Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Szukasz platformy kursów online, która pozwoli Ci tworzyć wysokiej jakości treści e-learningowe? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule staramy się omówić, która platforma do tworzenia kursów online jest najlepsza. Przeanalizujemy główne cechy i porównamy ceny platform, aby pomóc Ci podjąć bardziej świadomą decyzję o zakupie.

Czym jest platforma do tworzenia kursów online?

Program do tworzenia kursów e-learningowych służy do tworzenia cyfrowych treści edukacyjnych z wykorzystaniem fragmentów informacji: tekstu, obrazów, dźwięku i wideo. Oprócz pomocy w „sklejaniu” różnych mediów w kursy e-learningowe, mają one kilka wyjątkowych funkcji, które można wykorzystać tylko do szkolenia. Na przykład, niektóre programy do tworzenia szkoleń e-learningowych umożliwiają tworzenie symulacji oprogramowania. Dzięki temu możesz nauczyć swoich pracowników, jak korzystać z określonego oprogramowania, które jest im niezbędne w codziennej pracy. Niektóre z nich pozwalają tworzyć quizy, które można włączyć do kursu lub mogą stać się samodzielną jednostką szkoleniową.

Wszystkie te treści muszą być w formacie, który można łatwo rozpowszechniać online i który uczniowie mogą otwierać mając minimalne oprogramowanie. Najlepiej, aby kursy można było przeglądać w zwykłej przeglądarce internetowej. W 2000 roku firma Macromedia rządziła światem treści online dzięki wtyczce Flash. Wtyczka ta umożliwiała przeglądarkom uruchamianie gier, filmów i, między innymi, kursów e-learningowych. Jednak w miarę upływu czasu Flash był powoli spychany ze sceny przez nowy, potężniejszy standard. Było to HTML5 i tak pojawiło się oprogramowanie do tworzenia e-learningu HTML5. Przyjrzyjmy się zaletom tworzenia kursów w tym formacie:

 • Treści HTML5 są responsywne i obsługiwane przez wiele platform i przeglądarek. Co więcej, format jest przyjazny urządzeniom mobilnym. Dzięki temu uczniowie mogą przeglądać kursy w dowolnym miejscu i czasie, zamiast być przywiązanymi do komputera.
 • HTML5 otwiera wiele możliwości dla interaktywności, które umożliwiają programistom kursów tworzenie bardziej angażujących kursów.
 • Standard obsługuje elementy multimedialne – ma wbudowaną możliwość odtwarzania wideo i audio.
 • Aktualizowanie treści jest łatwe (i tanie). Narzędzia do tworzenia kursów HTML5 są w stanie modyfikować i edytować istniejące treści.

iSpring Suite

Poznaj wszystkie zalety łatwej w obsłudze platformy kursów online.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Która platforma szkoleń online jest najlepsza?

Spójrzmy teraz z bliska na platformy do kursów online na rynku w 2023 roku. Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły, przejrzyj tę tabelę porównawczą, aby uzyskać ogólny obraz tego, co oferują najlepsze dostępne platformy.

Tabela porównawcza narzędzi autorskich do e-learningu
Narzędzie autorskieRodzaj rozwiązaniaKrzywa uczenia sięMożliwość współpracyOpcje publikacji
1. iSpring SuitePakiet do tworzenia treściNiskaTakHTML5, Video, SCORM (1.2, 2004), xAPi/Tincan, AICC, cmi5, HTML5
2. Adobe CaptivateSamodzielne narzędzie do tworzenia treściWysokaNieHTML5, SWF, SCORM (1.2, 2004), AICC, xAPI, Exe
3. Articulate Storyline 360Pakiet do tworzenia treściŚredniaNieHTML5, Video, SCORM (1.2, 2004), xAPi/Tincan, AICC, cmi5, MP4, Exe
4. Articulate Rise 360Internetowe narzędzie autorskieNiskaTakHTML5, PDF, AICC, SCORM, xAPI, cmi5
5. CamtasiaOprogramowanie do tworzenia wideoŚredniaNieSCORM (1.2, 2004)
6. Lectora OnlineInternetowe narzędzie do tworzenia treściWysokaTakReviewLink, HTML5, Tin Can
7. ElucidatInternetowe narzędzie do tworzenia treściŚredniaTakSCORM, link online, integracja API
8. CoassemblePlatforma szkoleniowa onlineNiskaNieSCORM, link online, xAPI
9. GomoInternetowe narzędzie do tworzenia treściNiskaTakSCORM (1.2, 2004), xAPI
10. H5PNarzędzie do tworzenia treści typu open sourceNiskaNieLink w iframe, LTI

1. iSpring Suite

iSpring Suite - Platforma do tworzenia kursów online

iSpring Suite to w pełni funkcjonalna platforma do tworzenia kursów online. Głównym celem jest to, aby szybkie tworzenie treści było łatwe i intuicyjne. Dużą zaletą platformy iSpring jest to, że podstawowe narzędzie autorskie działa jako dodatek do programu PowerPoint. Dzięki temu interfejs jest znajomy i bardzo łatwy w użyciu.

Platforma iSpring Suite stosuje modułowe podejście do interfejsu użytkownika, ze specjalnymi zakładkami dla różnych rodzajów zadań szkoleniowych. Dostępny jest kreator quizów do oceny wiedzy, a także edytor wideo i audio do tworzenia wykładów wideo i screencastów. Platforma wyposażona jest też w narzędzie do symulowania konwersacji do tworzenia symulacji dialogów z rozgałęzieniem. Tworzenie interakcji jest proste dzięki zestawowi gotowych szablonów do tworzenia słowniczków, katalogów, osi czasu, referencji i FAQ.

