Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Kursy online z certyfikatem mogą zmienić oblicze szkoleń w firmie i szkole, i pozytywnie wpłynąć na motywację uczących się. Rozwój technologiczny dosięga wszystkich aspektów życia, także edukacji, a szkolenia online już wkrótce mogą stać się nierozerwalną częścią działań edukacyjnych. E-learning to świetny sposób na to, aby dotrzeć do pracowników wychowanych na technologii, a także do dzieci i nastolatków. Firmy coraz częściej decydują się na e-learning, ponieważ mogą oszczędzić czas i pieniądze, nie rezygnując przy tym z jakości nauczania. Szkolenia internetowe umożliwiają również urozmaicenie treści i zwiększenie zaangażowania odbiorców. Zajrzyjmy do świata szkoleń online i sprawdźmy, które strony oferują najlepsze kursy online z certyfikatem i bez.

Dlaczego ważne jest, aby wybrać kursy online, które oferują certyfikaty

Internet wciąż kojarzy się głównie z rozrywką, ale prawda jest taka, że obfituje również w zasoby i materiały edukacyjne. Dzięki niemu dostęp do informacji jest właściwie nieograniczony. Dostępne są nie tylko płatne, ale i darmowe kursy z praktycznie każdej dziedziny. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kurs, który można znaleźć w Internecie, jest wartościowy. Nie każdy oferuje również certyfikaty. Dlatego przed zleceniem pracownikom szkolenia online należy sprawdzić, czy oferuje ono certyfikat i czy ma on jakąkolwiek wagę.

Niektóre certyfikaty potwierdzają udział w szkoleniu i nie mają innej wartości, czyli nie są uznawane przez specjalistów z danej dziedziny. Jeśli chodzi o pracowników, to warto zwrócić uwagę głównie na szkolenia, które oferują certyfikat zawodowy lub certyfikat organizacji trzeciej. Po ukończeniu tego typu szkoleń pracownik może oficjalnie pochwalić się nową wiedzą lub umiejętnościami uznawanymi przez wszystkie organizacje. Dobrze jest też wybierać szkolenia, w których certyfikat przyznawany jest dopiero po zaliczeniu egzaminu końcowego. Dzięki temu pracodawca wie, że pracownicy nie tylko spędzili czas na przeglądaniu szkolenia, ale też rzeczywiście przyswoili nową wiedzę. Innym, dosyć prozaicznym powodem dla którego warto wybierać kursy z certyfikatami, jest zaangażowanie uczących się. Nawet dorośli pracownicy potrzebują zazwyczaj motywacji do nauki, a szkolenie zakończone „nagrodą” zawsze jest bardziej atrakcyjne od szkolenia bez nagrody. Certyfikaty pokazują, że pracownik nie spoczywa na laurach, więc zasługuje na podwyżkę lub awans.

Kursy online z certyfikatem dla pracowników

Jeśli zaś chodzi o uczniów, to oni również zyskują na szkoleniach zakończonych certyfikatami. Dają im możliwość wykazania się i mogą ułatwić dostanie się do wybranej szkoły lub na studia. Uczniowie mogą również pochwalić się swoimi osiągnięciami w szkole i poza nią, co pozytywnie wpływa na ich poczucie wartości.

Czy to oznacza, że tylko szkolenia online z certyfikatem są warte uwagi? Absolutnie nie. Jeżeli głównym celem kursu ma być pogłębienie wiedzy pracownika, to można wybrać darmowe kursy online. Ważne jest tylko sprawdzenie, czy treść i jakość kursu są na najwyższym poziomie. Certyfikaty wzbogacają CV pracownika, więc są ważne w perspektywie długoterminowej, ale na co dzień najważniejsze jest rozwijanie wiedzy i umiejętności. Dodatkowo, tego typu szkolenia mogą również wzbogacać proces uczenia podczas innego szkolenia. Jeżeli interesujący nas kurs nie oferuje certyfikatu, to mimo wszystko warto wziąć w nim udział, a certyfikat zrobić osobno.

Lista stron, które oferują płatne i darmowe kursy online i z certyfikatem

Jaką stronę wybrać, aby proces uczenia był jak najbardziej efektywny? Przede wszystkim trzeba zacząć od przyjrzenia się potrzebom uczniów, pracowników lub firmy, następnie należy przeanalizować ofertę portali edukacyjnych. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie stron, które mają w ofercie interesujące szkolenia online. Nie wszystkie z nich oferują darmowe szkolenia z certyfikatem, ale mimo to są warte uwagi.

