organizacji, które chcą zintegrować swoje szkolenia z systemami CRM i HR oraz połączyć gotowe kursy z własnymi szkoleniami e-learningowymi.

1. iSpring Learn LMS

iSpring Learn LMS - platforma e-learningowa

iSpring Learn to oparty na chmurze LMS, który jest łatwy w obsłudze, ale pełen świetnych funkcji, które pozwalają szybko tworzyć i dostarczać programy szkoleniowe. Obejmuje wszystkie potrzeby szkoleniowe, od wdrożenia nowych pracowników do tworzenia złożonych programów krok po kroku dla bieżących szkoleń, a także obsługuje nie tylko sam e-learning poprzez kursy online, ale też szkolenia prowadzone przez instruktora za pośrednictwem konferencji internetowych Zoom.

Inne platformy e-learningowe nie oferują takich możliwości twórczych jak iSpring Learn. Ma on wbudowane narzędzie do tworzenia prostych kursów bezpośrednio w przeglądarce oraz zintegrowany, w pełni funkcjonalny zestaw narzędzi do tworzenia, iSpring Suite. Ten ostatni umożliwia budowanie angażujących interaktywnych kursów, symulacji dialogów, quizów i samouczków wideo. Prosta integracja z iSpring Learn zapewnia, że wszystkie treści edukacyjne będą działać doskonale po przesłaniu ich do LMS.

Inne duże zalety iSpring Learn to solidne raportowanie, doskonałe wrażenia użytkownika i natywne aplikacje mobilne na iOS i Androida, które pozwalają użytkownikom uczyć się w podróży.

Zalety

 • Ścieżki edukacyjne do tworzenia programów szkoleniowych krok po kroku i automatyzacji procesu uczenia się
 • Wbudowane narzędzie do tworzenia, które umożliwia tworzenie adaptacyjnych kursów e-learningowych bezpośrednio w przeglądarce
 • Integracja z potężnym zestawem narzędzi do tworzenia kursów iSpring Suite, który jest dołączony bezpłatnie
 • Zaawansowany system raportowania z wizualnym pulpitem nawigacyjnym i elastyczną personalizacją
 • Świetna natywna aplikacja mobilna z opcją nauki offline
 • Integracja z Zoom do spotkań online i szkoleń prowadzonych przez instruktora
 • Prosty, nowoczesny interfejs
 • Grywalizacja z tabelami wyników, odznakami i punktami
 • Świetna obsługa techniczna

Wady

 • Brak wsparcia xAPI, PENS lub LTI
 • Brak forów dyskusyjnych do nauki społecznościowej

Najlepszy dla

iSpring Learn LMS dobrze się sprawdza w małych i średnich firmach, które potrzebują szybko tworzyć i dostarczać kursy e-learningowe, a także chcą prowadzić szkolenia mieszane przy użyciu jednej platformy.

Ceny

Dostępnych jest kilka planów cenowych, które zależą od liczby uczniów, którzy logują się do LMS miesięcznie – zaczynając od 15,04 zł za użytkownika miesięcznie dla maksymalnie 100 aktywnych użytkowników.

Wypróbuj darmową wersję próbną →

2. TalentLMS

TalentLMS - platforma e-learningowa

TalentLMS to intuicyjny, ekonomiczny LMS, który posiada wszystkie podstawowe opcje, których można się spodziewać po LMS, a także oferuje integrację e-commerce i Zapier.

Posiada podstawowe opcje tworzenia treści – pozwala tworzyć proste kursy z różnych rodzajów treści, w tym prezentacji PPT, filmów i pakietów SCORM. Można także tworzyć quizy i ankiety oraz włączać je do swojego kursu. Ponieważ system ma rozbudowane możliwości e-commerce, można nie tylko przypisywać swoje kursy do pracowników, ale także sprzedawać je bezpośrednio z platformy.

TalentLMS świetnie nadaje się również do nauki społecznościowej – dostępne są fora dyskusyjne, które mogą pomóc Twoim uczniom i trenerom pozostać w kontakcie. Zapewnia również doskonałe możliwości integracji — platforma może łączyć do 2000 różnych usług internetowych i aplikacji za pośrednictwem certyfikatów Zapier, Zoom, Bamboo HR i LinkedIn.

Zalety

 • Wbudowane narzędzia do tworzenia prostych kursów, quizów i ankiet bezpośrednio w przeglądarce
 • Możliwość szybkiego przełączania się między różnymi rolami użytkownika
 • Szkolenie prowadzone przez instruktora może być zapewnione poprzez integrację z usługami webinarów
 • Różne gałęzie mogą mieć indywidualny adres URL i niestandardowy design
 • Na głównym koncie można tworzyć gałęzie z niestandardowym adresem URL i innym designem
 • Raporty niestandardowe i raporty zaplanowane
 • Potężne możliwości e-commerce
 • Integracje z Zapier i kilkoma innymi usługami internetowymi

Wady

 • Intuicyjny, ale przestarzały interfejs
 • Raporty nie mogą dostarczać prawdziwych analitycznych informacji zwrotnych na temat postępów uczniów
 • Niektóre przydatne funkcje, takie jak niestandardowe raporty, są dostępne tylko w drogim planie

Najlepszy dla

TalentLMS pasuje do firm, które szukają przystępnego cenowo LMS do szkolenia pracowników, partnerów lub klientów. To także dobry wybór dla tych, którzy planują sprzedaż kursów online.