Przepływ pracy kładzie duży nacisk na rozwój treści i rezygnuje z ręcznej konfiguracji złożonych elementów interaktywnych i zmiennych kodowania. Aby tworzenie kursów było jeszcze szybsze, dostępna jest biblioteka treści pełna wysokiej jakości obrazów, postaci, tła, ikon i elementów sterujących.

Platforma iSpring Suite zawiera również iSpring Cloud, przestrzeń online do pracy zespołowej nad projektami e-learningowymi. Wystarczy, że stworzysz swój kurs. Następnie inni autorzy będą mogli przeglądać treść kursu, zostawiać komentarze, edytować teksty, dodawać testy, samodzielnie dopracowywać wygląd oraz działanie kursu. Jest również wbudowane narzędzie do tworzenia mikro-kursów bezpośrednio w przeglądarce internetowej.

Ocena wiedzy

iSpring Suite pozwala tworzyć quizy na ocenę, ankiety i szybkie sprawdzanie wiedzy, które można umieszczać między slajdami kursu. Platforma oferuje ponad dwanaście różnych rodzajów pytań, od wszechobecnych pytań wielokrotnego wyboru po wciągające przeciąganie i upuszczanie.

Interakcje

Poza edytorem quizów iSpring Visuals skupia się na tworzeniu interakcji edukacyjnych. Najlepsze w tej funkcji narzędzia jest to, że nie musisz zaczynać od zera. Wystarczy wybrać jeden z szablonów interakcji, taki jak oś czasu lub harmonijka, i wypełnić go swoimi danymi.

Edytor wideo i audio

Platforma zawiera w pełni funkcjonalny edytor wideo umożliwiający złożenie kilku filmów z przejściami i podpisami w jeden plik MP4.

Symulacje konwersacji

iSpring zawiera specjalne narzędzie, które pozwala budować realistyczne symulacje konwersacji, które pomogą Twoim uczniom opanować umiejętności komunikacyjne. Jest to niezbędne do szkolenia w zakresie sprzedaży i obsługi klienta.

Opcje publikacji

Dzięki temu, że wszystkie komponenty obsługują HTML5, treści publikowane przez iSpring są w 100% gotowe na urządzenia mobilne. Dostępnych jest wiele formatów wyjściowych: HTML5, standardy e-learningu, takie jak AICC, SCORM, xAPI i cmi5, oraz MP4 do kursów wideo. Opublikowane treści można przesyłać do systemu LMS, iSpring Cloud lub otwierać bezpośrednio w przeglądarce internetowej.

Zalety

 • Możliwość wykorzystania istniejącej prezentacji PPT jako punktu wyjścia dla kursu
 • Prosty, znajomy interfejs do szybkiego tworzenia kursów
 • Wbudowany symulator dialogu z rozgałęzionymi scenariuszami rozmów
 • Profesjonalne studio wideo do nagrywania i edycji screencastów oraz materiałów z kamery internetowej
 • Solidne narzędzie do tworzenia interaktywnych quizów i ankiet
 • Doskonałe odtwarzanie na wszystkich urządzeniach
 • Funkcja zamiany tekstu na mowę
 • Funkcja konwersji prezentacji PPT na kursy SCORM
 • Funkcja konwersji dokumentów Word i PDF na interaktywne flipbooki SCORM
 • Profesjonalna biblioteka treści zawierająca 89 000 zasobów, w tym szablony, postacie, tła i ikony
 • Usługa w chmurze do szybkiego udostępniania treści i współpracy

Wady

 • Aby iSpring Suite działał należy zainstalować program PowerPoint
 • Brak obsługi napisów kodowanych (CC) dla narracji wideo i audio
 • Brak obsługi symulacji oprogramowania
 • Działa tylko na systemie Windows

Cennik

4 267 zł (Licencja roczna)

Skorzystaj z darmowego 14-dniowego okresu próbnego →

Obejrzyj ten przewodnik wideo, aby bliżej zapoznać się z platformą iSpring, która umożliwia tworzenie szkoleń e-learningowych.

Film o tym, jak stworzyć kurs online korzystając z platformy kursów online

2. Adobe Captivate

Adobe Captivate - Platforma do tworzenia kursów online

Adobe Captivate to platforma do tworzenia szkoleń online, które są dobrze dostosowane do ogólnego rozwoju e-learningu. Umożliwia tworzenie prezentacji ze slajdami lub quizów, oraz opracowywanie złożonych kursów interaktywnych. Zazwyczaj jest to również preferowany wybór do tworzenia symulacji oprogramowania z wykorzystaniem efektów, wyzwalaczy i ustawień slajdów. Pozwala to na dużą wszechstronność w tworzeniu realistycznych symulacji i prezentowaniu ich użytkownikom w różnych trybach, np.: zobacz, wypróbuj, zrób.

Cechą, która wyróżnia najnowszą wersję Captivate z 2019 r. jest możliwość tworzenia projektów w wirtualnej rzeczywistości. Możliwe jest też tworzenie interaktywnych filmów oraz filmów HD poprzez jednoczesne nagrywanie kamerą internetową i treści na ekranie oraz dodawanie interaktywnych elementów. Szeroki zakres interakcji to kolejny mocny punkt tego zestawu narzędzi. Możesz sprawić, że nauka będzie interesująca dzięki zadaniom z przeciąganiem i upuszczaniem, łamigłówkom, grom i innym interaktywnym zadaniom.

