Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

W dzisiejszych czasach jedyną stałą jest zmiana i nacisk na rozwój, a więc też kształcenie ustawiczne. Aby nadążać za duchem czasu, firmy muszą stale unowocześniać swoje systemy i wdrażać nowe technologie. Muszą także pomagać pracownikom w zdobywaniu nowych umiejętności i inwestować w ich rozwój zawodowy. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi utrzymania wzrostu w tym szybko rozwijającym się świecie jest zadbanie o szkolenia ustawiczne. Jeśli więc chcesz zmaksymalizować posiadane zasoby ludzkie, dowiedz się, jak możesz wprowadzić ustawiczne szkolenia do kultury swojej firmy.

iSpring Learn LMS

Wdrażaj skuteczne i angażujące kształcenie ustawiczne za pomocą potężnego systemu LMS już teraz!

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Czym jest kształcenie ustawiczne?

Edukacja ustawiczna to proces ciągłego rozwoju umiejętności i wiedzy. Może to odbywać się na poziomie osobistym (kształcenie ustawiczne) lub zawodowym – programy szkoleniowe, rozwój kariery, uczenie się itp.

Jakie są cele kształcenia ustawicznego w biznesie?

Każda firma ustala własne cele kształcenia ustawicznego w zależności od wyników, które chce osiągnąć. Jednak istnieją też wspólne cele:

  • Nauka i rozwój nowych umiejętności
  • Podnoszenie kompetencji zawodowych
  • Rozwój zawodowy
  • Dostosowanie się do zmian zachodzących w świecie i środowisku pracy
  • Rozwijanie talentów pracowników

Co daje doskonalenie zawodowe

Edukacja ustawiczna dorosłych może przynieść firmie szereg potencjalnych korzyści:

  1. Zwiększona wydajność i produktywność. Szkolenia pozwalają pracownikom lepiej zrozumieć swoje obowiązki w ramach zajmowanego stanowiska oraz to, jak osiągnąć pozytywne wyniki. Pomaga im to wydajniej pracować, szybciej reagować na potrzeby klientów i skuteczniej spełniać przyszłe wymagania rynku.
  2. Przewaga konkurencyjna na rynku. Dzięki ciągłemu zdobywaniu nowej wiedzy i rozwijaniu umiejętności pracownicy na bieżąco śledzą zmiany w branży. Kompetentni i nadążający za zmieniającymi się standardami w branży pracownicy pomogą Twojej firmie wyprzedzić konkurencję.
  3. Wyższy zwrot z inwestycji. Szkolenia pracowników wymaga pewnej inwestycji, ale jeśli są ukierunkowane na cele biznesowe firmy, mogą szybko się zwrócić. Początkową inwestycję można odzyskać poprzez poprawę wydajności pracowników i wzrost przychodów.
  4. Zmniejszona rotacja pracowników. Szkolenie korporacyjne może poprawić retencję pracowników. Osoby, które widzą, że firma inwestuje w ich naukę, są o 30–50% bardziej skłonne do kontynuowania pracy w tej samej organizacji. Szkolenia to świetny sposób na zatrzymanie cennych pracowników, szczególnie dla firm, które stale poszukują nowych talentów. Wielu millenialsów nie będzie pracować w firmach, które nie dbają o kształcenie osób dorosłych i rozwój kariery.
  5. Większa lojalność klientów. Dobrze wyszkoleni i zaangażowani pracownicy wchodzący w interakcję z klientami mogą stanowić najlepszą wizytówkę Twojej marki. Wiedzą, jak przedstawić produkt i z entuzjazmem podchodzą do kontaktu z odbiorcami. Poprawia to jakość obsługi klienta i zwiększa lojalność.

3 główne obszary korporacyjnego kształcenia ustawicznego

Formy kształcenia są dostosowane do specyfiki firmy, jej potrzeb biznesowych i celów strategicznych. Mimo to istnieje kilka obszarów skupienia, które są wspólne dla wszystkich firm:

Korporacyjne kształcenie ustawiczne

Przyjrzyjmy im się bliżej.

