Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Firmy, które inwestują w platformy edukacyjne i szkolenia korporacyjne, szybko zauważają ich korzyści. Mogą pochwalić się o 218% wyższym dochodem na pracownika i o 24% wyższym zyskiem niż firmy, które tego nie robią. To jasno pokazuje, że prawidłowo przeprowadzone inwestowanie w szkolenia i rozwój umiejętności pracowników są opłacalne.

Jednak zmuszanie trenerów do biegania do oddziałów i organizowanie zajęć prowadzonych przez instruktora po pracy może być przytłaczające dla firmy. Na szczęście szkolenie korporacyjne szybko się zmienia. Dzięki urządzeniom mobilnym, Internetowi i możliwości pracy online wyeliminowano fizyczne bariery w edukacji. To, co również umożliwia naukę w dowolnym miejscu i czasie, to korporacyjne platformy LMS. Jednak korporacyjne platformy LMS oferują znacznie więcej.

Rzućmy okiem na to, czym jest korporacyjna platforma edukacyjna LMS i jak Twoja firma może na niej skorzystać.

Jakie są dostępne platformy edukacyjne?

System zarządzania nauczaniem (LMS) to oprogramowanie do dostarczania szkoleń i treści edukacyjnych online dla szkół i firm. Tym razem skupimy się na aspekcie korporacyjnym nauczania. Korporacyjne platformy LMS pomagają wdrożyć nowych pracowników. Następnie umożliwiają im zdobycie wiedzy i umiejętności wymaganych do wypełniania ich ról, a ostatecznie umożliwiają szybszy rozwój kariery. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o funkcjach platformy LMS i jak zorganizować zajęcia online za pomocą rozwiązania LMS.

Oto pięć powodów, dlaczego platforma edukacyjna LMS jest niezbędna dla Twojej firmy:

  1. Możesz zaoszczędzić pieniądze swojej firmy znacznie zmniejszając koszty edukacji, w tym koszty podróży, zakwaterowania i inne wydatki związane z organizacją.
  2. Doświadczenia edukacyjne nie są już związane z klasą. Pracownicy mogą uczęszczać na zajęcia online w dowolnym miejscu i czasie, wykonując zadania we własnym tempie.
  3. Platforma edukacyjna umożliwia szkolenie użytkowników z wielu różnych lokalizacji bez dodatkowych kosztów.
  4. Możesz zmniejszyć obciążenie pracą bardziej doświadczonych pracowników. Dzięki onboardingowi online starsi stażem pracownicy mogą spokojnie wykonywać swoje zadania, gdy nowi się uczą. Nowi pracownicy mogą szybciej pracować samodzielnie, a Ty możesz zmniejszyć ilość mentoringu bezpośredniego.
  5. Korporacyjna platforma LMS edukacyjna ułatwia śledzenie, kto ukończył kurs i jak dobrze wypadł. Możesz wykorzystać te przydatne analizy do ulepszenia programu nauczania pracowników. 

iSpring Learn LMS

Poznaj łatwe w użyciu platformy edukacyjne do szybkiej i łatwej nauki w firmie.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Dostępne na rynku platformy edukacyjne dla nauczycieli, podział platform e-learningowych

Jakie można znaleźć w Polsce, i na świecie, platformy edukacyjne dla nauczycieli i szkoleniowców? Zasadniczo systemy zarządzania nauczaniem różnią się na dwa podstawowe rodzaje. Po pierwsze, dostawcy LMS mogą tworzyć oprogramowanie typu open source lub oprogramowanie komercyjne. Po drugie, mogą one obejmować zarówno oprogramowanie hostowane lokalnie, jak i rozwiązania w chmurze jako usługa (SaaS). Poniżej przyjrzyjmy się pokrótce tym rodzajom LMS:

  • LMS typu open source – rozwiązania bez licencji odpowiednie dla celów non-profit. Można je dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika dzięki otwartemu kodowi. Niezbędna jest jednak pomoc specjalisty IT i posiadanie środków na utrzymanie serwerów oraz architektury hostingowej. Przykładowe rozwiązanie LMS o otwartym kodzie to platforma edukacyjna Open edX. Dzięki technologii XBlock umożliwiającej łatwe tworzenie i zarządzanie treścią, a także szczegółowe dostosowywanie platformy, Open edX szybko zyskuje na popularności.
  • Komercyjne LMS – oprogramowanie własne z opłatami licencyjnymi. Aplikacje te są tworzone i zarządzane przez dostawców LMS, którzy zapewniają klientom wsparcie techniczne i dbają o ich zrównoważone działanie. Komercyjny program LMS można instalować lub dostarczać jako rozwiązanie SaaS w chmurze.
  • Lokalnie hostowane LMS – oprogramowanie, które hostujesz i samodzielnie utrzymujesz. Zakłada wysokie opłaty instalacyjne i określony czas trwania licencji. Twój zespół IT odpowiada za działanie i bezpieczeństwo platformy.
  • LMS w chmurze – hostowane online przez dostawców, dostępne z dowolnego miejsca na dowolnym urządzeniu. Pracownikowi wystarczy tylko komputer lub nawet urządzenie mobilne. Nie musisz inwestować w żadne technologie, nie musisz też mieć rozbudowanej infrastruktury IT ani silnego zaplecza informatycznego. To dostawca LMS zapewnia dostęp do usługi, utrzymuje system i chroni dane za pomocą protokołów szyfrowania.