Ocena wiedzy

Mający mniej szablonów pytań niż konkurenci, Captivate oferuje wyjątkowy rodzaj oceny w formie symulacji oprogramowania. Będziesz korzystać z tej funkcji, jeśli Twój program szkoleniowy jest oparty na oprogramowaniu komputerowym.

Interakcje

Zawiera 19 szablonów interakcji edukacyjnych, w tym gry takie jak „Układanki” i „Kto chce zostać milionerem?”. Mogą wyglądać nieco niechlujnie i okazać się trudne do skonfigurowania, ale różnorodność jest tutaj naprawdę imponująca.

Edytor wideo i audio

Adobe Captivate ma wbudowany edytor, który pomoże w połączeniu samouczka wideo z przejściami i efektami, takimi jak powiększanie i przesuwanie. Najlepsze jest to, że gdy nagrywasz się na kamerze internetowej, możesz użyć funkcji „zielonego ekranu”, aby natychmiast zastąpić tło filmu.

Symulacje konwersacji

Adobe Captivate nie ma specjalnego narzędzia do tworzenia symulacji konwersacji lub dialogów opartych na postaciach. Jeśli są one ważną częścią szkolenia, może nie być to najlepsze rozwiązanie.

Opcje publikacji

Narzędzie obsługuje HTML5 i wszystkie popularne standardy e-learningu, takie jak SCORM, AICC i xAPI. Dodatkowo nadal pozwala autorom publikować kursy online we Flashu z opcją tworzenia lekcji w formacie EXE.

Zalety

 • Rozbudowane zmienne i rozgałęzienia, które umożliwiają kreatywną personalizację kursów
 • Możliwość 360-stopniowego (VR) osadzenia wirtualnej rzeczywistości w Twoim kursie
 • Responsywny ekran na wszystkich urządzeniach, widoczny podczas tworzenia szkolenia
 • Biblioteka zasobów, w tym szablony, ludzie, zdjęcia portretowe i ujęcia całego ciała
 • Funkcja automatycznego generowania tekstu na mowę (TTS)
 • Funkcja „zielonego ekranu”, w której możesz ustawić własne tło
 • Narzędzia programistyczne dostosowane do urządzeń mobilnych, takie jak oznaczanie geolokalizacji
 • Złożone opcje nagrywania symulacji oprogramowania
 • Wersja na komputery Mac

Wady

 • Nieintuicyjny interfejs użytkownika
 • Obsługa programu wymaga sporych umiejętności i nauka użytkowania zajmuje wiele godzin
 • Klienci zgłaszają, że w Captivate mogą wyskakiwać błędy i program może się zawieszać w systemie Windows
 • Projektowanie responsywnych treści jest trudne, ponieważ trzeba tworzyć osobne wersje na komputer, tablet i smartfon
 • Zaimportowane prezentacje PowerPoint nie zachowują wszystkich swoich animacji po przekonwertowaniu za pomocą Captivate
 • Wsparcie techniczne zlecone call center

Cennik

41,81 €/miesiąc lub 1 597,77 € (Licencja wieczysta)

3. Articulate 360

Articulate 360 - Platforma do tworzenia kursów online

Articulate 360 to zestaw dziewięciu narzędzi, z których trzy zostały zaprojektowane specjalnie do tworzenia kursów: Storyline 360, Studio 360 i Rise.

 • Storyline 360 to sztandarowe narzędzie autorskie Articulate. Jego interfejs jest podobny do programu PowerPoint, ale odtwarza go z pewnymi zmianami zamiast w pełni się z nim integrować.
 • Studio 360 to dodatek do programu PowerPoint. Łączy w sobie trzy narzędzia. Presenter 360, do przekształcania slajdów w kursy mobilne i online. Quizmaker 360, do łatwego dodawania quizów do kursu. Engage 360, do łatwego tworzenia interakcji.
 • Rise to naprawdę proste narzędzie internetowe do tworzenia prostych kursów. Możesz tworzyć niestandardowe lekcje, łącząc różne „bloki” nauki. Chociaż pierwotnie ograniczało się do dosyć małego zestawu interakcji, Rise oferuje regularne aktualizacje. Niedawno wprowadziło bloki fabularne dla tych, którym zależy na nieco bardziej niestandardowych ustawieniach, zachowując przy tym „aplikacyjną naturę” interfejsu Rise.

Jeśli usłyszysz, jak projektant kursów mówi „Korzystam z Articulate”, prawdopodobnie chodzi o Storyline. Storyline posiada zaawansowany zestaw funkcji. Jest jednak ograniczony wbudowanymi szablonami interakcji, takimi jak zakładki, proste dwuetapowe symulacje dialogów i hotspoty, które pozwolą rozpocząć tworzenie kursów. Aby jednak wykorzystać wyobraźnię i kreatywność, musisz zagłębić się w pracę z warstwami, zmiennymi i stanami obiektów. Musisz też poświęcić dużo czasu na naukę, a następnie dostrojenie i przetestowanie narzędzia.

Podobnie jak iSpring Suite, Articulate 360 ma pełny zestaw narzędzi do dodawania różnych obiektów do slajdów w kursie. Zawiera także bibliotekę treści, która jest kolekcją szablonów kursów, teł, postaci, kontrolek i ikon. Posiada mniej profesjonalnie zaprojektowanych zasobów, ale w bibliotece online znajdziesz ponad 4,5 miliona zdjęć stockowych, ilustracji i ikon.

