image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xmlimage/svg+xmlimage/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14ok-white-10x19ok-10x19twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Ankieta ze skalą Likerta jest skutecznym sposobem oceny stosunku pracownika do pracy, szkoleń, biura lub innych tematów związanych z pracą. W tym artykule pokażemy, jak szybko i bezproblemowo utworzyć ankietę online w skali Likerta, ale najpierw zobaczmy, czym jest i skąd pochodzi.

Czym jest pytanie ze skalą Likerta?

Rensis Likert był psychologiem społecznym. W swojej pracy dyplomowej opracował specjalną skalę, która pozwala wybrać pomiędzy więcej niż 2 odpowiedziami. Quiz z taką skalą nazywa się ankietą ze skalą Likerta. Zobaczmy różnicę między tymi pytaniami a pytaniami binarnymi.

Pytania binarne, takie jak „tak/nie” lub „dobry/zły” nie pozwalają na zobaczenie wszystkich odczuć między „słabym” a „doskonałym”.

Skala Likerta, przykład z pytaniem binarnym

Ankieta ze skalą Likerta na to pozwala. Średnio oferuje 5 odpowiedzi na 1 pytanie. Odpowiedzi obejmują szereg różnych postaw, od bardzo negatywnych do bardzo pozytywnych.

Skala Likerta, przykład

W zależności od tematu ankiety, odpowiedzi mogą odzwierciedlać poziom zadowolenia, jakości, szczęścia, trudności, prawdopodobieństwa lub zgody.

Przewodnik krok po kroku o tworzeniu ankiety ze skalą Likerta

Jak stworzyć ankietę ze skalą Likerta? Zróbmy to krok po kroku z iSpring Suite. Jest to narzędzie, które pomaga tworzyć quizy z ocenami i bez nich z 14 rodzajami pytań, w tym prawda/fałsz, przeciągnij i upuść, wielokrotnego wyboru, pytania z obrazkami i inne.

Tutaj możesz zobaczyć przykład każdego rodzaju pytania w quizie przygotowanym za pomocą iSpring Suite:

 1. Pobierz darmową wersję próbną iSpring Suite Max i zainstaluj na komputerze.
 2. Otwórz aplikację. W oknie QuickStart wybierz zakładkę „Quizzes” (Quizy) w lewym panelu, a zobaczysz dwie opcje: Graded Quizzes (Quiz z oceną) i Survey (Ankieta). Wybierz Create Graded Quiz (Quiz z oceną).
 1. Naciśnij przycisk Question (pytanie) na pasku narzędzi i wybierz Likert Scale (Skala Likerta).
Skala Likerta jest jednym z 14 rodzajów pytań 
 1. Wpisz swoje pytania i stwierdzenia
Skala Likerta, przykład

Uwaga: Jeśli potrzebujesz mniej stwierdzeń, po prostu usuń te, które nie są potrzebne. A jeśli potrzebujesz więcej, wpisz je pod ostatnim wierszem.

 1. Wybierz rodzaj potrzebnej skali.
Rodzaj skali Likerta do wyboru
 1. A teraz spójrz na prawą stronę ekranu. W tym miejscu możesz zmieniać opcje swojej skali. Naciśnij Flip scale (Odwróć skalę), jeśli chcesz, aby odpowiedzi były stopniowane w przeciwną stronę. I kliknij Show numbers instead of names (Pokaż liczby zamiast nazw), jeśli chcesz zobaczyć odpowiedzi liczbowe.
Opcje boczne skali Likerta
 1. OK, teraz jesteś gotowy opublikować swój quiz. Kliknij Publish (Opublikuj) i wybierz, dokąd chcesz wyeksportować swoją ankietę ze skalą Likerta: na swój komputer, do swojego LMS lub iSpring Learn LMS.
Publikowanie gotowej ankiety ze skalą Likerta

Gratulacje! Stworzyłeś swoją pierwszą ankietę ze skalą Likerta.

Wskazówki, jak zwiększyć skuteczność ankiety ze skalą Likerta

Ankieta ze skalą Likerta jest narzędziem i jak w przypadku każdego narzędzia, potrzebne jest pewne doświadczenie, aby skutecznie z niego korzystać. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Skup się na jednym temacie

Wyniki ankiety będą bardziej dokładne, jeśli znajdzie się w niej co najmniej kilka stwierdzeń lub pytań i wszystkie będą dotyczyć tego samego tematu. Na przykład, stworzyłeś e-kurs i chcesz wiedzieć, co myślą o nim Twoi pracownicy. Zamiast pytać ich po prostu „Jak Ci się podobał ten e-kurs?” a następnie przechodzić do następnego tematu, spróbuj zadać im zestaw pytań.

 • Czy zawartość szkolenia spełniła Twoje oczekiwania?
 • Czy nauczyłeś się czegoś nowego?
 • Jak oceniasz jakość szkolenia?
 • Czy uważasz, że szkolenie jest przydatne?

Dzięki temu uzyskany wynik końcowy zagwarantuje ocenę z różnych pytań, a wyniki będą bardziej wiarygodne.

Bądź konkretny

Instead of asking your employees “How satisfied are you by the office?” – since such a question refers to many factors – try to ask something specific, like: Zamiast pytać pracowników “Jak bardzo jesteś zadowolony z biura?” – ponieważ takie pytanie dotyczy wielu czynników – pytaj o konkrety, na przykład:

 • Czy lubisz swoje miejsce pracy?
 • Czy smakuje Ci kawa?
 • Czy podobają Ci się kwiaty w biurze?
 • Czy uważasz, że temperatura jest odpowiednia?
 • W zeszłym tygodniu w biurze wprowadzono nowe zasady. Co o nich myślisz?

Im bardziej konkretne pytanie, tym dokładniejsze i cenniejsze dane otrzymasz.

Wykorzystuj pytania

Stwierdzenia są zbyt mocne. Istnieje zjawisko efektu respondenckiego, co oznacza, że ludzie mają tendencję do zgadzania się ze stwierdzeniami. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, co tak naprawdę myślą na dany temat pracownicy, zadaj pytania. Na przykład, zamiast mówić „Jesteś zadowolony z czystości terenu firmy”, spróbuj „W jakim stopniu jesteś zadowolony z czystości terenu firmy?”

Wnioski

Teraz już wiesz, jak stworzyć ankietę ze skalą Likerta i sprawić, aby była skuteczniejsza. Jeśli jeszcze nie pobrałeś darmowej wersji próbnej iSpring Suite Max, zrób to i od razu zacznij tworzyć doskonałe quizy, kursy online, screencasty, symulacje dialogów i nie tylko!

iSpring Suite
Z łatwością twórz profesjonalnie wyglądające quizy!
Dowiedz się więcej
 

Zacznij szybko i łatwo tworzyć kursy online