Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Znalezienie talentu, który wzbogaci Twoją firmę, może być trudne, ale na ratunek przychodzi ocena kompetencji pracownika. Przy tak konkurencyjnym rynku pracy rekruterzy często mają skrzynki odbiorcze zalane e-mailami lub biurka zawalone życiorysami. Znalezienie czasu na staranne przejrzenie i dokonanie oceny ich wszystkich może być uciążliwe. Ale ktoś musi to zrobić i trzeba to zrobić dobrze.

W artykule wyjaśnimy, jakie umiejętności są zazwyczaj sprawdzane w procesie rekrutacji oraz pokażemy narzędzia przydatne do oceny umiejętności. Pomogą Ci one bez trudu odróżnić pracowników najlepszych od tylko dobrych!

Co to jest ocena kompetencji?

Zacznijmy od podstaw, co to jest ocena kompetencji? Testy oceny umiejętności dają obiektywny wgląd w to, jak dobrze kandydaci lub pracownicy mogą wykonywać zadania związane z pracą. Często są to proste testy lub kwestionariusze, albo scenariusze lub symulacje. Często będziesz musiał stworzyć próbkę zadań, w zależności od tego, jaki jest charakter pracy.

Powiedzmy, że Twoja firma reklamowa szuka projektantów animacji do tworzenia filmów. W takim przypadku będziesz potrzebować “dowodu” z pierwszej ręki na umiejętności przyszłych pracowników, takie jak:

 • Projektowanie graficzne
 • Animacja
 • Typografia
 • Teoria koloru
 • Kreatywne myślenie
 • Biegłość techniczna w programach do projektowania

W ramach oceny możesz przygotować dla kandydatów przykładowy scenorys. Poproś o ożywienie go poprzez elementy wizualne, postacie i animacje wykorzystując odpowiednie narzędzie, np. Adobe After Effects i Illustrator. Na podstawie tego, co powstanie i czasu potrzebnego na wykonanie zadania, możesz ocenić potencjał oraz umiejętności jako podstawowe/średniozaawansowane/zaawansowane. Dzięki temu będziesz w stanie zdecydować, czy ta osoba wpisuje się w charakter i potrzeby firmy.

Tak więc oceny umiejętności pomagają ocenić zdolność kandydata lub pracownika do wykonywania określonego zestawu umiejętności. Ale osobiste preferencje nie mogą mieć na to wpływu; ten proces oceny powinien być obiektywny i podlegać standardom. W ten sposób będziesz mógł porównać wszystkie wyniki, aby wiarygodnie zawęzić opcje.

iSpring Suite

Zadbaj, aby ocena kompetencji pracownika była skuteczna dzięki poręcznemu i przyjaznemu dla użytkownika narzędziu autorskiemu.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Jakie są metody oceny kompetencji pracowników?

Masz już ogólne pojęcie o tym, co to jest ocena kompetencji, więc poznajmy metody oceny kompetencji pracowników:

Testy umiejętności twardych są doskonałym narzędziem oceny zdolności, ponieważ dokładnie odzwierciedlają pracę, którą pracownik wykonywałby, gdyby został zatrudniony. W celu oceny umiejętności twardych kandydatów, możesz poprosić ich o wykonanie ćwiczeń podobnych do tych, które wykonywaliby na stanowisku. Możesz również dostarczyć gotowe próbki prac. Testy te są często wykorzystywane do prac technicznych i są szczególnie przydatne, gdy masz wielu pozornie podobnych kandydatów. Stosując te testy będziesz w stanie zawęzić grupę potencjalnych kandydatów.

Powyżej omówiliśmy już przykład zadań związanych z pracą, a oto przykłady typowych próbek pracy w oparciu o jej charakter:

Przykłady próbek prac
StanowiskoPowszechne próbki pracy
ProjektantIlustracje, animacje wideo, szablony/układy
FotografWydruki zdjęć, internetowe galerie zdjęć, publikacje ze zdjęciami
ArtystaObrazy, rzeźby, rysunki, wideo, nagrania audio
NauczycielPlany lekcji, statystyki uczniów, projekty, zadania, oceny
AutorPublikacje online/drukowane, pisanie konspektów, wniosków o dotacje, raporty

Testy osobowości to narzędzia oceny umiejętności miękkich. Określają, czy kandydaci mają odpowiednie cechy i postawę, aby odnieść sukces nie tylko na stanowisku, ale też w kulturze firmy. Mogą zawierać kwestionariusz, który prosi kandydatów o ocenę siebie w różnych skalach, takich jak ekstrawersja, ugodowość i krytyczne myślenie. Testy mogą również obejmować pytania oparte na scenariuszu, które pytają o reakcję w danej sytuacji. Na przykład, jeśli szukasz sprzedawcy lub chcesz ulepszyć swój obecny zespół, możesz priorytetyzować cechy ekstrawertyczne.