Ocena wiedzy

QuizMaker 360 od Articulate oferuje użytkownikom dosyć standardowe opcje sprawdzania umiejętności. Zawiera pytania wielokrotnego wyboru, wypełnianie pustych miejsc, pytania z obrazami i kilka innych typów pytań, które można wstawić do quizu.

Interakcje

Komponent Articulate Studio o nazwie Engage 360 zawiera wybór szablonów interakcji, które możesz wstawić do swojego kursu. Znajdziesz tam takie rzeczy, jak FAQ i lista kontrolna. Jeśli chcesz użyć jednego z nich w Storyline, musisz je zaimportować z projektu Studio. W przeciwnym razie będziesz musiał zbudować swoją interakcję od podstaw lub pobrać jeden z szablonów udostępnionych przez społeczność.

Edytor wideo i audio

Storyline posiada prosty edytor wideo, który umożliwia wstawienie przejścia z ujęcia do ujęcia, podpisów i zapisywanie powstałego pliku w kursie. Jednak nie jest tak zaawansowany i użyteczny, jak edytory oferowane przez Captivate i iSpring.

Symulacje konwersacji

Rise 360 (narzędzie oparte na chmurze) ma wbudowaną funkcję symulacji dialogów. Engage 360 zawiera szablon interakcji „Rozmowa”. Jednak może on być używany tylko jako narzędzie do nauczania, nie jako ocena wiedzy z wynikiem zaliczającym.

Opcje publikacji

Narzędzie autorskie pozwala tworzyć kursy w HTML5, które można publikować na dysku twardym lub bezpośrednio w magazynie online Review 360. Pod względem standardów e-learningu obsługuje SCORM, AICC, xAPI i cmi5. Możesz go również użyć do opublikowania wersji swojego kursu szkoleniowego, którą można nagrać na płytę CD.

Zalety

 • Rozwiązania dla większości zadań e-learningowych
 • Możliwość szybkiego tworzenia responsywnych kursów HTML5 za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść” w Rise
 • Podobny do interfejsu w programie PowerPoint w Storyline 360, ale z większymi możliwościami dostosowywania treści
 • Możliwość szybkiego i łatwego tworzenia podstawowych interakcji w kursie
 • Funkcja rejestracji ekranu ułatwiająca przechwytywanie i edycję screencastów
 • Wiele różnych opcji tworzenia dla programistów na wszystkich poziomach
 • Duża biblioteka treści do kursów
 • Adaptacyjny odtwarzacz, który sprawia, że kursy są kompatybilne ze wszystkimi smartfonami
 • Darmowa aplikacja mobilna do odtwarzania kursów offline

Wady

 • Nie ma najbardziej przyjaznego dla użytkownika interfejsu, stroma krzywa uczenia się
 • Szablony interakcji nie działają poprawnie
 • Nagrywanie ekranu jest bardzo podstawowe w porównaniu z innymi rozwiązaniami
 • Może spowalniać komputer (ciężkie oprogramowanie)
 • Zapewnienie zgodności z Section 508 podwaja czas spędzony na przygotowaniu kursu
 • Brak wersji na komputery Mac

Cennik

1 399 $/rok (dla zespołów) lub 1 099 $ (dla osób fizycznych)

4. Articulate Rise 360

Articulate Rise 360 - Platforma do tworzenia kursów online

Articulate Rise to internetowa platforma pozwalająca na stworzenie szkolenia online. Umożliwia projektantom tworzenie modułów szkoleniowych lub kursów w formie „długiego odczytu” za pomocą przeglądarki. Pierwotnie wybór interakcji był niewielki, teraz platforma jest regularnie aktualizowana, więc z czasem dostępnych będzie coraz więcej zasobów.

Ocena wiedzy

Jak dotąd w Rise dostępne są tylko 4 rodzaje pytań: pytania wielokrotnego wyboru, wielokrotnej odpowiedzi, wypełnianie pustych miejsc i dopasowanie. Te same rodzaje pytań można wstawić do kursu, nie tylko jako quizy na ocenę, ale także jako szybkie sprawdzanie wiedzy.

Interakcje

Dostępnych jest 10 rodzajów interakcji, w tym harmonijka, fiszki i oś czasu. Ponadto twórcy treści, którzy korzystają ze Storyline na komputerze mogą importować dowolne interakcje z narzędzia autorskiego na komputerze.

Edytor audio i wideo

Ponieważ jest to platforma online do tworzenia treści, Rise nie ma edytora wideo lub audio. W związku z tym trzeba by użyć do tego programu komputerowego. Ale przynajmniej pozwala użytkownikom przesyłać napisy i zarządzać nimi za pośrednictwem interfejsu online.

Symulacje rozmów

Platforma ma wbudowaną funkcję dialogów, która pozwala tworzyć „scenariusze” – interaktywne dialogi, które służą jako segmenty edukacyjne podczas kursów. Nie są punktowane, jak w iSpring Suite, i dlatego nie mogą być używane do oceny uczestników szkolenia.

