image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xmlimage/svg+xmlimage/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14ok-white-10x19ok-10x19twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Moodle oferuje szeroką gamę opcji tworzenia testów. Jednocześnie jego interfejs jest dosyć skomplikowany ze względu na dużą liczbę różnych ustawień i menu; znalezienie właściwej opcji bez zaglądania do pomocy może stanowić wyzwanie dla nowego użytkownika.

iSpring Suite może pomóc w szybszym i łatwiejszym rozwiązaniu tego problemu. Dzięki temu narzędziu stworzysz interaktywny Moodle quiz w jednym oknie, bez przeskakiwania z jednej strony na drugą. Opublikowany quiz jest w pełni kompatybilny z Moodle i dopasowuje się do każdego rozmiaru ekranu.

Zazwyczaj, przygotowanie pierwszego quizu na Moodle zajmuje godzinę lub dwie, ponieważ musisz się zapoznać z interfejsem. Istnieje jednak sposób na to, aby dwukrotnie szybciej przygotować w Moodle quizy za pomocą narzędzia autorskiego iSpring Suite.

Przygotowanie quizu z iSpring Suite: Łatwiejsza alternatywa

Musisz przyzwyczaić się również do logiki działania Moodle: zanim będziesz mógł stworzyć quiz, musisz dostosować kurs i ustawić parametry testu Moodle oraz każdego pytania. W rezultacie proces zajmuje więcej czasu, niż można by się spodziewać.

Przygotujmy Moodle quiz w iSpring Suite z tymi samymi przykładowymi pytaniami, których używaliśmy już dla Moodle przy porównaniu narzędzi.

Krok 1: Wybierz rodzaj pytania

Włącz iSpring Suite i naciśnij Question (pytanie) w lewym górnym rogu wstążki. Pobierz i uruchom iSpring Suite. W oknie Quick Start wybierz kartę Quizzes, następnie kliknij na Create Graded Quiz i wybierz Question (pytanie) w lewym górnym rogu wstążki.

14 rodzajów pytań

Wybierz kartę Quizzes.

iSpring Suite oferuje 30 rodzajów pytań, takich jak wypełnij puste miejsca, pytania wykorzystujące grafiki, dopasowywanie, test wyboru i inne.

14 rodzajów pytań

Wybierz True/False (Prawda/Fałsz) i wypełnij pole tekstowe pytania. iSpring Suite ma interfejs podobny do programu Microsoft Word, dzięki czemu praca z tekstem jest łatwa. Pogróbmy część tekstu, aby uczniowie mogli szybciej zrozumieć istotę pytania.

Wpisz treść pytania

Wpisz treść pytania

Krok 2: Dodaj opinię

Utwórz wiadomości zwrotne w oknie Feedback and Branching (Opinie i Odgałęzienia) i określ punkty, jakie chcesz przyznać za każdą odpowiedź.

Opinie i Odgałęzienia

Po ukończeniu quizu uczestnicy automatycznie zobaczą ostatni slajd z informacją, czy quiz został zaliczony, czy nie.

Ostatni slajd przygotowany w iSpring Suite

Ostatni slajd przygotowany w iSpring Suite

Możesz zmienić treść i projekt ostatniego slajdu w sekcji Wyniki po lewej stronie.

Krok 3: Zapobieganie oszukiwaniu

Ograniczmy liczbę prób i czas na odpowiedź, aby uniknąć oszukiwania. Możesz to zrobić na pasku Slide Options (opcje slajdów) po prawej stronie.

opcje slajdów

Możesz też zaznaczyć Shuffle answers (pomieszaj odpowiedzi), aby kolejność odpowiedzi na każde pytanie była losowo tasowana dla każdego użytkownika.

Krok 4: Skonfiguruj design testu

iSpring Suite oferuje 36 gotowych motywów i 19 schematów kolorów. Znajdziesz je, klikając Themes (motywy) na karcie Design.

Motywy

Możesz także dostosowywać czcionki i dodawać podpisy, obrazy i obiekty – jest to równie proste, jak w programie PowerPoint.

Pierwsze pytanie w teście jest już gotowe, teraz możesz utworzyć drugie korzystając z tego samego prostego procesu. Ostateczny rezultat wygląda następująco:

Krok 5: Opublikuj quiz w Moodle

Nadeszła pora, aby opublikować quiz. Aby to zrobić, naciśnij przycisk Publish (publikuj) w pasku narzędzi i wybierz LMS. W tej zakładce możesz przygotować quizy dla Moodle.

Wybierz LMS podczas publikowania quizu

Wybierz kartę LMS podczas publikowania quizu.

Wybierz folder na pulpicie, w którym iSpring Suite zapisze quiz. Wybierz SCORM 1.2, format rozpoznawany przez Moodle, w Profilu LMS. Następnie kliknij Publish (opublikuj), a archiwum z quizem pojawi się w wybranym folderze.

Następnie otwórz kurs w Moodle, wybierz temat, do którego chcesz dodać quiz, i włącz edycję w ustawieniach. Potem kliknij Add an activity or resource (dodaj działanie lub zasób), wybierz z listy pakiet SCORM i kliknij Add (dodaj).

Opublikowany quiz jako pakiet SCORM

Prześlij opublikowany quiz jako pakiet SCORM.

W nowym oknie podaj tytuł i opis quizu, załącz plik i kliknij Save and display (zapisz i wyświetl). Teraz quiz można przypisać do uczniów i śledzić ich wyniki.

Podsumowanie

W artykule pokazaliśmy, jak stworzyć Moodle test za pomocą alternatywnego narzędzia autorskiego – iSpring Suite.

Oczywiście możesz za darmo tworzyć testy i quizy z różnymi typami pytań bezpośrednio w Moodle. Ale główną wadą tego rozwiązania jest złożony interfejs z wieloma ustawieniami.

Z kolei iSpring Suite ma intuicyjny interfejs, który pozwala szybko przygotowywać quizy bez konieczności tworzenia nowych pustych stron. Co więcej, to narzędzie autorskie służy nie tylko do tworzenia quizów – jest to tylko jedno narzędzie z całego zestawu narzędzi. Dzięki iSpring Suite będziesz mógł konwertować prezentacje PowerPoint na e-kursy, tworzyć interaktywne symulacje, edytować filmy i wiele więcej.

Warto więc wypróbować 30-dniową w pełni funkcjonalną wersją próbną iSpring Suite.

iSpring Suite
Narzędzie do tworzenia quizów w PowerPoint
Dowiedz się więcej
 

Zacznij szybko i łatwo tworzyć kursy online