Oto kilka przykładów standardowych testów osobowości, na których regularnie polegają pracodawcy:

 • Caliper Profile. Ten test osobowości ocenia charakter kandydata na podstawie 22 głównych cech. Jest to szczególnie przydatne narzędzie, jeśli chodzi o wgląd w wewnętrzną motywację kandydata do pracy.
 • Test Myers-Briggs (MBTI). Jeden z klasycznych testów osobowości kategoryzuje kandydatów do jednego z 16 typów osobowości. Narzędzie to jest często wykorzystywane do mierzenia, jak bardzo pracownik pasowałby do kultury firmy.
 • Predictive Index. To praktyczne narzędzie wykorzystuje 10-minutowy test. Korzystają z niego tak słynni pracodawcy, jak Subway, Nissan i Blue Cross Blue Shield. Mierzy charakter kandydatów, prosząc ich o wybranie słów, które opisują, jakiego zachowania oczekują od nich inni. Potencjalni pracownicy muszą też powiedzieć, jak sami postrzegają swoje zachowanie.

Testy umiejętności poznawczych mają znacznie bardziej ogólny charakter niż testy osobowości. Testy te nie sprawdzają bowiem żadnej konkretnej zdolności, która jest bezpośrednio związana z pracą. Podobnie jak testy IQ, sprawdzają umiejętności rozumowania werbalnego, przestrzennego, matematycznego i logicznego, a także pamięć i koncentrację. Umiejętności te są pożądane u każdego kandydata, niezależnie od stanowiska, o które się ubiega. Właśnie dlatego większość zespołów rekrutacyjnych uważa testy umiejętności poznawczych za przydatne do wstępnej selekcji. Starają się wtedy stworzyć krótką listę kandydatów na podstawie ich zdolności myślenia.

Oto kilka popularnych zasobów oceny umiejętności poznawczych dla zespołów rekrutacyjnych:

 • Berke Assessment. Należy do ulubionych testów rekruterów (zwłaszcza firm z listy Fortune 500). Mierzy bowiem wiele wskaźników wydajności związanych z osobowością, zdolnościami poznawczymi i postawami potencjalnych pracowników.
 • Pymetrics. Narzędzie do oceny umiejętności poznawczych jest wyjątkowe, ponieważ wykorzystuje gry neurobiologiczne i sztuczną inteligencję do pomiaru rozwoju poziomu funkcji poznawczych. Jest używane przez dużych graczy, takich jak LinkedIn i Tesla.
 • Bryq. To narzędzie daje wgląd zarówno w psychometryczne, jak i poznawcze zdolności potencjalnego pracownika. Następnie generuje wynik, który mierzy, jak dobrze kandydat pasowałby do przedsiębiorstwa.

Jak oceniać kompetencje pracownika?

Jak oceniać kompetencje kandydatów na pracowników i samych pracowników? Oceny umiejętności ewoluowały od tradycyjnych testów papierowych do znacznie bardziej wyrafinowanych i zautomatyzowanych metod. To nie tylko sprawia, że udostępnianie testów umiejętności jest niezwykle łatwe, ale umożliwia zbieranie szczegółowych danych o wynikach każdego kandydata. Zapewnia również nieocenione informacje, jednocześnie zmniejszając ciężar procesu oceny.

Na szczęście znaczna część dostępnych online narzędzi do oceny umiejętności zapewnia kombinację trzech typów testów, o których mówiliśmy powyżej. Chociaż próbek pracy nie można zautomatyzować, tak jak kwestionariuszy osobowości/poznawczych, wielu twórców oferuje telerozmowy. Może to być wyjątkowo korzystne, gdy na przykład ogląda się rzeźbę 3D w filmie w porównaniu z drukowanym formatem 2D.

W innych przypadkach możesz chcieć stworzyć własną niestandardową ocenę kompetencji zamiast korzystać z szablonów. Zwłaszcza, jeśli działasz w specyficznej niszowej branży i poszukujesz konkretnych zdolności. Jest to więc ważna funkcja, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego narzędzia do oceny umiejętności.

