Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Nauczanie hybrydowe zyskało na popularności w trakcie pandemii, kiedy to firmy i szkoły nagle musiały zmienić sposób funkcjonowania. Ze względu na wysokie ryzyko zakażenia, nowe realia nie pozwalały już na tradycyjne metody szkolenia. Rozwiązanie musiało być łatwe i szybkie do wdrożenia, aby nie marnować nie tylko czasu, ale też zasobów. Należy jednak pamiętać, że nauka hybrydowa nie została wtedy wynaleziona, a jedynie dostrzeżono jej potencjał i zyskała międzynarodową popularność. W artykule przybliżymy nauczanie hybrydowe, wyjaśnimy, co to jest, czy warto je wprowadzić oraz jakie narzędzia będą pomocne.

iSpring Learn LMS

Wprowadź efektywne nauczanie hybrydowe za pomocą kilku kliknięć dzięki przyjaznemu dla użytkownika i wszechstronnemu LMS.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Czym jest nauczanie hybrydowe

Co to jest nauczanie hybrydowe? Jest to metoda nauczania, która łączy metody tradycyjne z metodami cyfrowymi. Oznacza to, że nauka nie odbywa się tylko w sali szkoleniowej lub tylko online. Według podstawowej definicji nauczania hybrydowego, połowa uczniów znajduje się w klasie, gdy tymczasem druga połowa bierze udział w zajęciach zdalnie. Rozszerzona definicja obejmuje również zajęcia, które w zależności od potrzeb odbywają się czasami w klasie, a czasami online. Nauczanie hybrydowe umożliwia zastosowanie nowych technologii, co jest szczególnie atrakcyjne przy młodszych uczniach i pracownikach, którzy wychowali się wśród technologii. Jest to również metoda, dzięki której można zastosować nowe sposoby angażowania uczniów, takie jak grywalizacja czy interaktywne odgrywanie ról.

Nauczanie hybrydowe, mieszane i zdalne, podobieństwa i różnice

Nauczanie hybrydowe, mieszane i zdalne: czym się różnią?

Wyjaśniając wymienione powyżej metody szkolenia online najłatwiej będzie zacząć od końca. Nauczanie zdalne to po prostu nauka na odległość, która może odbywać się w sposób synchroniczny lub asynchroniczny. Sposób synchroniczny oznacza udział w zajęciach przy użyciu platformy do nauki zdalnej, aby połączyć się z wykładowcą i resztą uczniów. Sposób asynchroniczny to samodzielna nauka bez aktywnego udziału nauczyciela i innych osób. Sprawy komplikują się nieco, gdy mówimy o nauczaniu hybrydowym i mieszanym, znanym również jako blended learning. Jak już wspomniano, w nauczaniu hybrydowym część uczniów znajduje się w sali, a część bierze udział w zajęciach zdalnie. Ma to na celu zmniejszenie liczby uczniów w klasie, zapewniając im w ten sposób większe bezpieczeństwo. Blended learning również łączy tradycyjne metody szkolenia z nauką zdalną, ale robi to w nieco inny sposób. Blended learning obejmuje zajęcia w klasie oraz naukę online. Tak brzmi teoria, jednak w praktyce pojęcia „nauczanie hybrydowe” i „nauczanie mieszane” można stosować zamiennie. Obejmują wszystkie szkolenia, w których metody tradycyjne łączą się z nauką zdalną, niezależnie od proporcji tychże metod.

Wskazówki, jak skutecznie wdrożyć nauczanie hybrydowe

Platforma e-learningowa jest niezbędna dla każdej firmy i placówki naukowej, która poważnie podchodzi do nauczania hybrydowego. To właśnie na niej znajdą się wszystkie zasoby i źródła dla pracowników i uczniów podczas nauki online. Jeżeli firma lub szkoła nie zainwestuje w tego rodzaju platformę, dodatkowo obciąży pracowników odpowiedzialnych za szkolenia. Przed każdymi zajęciami będą musieli wysyłać do uczniów odpowiednie materiały, aby mogli się przygotować do zajęć lub testów. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku materiałów wideo o dużych rozmiarach, które należy dostarczyć do każdego ucznia. Platforma e-learningowa stanowi rozwiązanie tych problemów. Co należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Narzędzie autorskie do nauczania hybrydowego

Najważniejsza powinna być łatwość użytkowania. Mowa tu zarówno o korzystaniu z platformy przez uczniów i szkoleniowców, jak i konfiguracji ustawień. Następną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są dostępne funkcje, platforma musi w końcu odpowiadać potrzebom szkoleniowym firmy. Wreszcie, należy wziąć pod uwagę cenę, pamiętając przy tym, że tańsze produkty zazwyczaj oferują o wiele mniej opcji. Interesującym rozwiązaniem wydaje się być iSpring Suite i platforma e-learningowa iSpring Learn, która jest jego częścią. Jest to produkt, który zbiera w jednym miejscu wszystkie narzędzia umożliwiające usprawnienie nie tylko nauki online, ale też przepływu pracy. Jeżeli ma się doświadczenie z prezentacjami PowerPoint, to interfejs iSpring Suite nie będzie stanowił żadnego wyzwania. Dzięki temu nawet nowicjusze będą w stanie z niego korzystać, a w razie pytań dostępna jest całodobowa Obsługa Klienta.

iSpring Learn

Bogata biblioteka treści, zamiana tekstu na mowę oraz edytor filmów dostępne w iSpring oznaczają, że jedna platforma zastępuje kilka narzędzi. Z kolei iSpring Learn umożliwia automatyzację szkoleń i przesyła szczegółowe raporty, dzięki którym można śledzić postępy uczniów oraz skuteczność szkoleń. Dostępny jest bezpłatny okres próbny iSpring Learn, dzięki czemu można bez ryzyka sprawdzić, czy narzędzie to jest odpowiednie dla firmy. Wybierając intuicyjne, kompleksowe rozwiązania uniknie się dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem specjalistów zajmujących się wdrażaniem nowych technologii.