Ceny

Cena zależy od tego, ilu aktywnych uczniów każdego miesiąca korzysta z LMS. Ceny zaczynają się od 59 $ za użytkownika miesięcznie dla maksymalnie 40 użytkowników. Dostępny jest również bezpłatny plan ograniczony do 5 użytkowników i 10 kursów.

3. Docebo

Docebo LMS - platforma e-learningowa

Docebo to platforma e-learningowa, która oferuje szerokie możliwości zarówno formalnej, jak i nieformalnej nauki.

LMS umożliwia przesyłanie różnego rodzaju treści treści, w tym kursów SCORM i xAPI, i ma prosty wbudowany edytor treści, który umożliwia tworzenie stron HTML z tekstu i multimediów. Wszystkie przesłane treści są analizowane przez sztuczną inteligencję systemu i tagowane słowami kluczowymi. Pomaga uczniom znacznie szybciej znaleźć potrzebne im materiały. Ta opcja może być szczególnie przydatna podczas surfowania po Marketplace, części platformy, na której użytkownicy mogą kupować gotowe kursy o różnej tematyce, stworzone przez profesjonalnych programistów kursów. System pozwala również na tworzenie quizów, chociaż może być to dosyć trudne ze względu na niezgrabny interfejs użytkownika.

Oprócz odkrywania i udostępniania wyselekcjonowanych treści, Docebo umożliwia uczniom nagrywanie prezentacji, wykładów, webinariów i rozmów telefonicznych bezpośrednio w systemie oraz udostępnianie ich innym uczniom, zadawanie pytań ekspertom i otrzymywanie odpowiedzi. Jednak opcje te są dostępne za dodatkową opłatą.

Zalety

 • Zaawansowane zarządzanie treścią z technologią sztucznej inteligencji
 • Wbudowany edytor quizów z 8 rodzajami pytań i rejestratorem ekranu
 • Świetne wsparcie dla społecznego uczenia się z możliwością tworzenia i dzielenia się treściami tworzonymi przez uczniów
 • Możliwość lokalizacji portalu użytkownika do ponad 40 różnych języków
 • Bogata biblioteka gotowych kursów
 • Raporty niestandardowe i raporty zaplanowane
 • Wiele opcji brandingowych; można nawet stworzyć mobilną aplikację edukacyjną według własnego projektu
 • Ponad 30 dostępnych integracji z CRM, HRIS, HCM, tworzenie treści, narzędzia do wideokonferencji i więcej

Wady

 • Nieporęczny i nieintuicyjny interfejs, który jest skomplikowany dla początkujących użytkowników LMS
 • Wymaga wielu dostosowań, aby zapewnić dobre doświadczenia podczas nauki
 • Wiele modułów (np. „Coach & Share”) i funkcji jest dostępnych tylko w droższych planach

Najlepszy dla

Docebo to świetny LMS dla osób, które chcą zaangażować swoich pracowników w społecznościową naukę. Ponieważ jednak jego interfejs jest dosyć skomplikowany i wymaga dostosowania, nie będzie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają wcześniejszego doświadczenia z LMS lub chcą szybko uruchomić e-learning.

Ceny

Sprzedawca nie podaje ceny. Jeśli więc chcesz uzyskać szczegółowe informacje, musisz poprosić zespół sprzedaży firmy o wycenę.

4. Adobe Captivate Prime

Adobe Captivate Prime LMS - platforma e-learningowa

Adobe Captivate Prime to oparta na chmurze platforma e-learningowa, która wyróżnia się zaawansowanymi funkcjami społecznościowego uczenia się, zarządzaniem umiejętnościami i rozbudowanym raportowaniem.

W przeciwieństwie do wielu innych konkurentów, ten LMS umożliwia administratorom tworzenie i zarządzanie grupami zewnętrznymi – na przykład w celu szkolenia partnerów biznesowych. Jednak Adobe Captivate Prime nie dostarcza żadnych funkcji autorskich, więc aby tworzyć treści, musisz dokupić dodatkowe narzędzie. Mimo to LMS posiada bibliotekę gotowych kursów, które można kupić osobno. Jeśli pracujesz w środowisku wielojęzycznym, platforma będzie bardzo pomocna, ponieważ umożliwia tworzenie wielu wersji kursów w różnych językach.

LMS jest dosyć ciekawy pod względem możliwości uczenia się społecznościowego. Umożliwia uczniom nagrywanie filmów i nagrań audio oraz udostępnianie ich współpracownikom, udostępnia fora dyskusyjne dotyczące poszczególnych kursów, na których użytkownicy mogą publikować swoje pytania, oraz wykorzystuje system umiejętności, które mogą być tworzone przez administratorów i nabywane przez uczniów poprzez ukończenie kursów.