Oto kilka kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze narzędzia do oceny:

1. Łatwość użycia. Niezależnie od tego, czy jesteś obeznany z technologią, czy masz z nią problemy, ważne jest, aby postawić na prostotę. Wybierz narzędzie do oceny umiejętności, które jest przyjemne i nieskomplikowane w obsłudze. Powinno mieć ładny, przejrzysty interfejs i intuicyjny design. Pomoże Ci to szybciej rozpocząć pracę, a także ułatwi zespołowi rekrutacyjnemu/administracyjnemu przeglądanie i modyfikowanie testów oraz wysyłanie i przeglądanie wyników. Jeśli będzie to trudne, Twoi pracownicy nie będą korzystać z narzędzia przy rekrutacji, co oznacza stratę czasu i pieniędzy. Ponadto zwiększy się prawdopodobieństwo, że Twoja firma zatrudni nieodpowiednią osobę, bez najważniejszych kompetencji.

2. Gotowe szablony testów. Czy oprogramowanie jest wyposażone w gotowe szablony testów? Jeśli tak, to połowa drogi za Tobą. Wszystko, co musisz zrobić, to wprowadzić swoje pytania i odpowiadające im opcje. Warto również zauważyć, że najlepsze narzędzia do oceny kompetencji oferują różne rodzaje pytań, aby skupić się na określonych zestawach umiejętności.

3. Wszechstronność. Wykorzystanie różnych typów pytań pozwala skupić się na tym, do czego chcesz dotrzeć. Na przykład, jeśli potrzebujesz sprawdzić znajomość jakiegoś algorytmu, pytanie sekwencyjne będzie najlepsze. Dobrze byłoby więc mieć taki szablon w narzędziu do oceny umiejętności przyszłych pracowników. A co, jeśli chcesz zobaczyć, jak kandydat lub pracownik zareaguje w konkretnej sytuacji? Może wtedy warto wybrać narzędzie do oceny umiejętności, które oferuje scenariusze z rozgałęzieniami i symulacje dialogów do wciągającego odgrywania ról. Najlepsze narzędzia oferują nieograniczone możliwości oceny kandydatów/pracowników.

Wszechstronność zapewnia również, że oprogramowanie do oceny umiejętności może dostosować się do każdego stanowiska lub branży. Po co korzystać z różnych programów lub żonglować między subskrypcjami? Zwłaszcza jeśli mowa o dużej firmie wielodziałowej, z których każdy wymaga unikalnych kompetencji do sprawdzenia (np. kodowanie, pisanie i sprzedaż)? Idealne oprogramowanie powinno być w stanie pomieścić w sobie wszystkie te unikalne typy ocen.

4. Branding. Niezależnie od tego, czy zatrudniasz nowych pracowników, czy sprawdzasz obecnych, relacja między narzędziem a brandingiem jest istotna. Twoje narzędzie do oceny powinno być w stanie pokazać wyjątkowy branding firmy i to, co reprezentuje. Platforma, która nie odzwierciedla marki i wartości firmy, szczególnie w przypadku aplikacji online, sprawi, że testy będą wyglądały na generyczne. W rezultacie respondenci będą mniej skłonni do zrozumienia istoty każdego pytania.

5. Automatyczna ocena/informacje zwrotne. Przeglądanie wyników oceny każdego kandydata jest żmudnym zadaniem, zwłaszcza przy rekrutacji masowej. Dlatego automatyczna ocena powinna być oczywista przy wyborze narzędzia do oceny kompetencji. Nie tylko otrzymasz obiektywne dane i wnikliwe analizy, ale także potencjalni pracownicy będą chcieli otrzymać informacje zwrotne.

Tak, jak sprawdzasz umiejętności potencjalnych pracowników, tak też powinieneś również sprawdzać funkcje oprogramowania do ich oceny. Przyjrzyjmy się więc niektórym narzędziom z najwyższej półki, które spełniają powyższe kryteria.

1. iSpring Suite Max

Ocena kompetencji pracownika za pomocą testu osobowości w iSpring Suite Max

iSpring Suite Max jest przeznaczony głównie do tworzenia treści e-learningowych, ale jest również doskonałym narzędziem do oceny umiejętności dla rekruterów. Program umożliwia tworzenie interaktywnych kursów online z szeroką gamą multimediów, w tym animacji, filmów i screencastów. Oprócz tego ma również potężne narzędzie do tworzenia testów z 14 gotowymi szablonami pytań.