Opcje publikacji

 • HTML5
 • PDF
 • Formaty e-learningu: SCORM, AICC, xAPI i cmi5

Zalety

 • Możliwość szybkiego tworzenia responsywnych treści kursów za pomocą prostego interfejsu online
 • Dostęp do biblioteki treści z wieloma zasobami wizualnymi do kursów, takimi jak tła i postacie
 • Niezależność od systemu operacyjnego: działa na komputerach Mac, Windows i Linux
 • Obsługa wszystkich głównych standardów e-learningowych pozwala szybko tworzyć treści szkoleniowe i przesyłać je do dowolnego LMS
 • Możliwość współpracy przy kursach z członkami zespołu

Wady

 • Ograniczone możliwości dostosowywania treści kursów — zrozumiały kompromis w przypadku usprawnionej platformy internetowej
 • Za jego pomocą można stworzyć tylko jeden format modułu szkoleniowego (długi odczyt)
 • Tylko 4 rodzaje pytań do wykorzystania w quizach

Cena

1 399 $/rok (dla zespołów) lub 1 099 $ (dla osób fizycznych)

5. Camtasia

Camtasia - Platforma do tworzenia kursów online

Camtasia firmy TechSmith to potężny program do nagrywania i edycji instruktażowych treści wideo. Jest dostępny zarówno na komputery Mac, jak i PC. Uważany za jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia screencastów i innych rodzajów filmów do nauki. Umożliwia coś więcej, niż tylko nagrywanie ekranu i edycję przechwyconego wideo. Zawiera też narzędzie do edycji quizów, wiele materiałów wideo/audio i różne efekty wizualne, a wszystko to na wyciągnięcie ręki.

Ocena wiedzy

Camtasia może służyć do wstawiania quizów i ankiet do filmów wideo. Dostępne są tylko 4 rodzaje pytań: wielokrotnego wyboru, wypełnianie pustych miejsc, prawda/fałsz i krótka odpowiedź.

Interakcje

Nie jest to typowe narzędzie do tworzenia treści, które zawiera wszelkiego rodzaju szablony interakcji. Głównym celem oprogramowania jest edycja wideo, nie zapewnia żadnych interaktywnych elementów oprócz quizów i ankiet.

Edytor wideo i audio

Camtasia to już od dłuższego czasu najlepsze narzędzie do tworzenia wideo przez użytkowników, którzy nie są profesjonalnymi autorami filmów. Można śmiało powiedzieć, że wydajność oprogramowania jest znacznie większa niż w przypadku zwykłych edytorów wideo dołączonych do pozostałych narzędzi autorskich.

Symulacje konwersacji

Nie można ich utworzyć w programie Camtasia.

Opcje publikacji

 • Formaty wideo, w tym MP4 i AVI
 • Formaty e-learningu: SCORM 1.2 i 2004

Zalety

 • Narzędzie dostępne zarówno dla komputerów Mac, jak i PC
 • Najbardziej zaawansowany edytor wideo w porównaniu z innymi narzędziami do tworzenia wideo na rynku
 • Daje dostęp do biblioteki muzyki, wstępów, przejść i innych zasobów, które skrócą Twoją pracę
 • Wbudowany kreator quizów, który umożliwia tworzenie e-learningu w filmach szkoleniowych
 • Obsługuje SCORM; może eksportować moduły szkoleniowe do wykorzystania w LMS

Wady

 • Ograniczenie do tworzenia treści wideo
 • Żadne elementy interaktywne nie mogą być używane w treści wyjściowej poza quizami
 • Wbudowane narzędzie quizu ma tylko 4 rodzaje pytań do wyboru
 • Wydajność oprogramowania jest znacznie mniejsza niż w przypadku profesjonalnych edytorów wideo, takich jak Adobe Premiere Pro lub Davinci Resolve

Cena

Dożywotnia licencja + rok aktualizacji za 359.99 $

6. Lectora Online

Lectora Online - Platforma do tworzenia kursów online

Lectora Online to wersja Lectory w chmurze oferująca tworzenie treści oraz funkcje porównywalne z innymi produktami z tego artykułu.

Ważnym celem w asortymencie Lectora zawsze była zgodność z wytycznymi dla dostępności treści internetowych (WCAG). Dzięki temu wszystkie kursy stworzone w Lectora Online będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, takimi jak upośledzenie słuchu lub wzroku. Jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie, jeśli pracujesz lub tworzysz treści dla organizacji rządowych.

Popularne szablony Lectora Online dla początkujących są świetnym skrótem do tworzenia treści. Każdy szablon zawiera wbudowaną nawigację, interaktywne próbki, układy stron i instrukcje użytkowania. Ponadto te wbudowane szablony oferują różne style nauczania i rodzaje kursów. Znajdziesz tu nauczanie liniowe, nieliniowe, mikronauczanie, nauczanie oparte na scenariuszach, adaptacyjne, dostosowane do potrzeb/JIT, nauczanie multimedialne i inne.

Bardziej doświadczeni programiści będą zadowoleni z funkcji obsługi skryptów, niestandardowych bibliotek, czcionek i CSS przez Lectora Online. W związku z tym pod względem dostosowywania ogranicza Cię tylko wyobraźnia i umiejętności.

Ocena wiedzy

Lectora Online pozwala tworzyć quizy lub ankiety przy użyciu wybranych 12 rodzajów pytań. Zaczynają się od prostych, takich jak pytania prawda/fałsz, aż do bardziej interaktywnych, takich jak przeciąganie i upuszczanie lub ustawianie kolejności. Dzięki szerokiemu wyborowi pytań będziesz w stanie dogłębnie sprawdzić wiedzę wyniesioną z kursu.

Interakcje

Dostępne są elementy formularza, takie jak pole listy i przycisk opcji. Można wstawić je do kursu i połączyć z określonymi zmiennymi i działaniami, tworząc w ten sposób niestandardową interakcję. Jeżeli chcesz zacząć od szablonu, eLearning Brothers oferuje bibliotekę gotowych interakcji, takich jak Puzzle oraz Przeciągnij i Upuść. Dostosowanie ich nie powinno sprawić Ci żadnych kłopotów.