Zalety

 • Mocny silnik raportowania z grafiką oraz niestandardowymi i zaplanowanymi raportami
 • Rozbudowane funkcje społecznościowego uczenia się z możliwością tworzenia treści generowanych przez użytkowników
 • System umiejętności do zwiększania zaangażowania uczniów
 • Katalog kursów, który oferuje wiele kursów na różne tematy
 • Umożliwia zarządzanie nie tylko uczestnikami wewnętrznymi, ale też użytkownikami zewnętrznymi, co jest przydatne przy szkoleniu partnerów sprzedaży pośredniej
 • Możliwość tworzenia wielu wersji treści w różnych językach
 • Integracja z usługami stron trzecich, w tym Zoom, Salesforce, BlueJeans, ADFS i LinkedIn Learning

Wady

 • Brak wbudowanych narzędzi autorskich
 • Kursy dostępne w bibliotece treści mogą być zbyt drogie
 • Dosyć ograniczona funkcjonalność brandingu i brak funkcji bezpieczeństwa

Najlepszy dla

Adobe Captivate Prime to dobre rozwiązanie dla dużych firm, które muszą szkolić partnerów sprzedaży pośredniej i dostarczać wielojęzyczny e-learning.

Ceny

Cena zależy od maksymalnej liczby uczniów, którzy co miesiąc mogą zalogować się w LMS i zaczyna się od 4 $ miesięcznie na ucznia. Aby jednak poznać dokładną cenę, musisz skontaktować się z Adobe.

5. SAP Litmos

SAP Litmos LMS - platforma e-learningowa

SAP Litmos to platforma e-learningowa dla biznesu, która łączy LMS z rozbudowaną biblioteką kursów i ma przyzwoity zestaw funkcji tworzenia treści. Możesz tworzyć quizy i ankiety, składać proste strony tekstowe z informacjami, osadzać treści z innych stron internetowych i dodawać gotowe kursy. Platforma umożliwia również uczącym się nagrywanie i przesyłanie własnych filmów, które mogą być oceniane za pomocą silnika sztucznej inteligencji opartego na słowach kluczowych i szybkości mowy, a także przez szkoleniowców lub menedżerów.

Dostępny jest również Litmos Heros, katalog kursów oferujący zbiór kursów wideo na różne tematy, w tym rozwój osobisty, obsługę klienta i umiejętności informatyczne. Jednak dostęp do całej biblioteki jest możliwy tylko w droższym planie cenowym.

Jest też wiele do powiedzenia na temat integracji w Litmos. Jest zintegrowany z kilkoma platformami do webinaru, usługami takimi jak Zendesk czy BambooHR oraz z prawie wszystkimi innymi aplikacjami internetowymi za pośrednictwem API.

Zalety

 • Prosty design oparty na UX
 • Wbudowany edytor quizów i narzędzie do tworzenia prostych kursów
 • Wbudowana możliwość tworzenia ocen wideo
 • Gotowe treści z subskrypcją biblioteki kursów Litmos Heroes
 • Wiele integracji, dzięki którym platforma e-learning może zostać rozszerzona
 • Łatwa w użyciu aplikacja mobilna, która zapewnia dostęp do tych samych opcji, co wersja na przeglądarkę
 • Możliwość tworzenia wielu Marek w portalu, które charakteryzują się unikalnym designem portalu dla uczniów
 • Opcja e-commerce, która umożliwia prowadzenie własnego katalogu kursów w sieci

Wady

 • Bardzo ograniczone możliwości dostosowywania ról użytkowników
 • Biblioteka kursów jest oddzielona od LMS i nie jest dostępna w tańszym planie
 • Niektóre dodatkowe opcje, takie jak Pakiet Automatyzacji, który pomaga zarządzać zapisami na kursy, należy kupić osobno

Najlepszy dla

SAP Litmos szczególnie nadaje się dla organizacji, które chcą zintegrować swoje szkolenia z systemami CRM i HR oraz połączyć gotowe kursy z niestandardowym e-learningiem.

Ceny

Na stronie nie zamieszczono cennika. Jeśli więc masz jakieś pytania na ten temat, musisz poprosić sprzedawcę o wycenę.

Końcowe przemyślenia

W tym artykule szczegółowo przeanalizowaliśmy platformy e-learningowe, które idealnie pasują do szkoleń korporacyjnych. Na pierwszy rzut oka wszystkie rozwiązania mogą wydawać się bardzo podobne, ale każde z nich ma swoje unikalne funkcje.

Interesuje Cię prosta i przyjazna użytkownikowi platforma e-learningowa, która umożliwi rozpoczęcie szkolenia w ciągu jednego dnia i zapewni doskonałą funkcjonalność do tworzenia treści e-learningowych? Wypróbuj darmową wersję próbną iSpring Learn LMS. Nie jest wymagana karta kredytowa ani firmowy adres e-mail.

iSpring Learn
Właściwy LMS do usprawnienia szkoleń
Dowiedz się więcej
 

Zacznij szybko i łatwo tworzyć kursy online