1. Onboarding pracownika

To „obóz” dla nowych pracowników, który pomaga im szybciej zaadaptować się w nowym środowisku pracy. Poprzez onboarding zdobywa umiejętności, wiedzę i zachowania niezbędne to tego, aby natychmiast być produktywnym. Program jest zwykle przygotowywany przez menedżera HR i dotyczy ogólnych tematów, takich jak historia firmy i jej kultura korporacyjna, podstawowe zasady, przepisy BHP i inne informacje, które powinien znać każdy pracownik. Ten rodzaj szkolenia jest odpowiedni dla wszystkich stanowisk i działów w firmie.

2. Szkolenie dostosowane do stanowiska

Taki program może odbywać się często, ale niekoniecznie regularnie, w zależności od konkretnego stanowiska pracy lub działu. Jest niezbędny do tego, żeby być na bieżąco i zachować umiejętności. Program może obejmować szkolenia dotyczące produktów i usług, szkolenia w zakresie nowych umiejętności oraz szkolenia motywacyjne.

Załóżmy na przykład, że firma stale poszerza linię produktów. W związku z tym przedstawiciele handlowi muszą aktualizować swoją wiedzę po wypuszczeniu na rynek każdego nowego produktu. Albo przepisy podatkowe często się zmieniają, dlatego księgowy musi co roku przechodzić szkolenie z zakresu nowych kodeksów podatkowych.

3. Szkolenie menedżerskie

Tego rodzaju szkolenia mogą pomóc firmie w budowaniu kadry. Pracownicy odnoszący największe sukcesy są zwykle typowani na kandydatów do awansu i mogą zostać przypisani do szkolenia menedżerskiego. Tematy mogą obejmować wszystko, od wiedzy o produkcie po umiejętności przywódcze, takie jak delegowanie zadań, przekazywanie opinii i zarządzanie zespołami.

Co kształcenie ustawiczne daje pracownikom?

Kształcenie permanentne przynosi korzyści nie tylko firmie, ale też pracownikom. Wspomniano już, jak firmy zyskują na stałym szkoleniu pracowników, ale jak to wygląda z ich strony? Dlaczego pracownicy powinni czuć motywację do ciągłego rozwoju, a pracodawcy powinni im to umożliwiać? Nie istnieje zagadnienie, którego można nauczyć się raz na zawsze. Konkurencyjność na rynku pracy sprawia, że pracownicy muszą włożyć wysiłek w to, aby się na nim utrzymać. Tymczasem spoczęcie na laurach po ukończeniu odpowiednich studiów lub kursu zmniejsza atrakcyjność pracownika. W najlepszym przypadku zamyka mu drogę do awansu, w najgorszym – doprowadzi do zwolnienia. Pracodawcy cenią pracowników, którzy wychodzą z inicjatywą i nadążają za rynkiem. Kształcenie ustawiczne zwiększa więc elastyczność i pomaga osiągnąć cele związane z rozwojem kariery. 

Co kształcenie ustawiczne daje pracownikom?

Pracownicy, którzy dbają o swoją edukację, są pewniejsi siebie i mają bardziej innowacyjne spojrzenie na biznes. Samorealizacja jest też nierozerwalnie związana z zadowoleniem z życia. Przekłada się to na przyjemniejszą atmosferę w firmie i lepsze wyniki. Dzięki ciągłemu rzucaniu sobie wyzwań pracownicy nie czują się znudzeni i widzą sens w swojej pracy, nie popadają w rutynę.

Niezwykle istotnym aspektem kształcenia się przez całe życie jest utrzymanie sprawności umysłu. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o starszych pracownikach. Ciągła nauka sprawia, że mózg jest w lepszej kondycji, a pogarszanie się pamięci zostaje znacząco spowolnione.

Kształcenie ustawiczne czy e-kształcenie ustawiczne?

Zajęcia na żywo, seminaria i warsztaty wciąż są popularnymi technikami szkoleniowymi. Jednak nauka online może stać się lepszym rozwiązaniem dla pracowników, ponieważ toruje drogę do nauki JIT. Współczesny uczeń potrzebuje dostępu do treści „w dowolnym miejscu i czasie”, zwłaszcza, gdy chodzi o całożyciowe uczenie się.