Nauczanie hybrydowe: zalety i wady

Jak każda metoda nauczania, tak i nauczanie hybrydowe nie jest bez wad. Aby podjąć ostateczną decyzję firma lub placówka edukacyjna musi dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety w kontekście własnych potrzeb. Każda firma ma inne priorytety i wymagania, więc nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to, jaką metodę wprowadzić. Spójrzmy na nauczanie hybrydowe z różnych stron, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Nauczanie hybrydowe: wady i zalety

Wady nauczania hybrydowego

Niewątpliwą wadą tej metody jest fakt, iż nauka hybrydowa mocno polega na technologii, która potrafi być zawodna. Awaria systemu, internetu lub brak prądu oznaczają, że uczniowie nie mogą wziąć udziału w zajęciach i tracą dostęp do zasobów. Innym potencjalnie problematycznym aspektem jest brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, co może działać demotywująco. Niektórym uczącym się obecność nauczyciela w klasie pomaga zachować skupienie i ma pozytywny wpływ na osiągane przez nich wyniki.

Za wadę można również uznać to, że wdrożenie nauczania hybrydowego wiąże się z pewnymi wydatkami. W celu skutecznego przeprowadzenia szkolenia należy zainwestować w platformę LMS i upewnić się, że uczniowie posiadają odpowiedni sprzęt.

Zalety nauczania hybrydowego

Chociaż potrafi sprawiać problemy, to właśnie dzięki technologii nauczanie hybrydowe jest elastyczne i wygodne dla szkoleniowców oraz uczących się. Mogą brać udział w zajęciach z dowolnego miejsca na świecie. Dla firm, które mają zagraniczne oddziały, jest to szansa na przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich pracowników jednocześnie.

Jeśli mowa o dorosłych uczniach, to wielu preferuje naukę asynchroniczną, czyli bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Dzięki której mogą uczyć się nie tylko w dowolnym miejscu, ale też czasie. Pozwala to na naukę we własnym tempie, co ma pozytywny wpływ na przyswojenie i zachowanie wiedzy. Przy tradycyjnych metodach nauczania niemożliwe jest znalezienie złotego środka – tempa nauki, które będzie odpowiadać potrzebom wszystkich uczących się.

Przydzielaj kursy studentom

W wadach wskazaliśmy, że wdrożenie nauki hybrydowej nie jest tanie. Trzeba jednak pamiętać, że tradycyjny model nauki również wymaga wkładu finansowego, zajęcia muszą odbywać się w przygotowanych do tego salach. Im większa grupa uczniów, tym większe pomieszczenie jest potrzebne do przeprowadzenia zajęć. Ponadto, nauczanie hybrydowe może okazać się tańsze w dłuższej perspektywie. Raz przygotowane materiały i testy mogą być wykorzystywane do szkolenia wielu różnych grup na całym świecie. A z właściwą platformą e-learningową aktualizacja cyfrowych zasobów jest szybka i bezproblemowa.

Kolejną zaletą nauczania hybrydowego jest oferowane przez nie bezpieczeństwo. Pandemia może być rzadkim zjawiskiem, ale choroby takie, jak grypa, co roku osłabiają zespół. Zbiorowe zwolnienia lekarskie to koszmar każdej firmy, ponieważ prowadzą do opóźnień w pracy i stanowią poważne obciążenie finansowe dla biznesu. Brak bezpośredniego kontaktu między uczniami oraz zmniejszenie ich liczby podczas zajęć niweluje ten problem.

Chyba największą zaletą nauki hybrydowej jest możliwość wprowadzenia najnowocześniejszych technologii i rozwiązań. Badania pokazują, że grywalizacja, czyli wprowadzenie elementów gier do innych, nie związanych z grami przestrzeni, świetnie sprawdza się w szkoleniach. Nauka przez zabawę zwiększa zaangażowanie nie tylko u młodych uczniów, ale też u starszych. Zwłaszcza, jeśli gra edukacyjna oferuje drobne nagrody i odznaki. Wdrożenie gamifikacji bez wykorzystania technologii jest możliwe, ale jednocześnie trudne i czasochłonne. Dzięki odpowiednim narzędziom, grywalizacja może na stałe zagościć w programie szkolenia.

Podsumowanie

Chociaż nauczanie hybrydowe w szkołach wciąż uznawane jest za kontrowersyjne, może być doskonałym rozwiązaniem dla firm oraz uczelni wyższych. Uczący się muszą przejąć odpowiedzialność za własną naukę, ale dzięki odpowiednim narzędziom wciąż pozostają pod kontrolą nauczyciela. Asynchroniczny tryb nauki przynosi korzyści nie tylko firmie, ale też pracownikom, którzy mogą uczyć się w dowolnym miejscu. Oznacza to, że firmy mogą szkolić nie tylko pracowników w swoim kraju, ale też pracowników z innych miejsc na świecie. Programy, takie jak iSpring Learn sprawiają, że wdrożenie nowych metod szkolenia jest nie tylko proste, ale też szybkie. Dzięki nim firma nie tylko skutecznie szkoli pracowników, ale też dokonuje oszczędności w perspektywie długoterminowej. Z kolei darmowy okres próbny iSpring Learn oznacza, że można wypróbować nauczanie hybrydowe bez jakiegokolwiek ryzyka.

iSpring Learn
Proste nauczanie hybrydowe dzięki iSpring Learn
Wypróbuj za darmo