Edytor wideo i audio

Lectora Online ma bardzo wydajne narzędzie wideo, które pozwala nagrywać z ekranu i/lub kamery internetowej oraz edytować powstały materiał. Możesz tworzyć przejścia z jednego segmentu wideo do drugiego, dodawać efekty, nagrywać narrację, itp.

Symulacje konwersacji

Narzędzie nie posiada dedykowanego instrumentu do tworzenia symulacji dialogów. Możesz spróbować znaleźć odpowiedni szablon w bibliotece eLearning Brothers lub stworzyć własny od podstaw, korzystając z zaawansowanych możliwości programistycznych programu.

Opcje publikacji

Chociaż znajduje się w chmurze, Lectora Online posiada standardowy zestaw opcji wyjściowych: HTML, AICC, SCORM i xAPI. Poza tym zawsze możesz opublikować swoje kursy w pamięci online narzędzia.

Zalety

 • Zgodny z WCAG
 • Obsługuje rozgałęzienia warunkowe i zdarzenia sekwencyjne
 • Możliwość dodawania własnych skryptów, niestandardowych bibliotek, czcionek, CSS
 • Wbudowane wersjonowanie do współpracy
 • Rozbudowane opcje quizów
 • Szablony kursów dla początkujących, które obejmują nawigację i przykładowe interakcje
 • Globalne zarządzanie treścią i aktualizacja zasobów
 • Integracja recenzji z linkiem do recenzji
 • Obrazy stockowe i szablony od eLearning Brothers

Wady

 • Wyższa cena niż u konkurentów
 • Niezgrabny, przestarzały interfejs użytkownika
 • Nie jest to najbardziej intuicyjny program do tworzenia kursów e-learningowych na rynku
 • Zaawansowane funkcje nie obsługują Section 508
 • Aby stworzyć responsywne kursy, musisz edytować te same treści w 5 (!) różnych widokach

Cennik

899 $ /rok (Starter), 1 299 $ /rok (Pro), 1 599 $ (Zespół)

7. Elucidat

Elucidat - Platforma do tworzenia kursów online

Elucidat to oparta na chmurze platforma pomagająca tworzyć kursy online. Umożliwia tworzenie responsywnych treści, które są zgodne ze standardem SCORM i które powinny działać z dowolnym nowoczesnym LMS.

Ponieważ jest to platforma w chmurze, wszyscy, od projektantów treści po ekspertów merytorycznych, mogą dodać coś do projektu. Mogą też przeglądać i brać udział w procesie tworzenia kursu.

Elucidat chce być kompleksowym rozwiązaniem online do tworzenia dopracowanych materiałów do nauki, zarządzania treścią na dużą skalę i analizowania wydajności. Posiada wszystkie funkcje, których można oczekiwać od platformy autorskiej. Ma szablony, zasoby, zarządzanie wideo i audio, responsywny edytor dla urządzeń mobilnych oraz projektowanie układu. Zawiera też standardowe elementy interaktywne, których można oczekiwać, takie jak przyciski, karty informacyjne i pola tekstowe.

Nacisk kładziony jest również na współpracę z wieloma autorami oraz zaawansowane funkcje dla projektów programistycznych i tłumaczeniowych opartych na rolach. Obejmują one oddzielne widoki modułowe dla liderów zespołów, MŚP, projektantów i recenzentów. Otrzymują dostęp do zestawów funkcji odpowiednich do ich ról i pozycji w procesie tworzenia treści do nauki.

Ocena wiedzy

Elucidat oferuje szeroką gamę rodzajów pytań do quizów na ocenę. Możesz również pobrać jeden z ich szablonów, aby wymyślić inny rodzaj oceny wiedzy, na przykład interaktywną grę ze scenariuszem rozgałęziającym.

Interakcje

Oprogramowanie ma tylko kilka dostępnych typów interakcji, które możesz wykorzystać w swoich kursach: są to Hotspot i Fiszki.

Edytor wideo i audio

Niestety, ale Elucidat nie pozwala ani nagrywać, ani edytować audio lub wideo. W związku z tym nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz, aby w kursach znajdowało się wiele multimediów.

Symulacja konwersacji

Narzędzie nie zawiera również dedykowanej funkcji symulacji rozmowy.

Opcje publikacji

Ta platforma online umożliwia tylko publikowanie kursów w SCORM lub przechowywanie treści w pamięci masowej w chmurze.

Zalety

 • Zarządzanie treściami do nauki na dużą skalę
 • Usprawnione przepływy pracy dla zespołów
 • Efekty przejścia między stronami
 • Możliwość tworzenia pojedynczych kursów, które są responsywne na dowolnym urządzeniu
 • Spersonalizowane klipy szkoleniowe
 • Elastyczna animacja przedmiotów; możliwe jest animowanie prawie każdego elementu w kursie
 • Łatwy dostęp do danych i wgląd w to, w jaki sposób użytkownicy angażują się w treść kursów
 • Obsługa tłumaczeń XLIFF dla automatycznej lokalizacji kursu

Wady

 • To, że program jest oparty na chmurze oznacza, że musisz przechowywać całą zawartość na serwerach dostawcy
 • Brakuje elastyczności w porównaniu z innymi zestawami narzędzi, więc doświadczeni autorzy treści mogą mieć ograniczone możliwości
 • Nie daje zbyt dużej kontroli nad niestandardowymi interakcjami w treściach
 • Według opinii użytkowników może być droższy niż jego konkurenci

Cennik

Nie podano ceny; należy skontaktować się ze sprzedawcą.