Platformy edukacyjne – przykłady

Zobaczmy przykłady niektórych rodzajów oprogramowań, które są związane z korporacyjnym oprogramowaniem LMS.

Oprogramowanie autorskie 

Narzędzia do tworzenia e-learningu to rodzaj oprogramowania używanego do tworzenia cyfrowych treści edukacyjnych i dostarczania ich przez LMS. Mówiąc dokładniej, mogą obejmować kursy elektroniczne, wykłady wideo i samouczki, quizy i symulacje dla uczniów. Narzędzia autorskie różnią się funkcjonalnością i dostępnością. Niektóre korporacyjne platformy LMS zawierają narzędzia autorskie, które mogą pomóc w tworzeniu interaktywnych kursów, quizów, symulacji konwersacji i scenariuszy rozgałęzionych. Dzięki wbudowanemu edytorowi kursów możesz tworzyć proste kursy i testy bezpośrednio w LMS.

Cyfrowe repozytorium wiedzy

Cyfrowe repozytorium wiedzy to centralna lokalizacja online dla treści edukacyjnych całej firmy. Innymi słowy, to korporacyjna baza wiedzy. Ten rodzaj oprogramowania jest świetnym narzędziem do just-in-time learning (wiedzy/nauki na żądanie). Pracownicy mogą bowiem uzyskać dostęp do informacji w tej bibliotece zawsze, gdy jest to potrzebne. Narzędziami komunikacji mogą być fora, portale i platformy edukacyjne, a użytkownicy mogą dodawać wiedzę do bazy. Administratorzy mogą ustawiać uprawnienia i zasady kontroli dostępu do informacji.

Jako samodzielne rozwiązanie, cyfrowe repozytoria wiedzy mogą być pomocne we wsparciu po szkoleniu. Mogą też być zintegrowane z innymi rozwiązaniami oprogramowania korporacyjnego lub z platformami LMS.

Hostowane platformy kursów

Platformy te obsługują kursy online od wielu różnych dostawców i mają możliwości e-commerce. Osoby prywatne i firmy mogą przesyłać lub tworzyć kursy i sprzedawać je klientom. Przypomina to rynek kursów, który ułatwia dostarczanie treści e-learningowych użytkownikom końcowym.

Platformy do mikronauki

Platforma do mikronauki została stworzona, aby dostarczać wiedzę w ruchu, w łatwo przyswajalnych porcjach, aby zmieścić się w przepływie pracy. Taka platforma edukacyjna sprawia, że firmy mogą tworzyć swoje mikrokursy z przygotowanych materiałów lub wykorzystywać dostępne treści udostępniane przez platformę. Platformy te są szybkie i przyjazne urządzeniom mobilnym, co umożliwia pracownikom dostęp do edukacji w dowolnym miejscu i czasie.

Choć na rynku znajdują się przeróżne rozwiązania edukacyjne dla pracowników, LMS może zastąpić wiele z nich. Może to być system typu „wszystko w jednym”. W związku z tym przyjrzymy się temu, w jaki sposób korporacyjna platforma edukacyjna LMS może przynieść korzyści Twojej firmie.

Podsumowanie

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, która dostępna platforma do nauczania online będzie najlepsza. Wybór odpowiedniego systemu zarządzania nauczaniem dla firmy może być dosyć trudnym zadaniem, które pochłonie sporo czasu i pieniędzy. Najważniejsze, aby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, na przykład to, czy LMS może naprawdę pomóc w rozwiązaniu istniejącego problemu biznesowego. Czy ma wszystkie niezbędne funkcje, aby spełnić potrzeby edukacyjne? Musisz też wiedzieć, czy mieści się w Twoim budżecie. Mamy nadzieję, że będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję na podstawie informacji zawartych w tym artykule.

Chcesz bezpłatnie zobaczyć, jak wygląda platforma LMS w akcji? Niestety, ale nie jest łatwo znaleźć całkowicie darmowe platformy nauczania. Dlatego już dziś skorzystaj z demonstracji! Pomoże Ci w tym bezpłatna, 30-dniowa wersja próbna iSpring Learn LMS; zobacz, jakie funkcje powinny oferować platformy edukacyjne.

iSpring Learn
Platformy edukacyjne dla skutecznej nauki
Darmowy okres próbny