Ocena kompetencji pracownika - typy pytań w iSpring Suite Max

Jest to więc idealne rozwiązanie dla firm, które muszą jednocześnie szkolić nowych i doświadczonych pracowników oraz sprawdzać ich wiedzę. Oto przykład pytania, które możesz zadać za pomocą iSpring:

Ocena kompetencji pracownika za pomocą listy pytań iSpring Suite Max

Narzędzie umożliwia również łatwe tworzenie symulacji dialogów z rozgałęzieniami. Dzięki tej opcji możesz przetestować takie umiejętności, jak komunikacja, inteligencja emocjonalna i zarządzanie konfliktami. Te symulacje rozmów doskonale nadają się do wciągającego odgrywania ról. Nie tylko zawierają postaci rozmawiające poprzez obrazy i dymki, ale także pozwalają prowadzić rozmowę na wiele różnych sposobów. To, jak potoczy się rozmowa zależy od wybranych przez pracownika odpowiedzi. W ten sposób iSpring służy również jako doskonałe narzędzie do oceny umiejętności miękkich.

Oto fragment symulacji dialogu, którą możesz przygotować w iSpring:

Ocena kompetencji pracownika za pomocą symulatora dialogów w iSpring Suite Max

Świetnym aspektem programu jest to, że po ukończeniu przez kandydata testów lub symulacji dialogów, iSpring Suite automatycznie sprawdza jego wyniki. Następnie może wysłać je na adres e-mail rekrutera i kandydata lub na serwer.

Cechy:

 • 14 rodzajów pytań, w tym pytania typu przeciągnij i upuść;
 • Slajdy informacyjne z tekstem, obrazami i filmami, aby wzbogacić oceny;
 • Szczegółowe informacje zwrotne z automatycznymi powiadomieniami e-mail o wynikach oceny;
 • Grupowanie pytań, gdy ocena obejmuje różne tematy;
 • Losowe pytania, aby zapewnić każdemu użytkownikowi unikalną ocenę;
 • Zasady testowania (limity czasowe, punkty ujemne, ograniczona liczba prób itp.);
 • Dostosowanie oceny (schematy kolorów, logo, niestandardowe czcionki, obrazy itp.);
 • Symulacje dialogów i scenariusze z rozgałęzieniami do odgrywania ról;
 • Szeroki zakres typów treści: slajdy, screencasty, nagrania audio, wykłady wideo itp;
 • Automatyczna ocena wyników i rozbudowane raportowanie.

Cena: 4 267 zł / użytkownik / rok.

Darmowa 14-dniowa wersja próbna Spring Suite →

2. Feedback 360

Ocena kompetencji pracownika za pomocą Feedback 360

Feedback 360 to narzędzie online, które pozwala na ocenę zdolności pracownika zarówno przez otoczenie (kierowników, współpracowników, podwładnych) oraz przez samego pracownika. Pozwala na przeprowadzenie oceny zdolności całkowicie online, automatycznie i z zachowaniem pełnej poufności oceniających. Ankieta 360 stopni umożliwia ocenę z różnych perspektyw: kierownika, jego podwładnych, współpracowników i przełożonego. Ma to na celu określenie poziomu zaawansowania kluczowych kompetencji, których wymagają tego typu stanowiska. Użytkownik może wyróżnić między innymi analizę zdolności do działania pod presją czy umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Oceniana jest również kwestia priorytetyzacji – ustalania priorytetów zadań pod kątem tego, jak ważne są. Ponadto dla oceny istotna jest konsekwentna postawa pracownika w realizacji powierzonego zadania oraz jego monitorowanie. Dodatkowo oceniający mogą brać pod uwagę takie kryteria, jak umiejętność panowania nad emocjami, empatia czy umiejętność pracy w grupie.

Cechy:

 • Użyteczność zarówno dla osoby ocenianej, jak i jej przełożonych, współpracowników czy podwładnych;
 • Podstawa do poprawy komunikacji pomiędzy członkami zespołu;
 • Poprawa jakości pracy zespołu i zwiększenie jego motywacji;
 • Samorozwój w oparciu o wyniki oceny zdolności;
 • Szansa dla przełożonych na monitorowanie zmian w zachowaniu zespołów, podejściu do obowiązków, relacjach w grupie itp.

Cena: Dostępna na żądanie.

3. Matryca kompetencji od Galactica

Ocena kompetencji pracownika za pomocą matrycy Galactica

Matryca kompetencji Galactica to narzędzie, które wizualnie pomaga w definiowaniu, ocenie i porównywaniu umiejętności posiadanych przez pracowników. Celem oceny jest uzyskanie danych na temat wiedzy i doświadczenia na danym stanowisku, aby umiejętności pracowników zawsze odpowiadały potrzebom firmy. Zebrane informacje pozwalają również zaplanować ścieżkę rozwoju pracownika w oparciu o system kursów i szkoleń.

Cechy:

 • Nie przerywa wykonywania zadań;
 • Jasne kryteria wyboru osób z odpowiednimi kwalifikacjami;
 • Sprawne delegowanie zadań;
 • Sprawne znalezienie zastępstwa podczas nieobecności pracownika;
 • Szybka diagnoza umiejętności pracownika w celu nagrodzenia go (np. awans, podwyżka);
 • Nowe kierunki rozwoju firmy w oparciu o aktualną wiedzę i umiejętności pracowników.