Przyjrzyjmy się statystykom. Czy naprawdę warto inwestować w cyfrowe nauczanie w korporacji?

E-kształcenie ustawiczne w firmie

Dodatkowo, dzięki e-learningowi można zautomatyzować szkolenia pracowników. Oznacza to, że można wyeliminować powtarzalne zadania, takie jak wyjaśnianie pracownikom, z jakich materiałów edukacyjnych powinni korzystać i sprawdzanie testów. Eliminuje także ręczne zbieranie statystyk czy wysyłanie powiadomień o zbliżających się szkoleniach.

Wszystko to – w połączeniu z ogromną kwotą zaoszczędzoną na kosztach szkoleń – pokazuje, że nauka online przyniesie ogromny zwrot z inwestycji. Pomoże też Twojej firmie odnieść sukces.

Kształcenie ustawiczne w firmie: Przykłady

Wiele osób rozumie, że edukacja permanentna pracowników jest ważna dla osiągnięcia sukcesu w biznesie. Jednak niektóre organizacje w dalszym ciągu nie chcą inwestować w kapitał ludzki. Przyjrzyjmy się niektórym firmom, które się na to zdecydowały i odniosły sukces.

Pixar

Pixar Animation Studios posiada szkołę o nazwie Pixar University, w której jej pracownicy mogą uczestniczyć w darmowych zajęciach. Firma umożliwia swoim pracownikom zrobienie sobie wolnego od pracy i skorzystanie z zajęć grupowych z różnych przedmiotów. Standardowy program to około 14 sesji grupowych i interaktywnych tygodniowo, obejmujących rysowanie, malowanie, aktorstwo, improwizację, animację, balet i kręcenie filmów.

IBM

IBM zapewnia pracownikom ciągłą naukę z wykorzystaniem filmów. Istnieje kanał YouTube, w którym dział szkoleń udostępnia samouczki wideo, wywiady, wiadomości od kadry kierowniczej i inne istotne materiały edukacyjne. Treść jest różnorodna, od tradycyjnych filmów po filmy animowane i wykłady.

PayPal

PayPal wspiera społeczne uczenie się. Firma ma prywatną grupę na Facebooku, gdzie mentorzy przesyłają treści edukacyjne i prowadzą krótkie zajęcia. Aby uzyskać bardziej dogłębną wiedzę, firma korzysta z Udemy Business. Pracownicy mają dostęp do biblioteki zawierającej ponad 2500 kursów i uczą się według własnego harmonogramu.

MOXA

MOXA zapewnia ciągłe kształcenie specjalistom ds. marketingu cyfrowego na całym świecie za pomocą systemu zarządzania nauczaniem (LMS). Firma tworzy kursy dotyczące marketingu treści i marketingu w mediach społecznościowych za pomocą iSpring Suite, zestawu narzędzi do tworzenia e-learningu. Następnie przesyła je do iSpring Learn LMS i przydziela marketingowcom z różnych oddziałów. Takie podejście do nauki pozwala firmie w spójny sposób zagwarantować wyższej jakości szkolenia podczas wdrażania nowych materiałów.

Podsumowanie

Jak widać, kształcenie ustawiczne jest niezbędnym elementem, aby nadążać za stale zmieniającym się światem, środowiskiem pracy i wieloma nowościami. Dlatego stało się to tak popularną praktyką w dużych firmach. Stosują różne formy kształcenia ustawicznego, ale większość szkoli pracowników online, wykorzystując system zarządzania nauczaniem (LMS). Podejście to pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, wyeliminować powtarzalne zadania, poprawić zaangażowanie pracowników i zwiększyć ich retencję.

Czy chcesz doświadczyć korzyści, jakie LMS może wnieść do szkolenia Twoich pracowników? Wykorzystaj bezpłatną 30-dniową wersję próbną iSpring Learn i od razu odkryj cudowne możliwości, jakie niesie za sobą kształcenie ustawiczne!

iSpring Learn
Skuteczne kształcenie ustawiczne dla Twojej firmy
Wypróbuj za darmo