8. Coassemble

Coassemble - Platforma do tworzenia kursów online

Coassemble to program do tworzenia treści w chmurze + LMS z narzędziami podobnymi do tych Articulate Rise. Możesz wybrać jeden z 10 szablonów w formacie długiego odczytu i wypełnić go fragmentami treści: obrazami, wideo, quizami i tekstem. Dostępne są różnorodne interaktywne elementy, które można dodać do kursu: od prostych sekwencji slajdów po obrazy osi czasu i etykiet. Gotowe treści można następnie przypisać uczniom za pośrednictwem Coassemble LMS.

Ocena wiedzy

To narzędzie online ma 8 rodzajów pytań, w tym przeciąganie i upuszczanie, opisanie obrazu, znalezienie błędu i kilka innych. Dostępnych jest również kilka dodatkowych funkcji, takich jak możliwość dodawania pisemnych wskazówek i dźwięku do pytań.

Interakcje

Coassemble oferuje 16 różnych typów interakcji lub „interaktywnych ekranów”, jak są nazywane. Wybór obejmuje wszechobecną harmonijkę i zakładki, a także kilka nowych szablonów, takich jak szablon slajdów obok siebie i koła słów. Ogólnie rzecz biorąc, zapewnia solidną kolekcję interaktywnych ekranów treści dla oprogramowania do tworzenia kursów online.

Edytor wideo i audio

Nie ma możliwości edycji audio lub wideo, które zwykle można znaleźć w usługach autorskich SaaS.

Symulacje konwersacji

Oprogramowanie nie ma wbudowanego symulatora konwersacji, ale można skorzystać z funkcji, która umożliwia przesyłanie pakietów SCORM do kursów. Dlatego możesz stworzyć symulację dialogu za pomocą innego narzędzia, wyeksportować ją jako SCORM, a następnie wgrać do Coassemble.

Opcje publikacji

 • Link online
 • Integracja API
 • Formaty e-learningu: SCORM, xAPI

Zalety

 • Przyjazny dla użytkownika interfejs
 • Do kursu można wstawić 8 pytań i 16 rodzajów interakcji
 • Hostowane w chmurze – możesz tworzyć treści kursów z dowolnej platformy lub lokalizacji
 • Można importować moduły SCORM, aby dodać je do swoich kursów online
 • Produkt jest jednocześnie LMS, więc gotowe moduły można od razu przypisać uczniom, którzy biorą udział w kursie

Wady

 • Brak dedykowanej aplikacji mobilnej do udziału w kursach na smartfonach
 • Interfejs wygląda niezgrabnie i słabo wypada na niektórych ekranach
 • Tylko kilka szablonów dostępnych po rozpoczęciu nowego kursu – dobrze byłoby zobaczyć ich więcej w przyszłości
 • SCORM można wyeksportować tylko jako link do serwera Coassemble

Cena

Kilka planów, zaczynając od 1 440 $/rok

9. Gomo

Gomo - Platforma do tworzenia kursów online

Gomo to kolejna internetowa platforma autorska, które umożliwia tworzenie kursów online. Uczniowie mogą przeglądać kursy na stronie internetowej lub za pośrednictwem aplikacji Gomo. Narzędzie zostało stworzone z myślą o zespołach. Ta platforma do robienia kursów online doskonale nadaje się do współpracy nad treścią – szkolenia mogą być edytowane przez wielu użytkowników. Można również zostawiać sobie notatki w czasie rzeczywistym.

Tworzenie kursu opiera się na wykorzystaniu gotowych szablonów i motywów, które można skonfigurować tak, aby pasowały do projektu lub marki. Wystarczy wybrać szablony, uzupełnić je tekstem i obrazami, ustawić styl oraz wygląd kursu i gotowe.

Ocena wiedzy

Gomo dostarcza 11 rodzajów pytań, w tym przeciąganie i upuszczanie, listę rozwijaną, skalę Likerta i graficzne odpowiedzi wielokrotnego wyboru. Możesz ich używać w dowolnym miejscu kursu, aby sprawdzić wiedzę lub w miarę postępów użytkowników w treści. Możesz też dokonywać bardziej formalnej oceny, ustalając próg zaliczenia, przekazując opinie i śledząc wynik za pomocą LMS. Pod tym względem jest to jedno z najlepszych rozwiązań online do sprawdzania wiedzy pracowników po ukończeniu przez nich kursu.

Interakcje

Narzędzie do tworzenia kursów online zawiera szereg interakcji z treścią, które można dodać do ekranu. Są dosyć powszechne, ale nadal mogą pomóc w bardziej angażującym przedstawieniu treści. Na przykład, możesz wyświetlić grupę obrazów i tekstu w interaktywnej karuzeli, wstawić licznik czasu lub utworzyć obrazy z możliwością powiększania. Możesz też dodać klikalną listę elementów treści, które po kliknięciu rozwijają się, aby odsłonić dodatkową zawartość, znacząco urozmaicając Twoje kursy.

Edytor wideo i audio

Możesz dodać do kursu pliki audio i wideo. Jednak sama platforma Gomo nie ma własnego edytora wideo lub audio. W związku z tym musisz użyć osobnego narzędzia, jeśli musisz dokonać edycji pliku.