Cena: Dostępna na żądanie.

4. Test Kompetencji

Ocena kompetencji pracownika za pomocą Testu Kompetencji

Test Kompetencji pozwala na analizę potencjału zawodowego kandydatów i pracowników. Różnorodność pytań pozwala na weryfikację umiejętności w wielu obszarach, co z kolei pomaga rekruterom w podjęciu właściwej decyzji. Program dostarcza użytkownikom wnioski związane z posiadanymi przez pracownika kompetencjami oraz pomaga wskazać kierunki rozwoju obecnych pracowników. Pomaga kadrze kierowniczej zaoszczędzić czas na etapie rekrutacji, obniżyć jej koszty oraz ułatwia rekrutację najlepszych pracowników na określone stanowisko.

Cechy:

 • Ciągła weryfikacja wiedzy i umiejętności;
 • 3 rodzaje stanowisk głównych (kadra kierownicza, specjaliści, pracownicy) pozwalają na dostosowanie formy pytań, a także poziomu trudności według sprawdzanej osoby;
 • Od 15 do 20 modułów kompetencji dla poszczególnych typów, pozwalających na weryfikację umiejętności kandydatów;
 • Możliwość budowania własnych modułów kompetencyjnych.

Cena: Dostępna na żądanie.

5. Kompetencje

Ocena kompetencji pracownika za pomocą programu Kompetencje

Kompetencje to oprogramowanie do oceny i analizy kompetencji pracowników przedsiębiorstw i organizacji. Pozwala zidentyfikować mocne strony pracowników i w efekcie powierzać im kluczowe zadania, identyfikować obszary wymagające rozwoju i diagnozować potrzeby szkoleniowe. Umożliwia wprowadzanie odpowiednich procedur, planowanie ścieżek kariery pracowników oraz tworzenie rezerw osobowych w firmie. Obszary wykorzystania oceny kompetencji obejmują: motywowanie pracowników do podnoszenia umiejętności, powoływanie optymalnych zespołów do realizacji zadań, wyznaczanie ścieżek kariery. Oprócz tego ocena pozwala zarządzać talentami pracowników, optymalnie wykorzystać potencjał pracowników, planować premie i podwyżki, planować awanse, degradacje i zwolnienia. Można dzięki nim zaplanować szkolenia, rekrutację pracowników oraz analizę potencjału firmy pod kątem zasobów ludzkich.

Cechy:

 • Matryca kompetencji wraz ze wskaźnikami umożliwia użytkownikowi zdefiniowanie własnych kompetencji i wskaźników;
 • Wprowadzenie propozycji oceny kompetencji – między okresami oceny można dodać dowolną liczbę propozycji, które będą podstawą oceny okresowej;
 • Filtrowanie pracowników według oceny kompetencji pozwala szybko uzyskać listę zasobów ludzkich z wymaganymi kwalifikacjami;
 • Analiza wymaganego poziomu kompetencji mająca na celu sprawdzenie, którzy pracownicy posiadają (lub nie posiadają) wymagany poziom danych kompetencji;
 • Eksport oceny kompetencji do plików: MS Excel, CSV, XML, PDF.

Cena: Dostępna na żądanie.

Wnioski

Nikt nie może zaprzeczyć, że znalezienie osoby o właściwej wiedzy i kompetencji jest kluczową częścią zatrudniania pracowników. Możesz usprawnić ten proces wybierając najlepszą dla Twojej firmy metodę oceny. A dzięki nowoczesnym narzędziom do oceny umiejętności możesz zautomatyzować etapy rekrutacji i zaoszczędzić czas rekrutera na inne ważne zadania.

Jednak dla dobra przedsiębiorstwa, nawet u zatrudnionego już pracownika może być konieczne okresowe szkolenie i ocena jego umiejętności. Jeśli więc szukasz niedrogiego rozwiązania, dlaczego nie skorzystać z bezpłatnej, 14-dniowej wersji próbnej iSpring Suite? Nie tylko świetnie nadaje się do tworzenia oceny kandydatów, ale może być również skutecznym narzędziem oceny umiejętności pracowników firmy. A jeśli ocena kompetencji pracownika wskaże, że jest potrzeba dalszego rozwoju, możesz to przyspieszyć opracowując interaktywne kursy ukierunkowane na umiejętności.

iSpring Suite
Ocena kompetencji pracownika - najlepsze narzędzia
Wypróbuj za darmo