Khan Academy

Kursy online z certyfikatem - Khan Academy

Khan Academy to amerykańska organizacja non-profit, która oferuje darmowe szkolenia. Wprawdzie głównymi odbiorcami platformy są uczniowie, to dorośli również znajdą tu wartościowe treści. Dużą zaletą dla szkół jest to, że nauczyciele mogą założyć swoją klasę na platformie, aby przypisywać uczniom kursy. Niestety wiele szkoleń jest dostępnych jedynie w języku angielskim, co może stanowić przeszkodę w nauce. Chociaż biblioteka kursów jest obszerna, należy wziąć pod uwagę fakt, że Khan Academy nie oferuje certyfikatów po ich ukończeniu.

HubSpot Academy

Kursy online z certyfikatem - HubSpot Academy

Jest to platforma edukacyjna oferująca kursy online za darmo z certyfikatem. Skupia się głównie na rozwoju umiejętności oraz wiedzy pracowników. W celu udziału w kursach należy założyć konto, ale jest ono całkowicie darmowe. Oferta szkoleń jest rozległa i obejmuje np. szkolenia z zakresu sprzedaży i marketingu. W tym przypadku również mamy do czynienia z kursami w języku angielskim. Po zakończeniu kursu można wziąć udział w egzaminie w celu otrzymania certyfikatu, nie jest przyznawany automatycznie.

Coursera

Kursy online z certyfikatem - Coursera

Coursera to amerykański portal, który prowadzi otwarte kursy online. Ogromną zaletą jest to, że kursy są prowadzone przez uniwersytety oraz instytuty naukowe, które mają umowę z Courserą. W związku z tym można zaufać, że jakość szkoleń zawsze będzie na najwyższym poziomie. Dodatkowo, od 2017 roku jest nawet możliwość ukończenia licencjatu za pomocą portalu, Coursera oferuje też stypendia dla wybranych uczestników.

Udział w szkoleniach jest darmowy. Jeśli jednak użytkownik chce otrzymać zweryfikowany certyfikat, będzie musiał za niego zapłacić. Tutaj również kursy prowadzone są głównie w języku angielskim, ale nie jest to jedyna dostępna opcja językowa.

LinkedIn Learning

Kursy online z certyfikatem - LinkedIn Learning

Ta platforma edukacyjna należy do LinkedIn, słynnego serwisu społecznościowego ułatwiającego nawiązanie kontaktów biznesowych. Można tam znaleźć kursy z kategorii Biznesu, Kreatywności i Technologii; skierowana jest do specjalistów i osób wchodzących na rynek pracy. Platforma oferuje certyfikaty, ale w przeciwieństwie do poprzednich stron nie jest darmowa. Działa na zasadzie subskrypcji – miesięcznej lub rocznej, ale portal oferuje bezpłatną miesięczną subskrypcję. Oprócz tego można wykupić dostęp dla całego zespołu. Dużą zaletą LinkedIn Learning jest to, że strona jest dostępna w języku polskim. Szkolenia również zostały w większości przetłumaczone na język polski.

Grow with Google

Kursy online z certyfikatem - Grow with Google

Google stworzyło Grow with Google, aby pomóc ludziom w rozwoju umiejętności cyfrowych. Ze względu na zawężenie specjalizacji, oferta kursów jest uboższa niż w przypadku pozostałych stron. Znajdziemy tu ponad 100 kursów z 4 kategorii: Dane i technologia, Marketing cyfrowy, Rozwój Zawodowy, Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Po ukończeniu kursu przyznawany jest certyfikat dzięki współpracy z partnerami, takimi jak Camden Council. Strona dostępna jest w języku angielskim, a korzystanie z niej jest darmowe.

FutureLearn

Kursy online z certyfikatem - FutureLearn

FutureLearn jest brytyjską spółką edukacyjną oferującą masowe otwarte kursy online. Masowe, czyli dla nieograniczonej liczby użytkowników. Szkolenia online prowadzone są instytuty oraz uniwersytety z całego świata. Wśród partnerów FutureLearn można znaleźć tak szanowane uczelnie, jak University of Cambridge czy King’s College London. Ponownie, większość kursów jest w języku angielskim, ale można również znaleźć szkolenia w innych językach. FutureLearn oferuje kursy z różnych dziedzin, zaczynając od tematów społecznych po marketing i zarządzanie. Po ukończeniu kursów przyznawane są certyfikaty, jednak portal nie jest darmowy. Można wybrać między miesięczną lub roczną subskrypcją.