Symulacje konwersacji

Nie ma dedykowanego szablonu do tworzenia symulacji dialogów.

Opcje publikacji

 • Formaty e-learningu – SCORM (1.2, 2004) i xAPI

Zalety

 • Hostowanie w chmurze – możesz tworzyć kursy bezpośrednio w przeglądarce internetowej
 • Możliwość współpracy zespołowej nad treścią szkolenia
 • Scenariusze rozgałęziające
 • Prosty przegląd struktury kursu
 • Gotowe motywy z opcjami dostosowywania
 • Łatwe w użyciu edytory obrazów
 • Scentralizowana biblioteka zasobów
 • Obsługa tłumaczeń XLIFF do tworzenia zlokalizowanych treści

Wady

 • Mniej opcji dostosowywania niż oferują niektórzy konkurenci
 • Wszystkie materiały muszą być przechowywane na serwerach dostawcy
 • Brak aplikacji mobilnej do udziału w kursach na smartfonach
 • Brak narzędzia do przechwytywania wideo
 • Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że narzędzie działa dosyć wolno przy niektórych procesach

Cena

Brak opcji cenowych; należy skontaktować się ze sprzedawcą.

10. H5P

H5P - Platforma do tworzenia kursów online

H5P to narzędzie autorskie o otwartym kodzie źródłowym opracowane do tworzenia interaktywnych kursów bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Możesz tworzyć interaktywne filmy, prezentacje kursów, krzyżówki, gry pamięciowe i inne. Dostępnych jest ponad czterdzieści rodzajów funkcji interaktywnych.

Istnieją trzy sposoby korzystania z H5P. Pierwsza to wtyczki do WordPress, Drupal i Moodle. Jest to opcja bezpłatna. Inne sposoby polegają na użyciu bezpośredniego linku i dodawaniu ćwiczeń do dowolnych platform, blogów i innych witryn obsługujących osadzone treści. Możliwe jest też dostarczanie treści do platformy z kursami online, takiej jak Canvas, Brightspace, Blackboard, Moodle i systemów obsługujących LTI. Te ostatnie usługi są świadczone za pośrednictwem H5P.com i wymagają płatnej subskrypcji.

Ocena wiedzy

H5P oferuje szeroki zakres testów. Obejmują one quizy wielokrotnego wyboru, testy prawda/fałsz, zadania typu „przeciągnij i upuść”, dopasowywanie elementów oraz quizy arytmetyczne na czas. Jeśli jednak chcesz śledzić odpowiedzi uczniów, ile czasu spędzili na zaliczeniu testu i ile podjęli prób, musisz wykupić subskrypcję.

Interakcje

Niektóre typy treści, które można tworzyć dzięki H5P, mogą być uważane za interakcje. Są to m.in. obrazy z punktami informacyjnymi, fiszkami, paskami struktury i osiami czasu wydarzeń.

Edytor wideo i audio

Ponieważ H5P skupia się na tworzeniu szybkich interaktywnych działań, nie ma pełnoprawnego edytora wideo i audio. Możesz jednak tworzyć zadania związane z dźwiękiem i wideo, takie jak wzbogacanie filmów o interakcje i rozpoznawanie głosu.

Symulacje konwersacji

Istnieje specjalny rodzaj treści, który pozwala użytkownikom tworzyć dylematy, symulacje dialogów i inne rodzaje adaptacyjnego uczenia się. Aby ułatwić uczniom budowanie scenariuszy rozgałęzień, narzędzie do tworzenia wykorzystuje wykres drzewa. Autorzy mogą ustrukturyzować treść w postaci drzewa z wieloma gałęziami i zakończeniami.

Opcje publikacji

 • Link w iframe
 • LTI

Zalety

 • Dostępność w przeglądarce internetowej – można tworzyć treści kursów w swojej przeglądarce
 • Dostępność darmowej wersji
 • Niezwykla intuicyjność
 • Różnorodność interaktywnych zajęć edukacyjnych
 • Otwarte centrum zasobów edukacyjnych, w którym autorzy mogą współpracować i udostępniać otwarte treści

Wady

 • Nie ma wszechstronności innych płatnych narzędzi
 • Możliwość importowania treści tylko do LMS, które posiadają LTI
 • Raportowanie jest dostępne tylko w płatnej subskrypcji
 • Brak narzędzia do nagrywania ekranu lub edycji wideo
 • Brak opcji podglądu tworzonego kursu

Cena

Program jest darmowy z wtyczkami. Płatna subskrypcja zaczyna się od 804 $/rok dla 3 autorów i 250 uczniów.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki artykułowi jesteś na dobrej drodze, aby zdecydować, które narzędzia e-learningowe są dla Ciebie najlepsze.

Pobierz wersję próbną każdego interesującego Cię narzędzia, zapoznaj się z nim i upewnij, że Ci się podoba. Dobra platforma do przygotowywania kursów powinna idealnie wpisywać się w potrzeby Twojej firmy. Jeśli narzędzie autorskie sprawia problemy i zmusza Cię do zajmowania się usterkami zamiast tworzenia świetnych treści edukacyjnych, rozważ inny program.

Jeżeli chcesz natychmiast tworzyć treści, bez spędzania godzin na szkoleniach lub czytaniu forów pomocy technicznej, zacznij od platformy iSpring Suite. Przetestuj 14-dniową darmową wersję iSpring Suite i poznaj wszystkie funkcje tej platformy kursów online.

iSpring Suite
Potężna platforma kursów online
Wypróbuj za darmo