Akademia PARP

Polska strona oferująca kursy online

Na koniec zostawiliśmy coś z naszego rodzimego podwórka. Akademia PARP to polski portal edukacyjny wspierany przez rząd. Wszystkie treści dostępne są w języku polskim, a szkolenia są darmowe. Ogromną zaletą Akademii PARP jest to, że skupia się na polskich realiach i rynku. Ze szkoleń można się między innymi dowiedzieć, jak rozliczać podatek VAT oraz jak wygląda pozyskiwanie środków z UE. Oprócz tego dostępne są również szkolenia ze wszystkiego, co powinni wiedzieć przedsiębiorcy, np. z marketingu i umiejętności miękkich. Po ukończeniu każdego kursu przyznawany jest certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia.

Jak przygotować kursy online

Gotowe kursy z innych stron są kuszącym rozwiązaniem, ponieważ zazwyczaj wiążą się z zerowym nakładem pracy ze strony firmy. Jednak możliwe jest też stworzenie kursu przez firmę, dzięki czemu materiał edukacyjny będzie idealnie dopasowany do jej potrzeb. Stworzenie kursu może wydawać się trudnym zadaniem, ale w rzeczywistości wystarczy zainwestować w odpowiednie narzędzia. Jednym z takich narzędzi jest iSpring Suite. To platforma do tworzenia treści, której interfejs jest dobrze znany jest nawet tym, którzy widzą go po raz pierwszy. Jak to możliwe? Interfejs przypomina ten ze słynnego programu PowerPoint, więc korzystanie z niego nie powinno sprawić problemów nawet nowicjuszom. To proste i intuicyjne narzędzie umożliwia szybkie tworzenie kursów z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań z zakresu edukacji. Ze względu na różnorodność zasobów dostępnych w bibliotece treści, kursy można dostosować do różnych odbiorców, aby zwiększyć ich zaangażowanie. Darmowy okres próbny iSpring Suite sprawia, że można bez obaw sprawdzić, czy to rozwiązanie jest odpowiednie dla firmy lub szkoły. Jest to idealny sposób na to, aby przygotować darmowe dla pracowników kursy z certyfikatem.

iSpring Suite

Jeżeli w firmie nie ma specjalisty, który mógłby opracować materiał edukacyjny, to rozwiązaniem może być zatrudnienie kogoś z zewnątrz. Jeśli firma będzie miała prawa autorskie do stworzonego przez nie kursu, będzie mogła sprzedawać gotowe szkolenia. iSpring Suite umożliwia konwersję szkoleń na różne formaty, które są kompatybilne z wieloma LMS na rynku. W związku z tym decydując się na samodzielne tworzenie kursów firma, po wstępnej inwestycji, może jeszcze na nich zarobić. W ten sposób zdobędzie pasywny dochód na lata. A jeśli zajdzie taka potrzeba, kursy można łatwo aktualizować, wzbogacając je o nowe informacje.

Pobierz 14-dniową darmową wersję próbną iSpring Suite →

Wnioski

Kursy online to bez wątpienia świetne narzędzie, które nie tylko wspomaga rozwój, ale daje też możliwość wdrożenia nowego pracownika. Wybór stron, które oferują kursy online z certyfikatem cały czas rośnie, więc warto poświęcić trochę uwagi temu rozwiązaniu. Dzięki rozwojowi technologicznemu jest to szybka i opłacalna opcja, która może być szczególnie atrakcyjna dla małych i średnich firm. Zwłaszcza, jeśli wybierze się stronę, która oferuje kursy online za darmo. Interesującym rozwiązaniem jest również samodzielne tworzenie kursów za pomocą takich narzędzi, jak iSpring Suite. Dzięki wersji próbnej iSpring Suite można za darmo zapoznać się z narzędziem. Jeśli jednak preferujesz korzystanie z gotowych źródeł to pamiętaj, że Internet obfituje w kursy online z certyfikatem.

iSpring Suite
Twórz kursy online z certyfikatem w mgnieniu oka
Wypróbuj za darmo