Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Jak zacząć prezentację, aby niezależnie od tematu od razu przykuć uwagę odbiorców? Jest to zagadnienie, które spędza sen z powiek wszystkim, którzy zajmują się tworzeniem prezentacji. Celem prezentacji jest skuteczne przekazanie wiedzy, co jest niemożliwe, gdy odbiorcy są nią znużeni. Nawet przy dorosłych uczniach niezbędne są dodatkowe działania, które zwiększą ich zainteresowanie tematem.

W przypadku prezentacji to, jak zaczniesz, jest zdecydowanie ważniejsze od tego, jak skończysz. Jeżeli już na samym początku nie uda Ci się zainteresować nią uczestników to później będzie już tylko trudniej. Dlatego dzisiaj opowiemy Ci trochę o tym, jak ciekawie zacząć prezentację i z jakich narzędzi skorzystać, aby ułatwić sobie pracę.

Wstęp do prezentacji – przykład skutecznych rozwiązań

W obecnym natłoku treści tworzenie prezentacji nie jest już takie oczywiste. Odbiorcy, niezależnie od wieku, potrafią być zblazowani, a ich wymagania są większe niż jeszcze dziesięć lat temu. Świat idzie do przodu i Ty, oraz Twoje prezentacje, również musicie to zrobić. Jako nauczyciel musisz posiadać cały repertuar trików i sztuczek, aby skutecznie zaangażować swoich odbiorców w to, o czym mówisz. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące przygotowania treści prezentacji oraz tego, jak zadbać o wstęp do niej.

Jak zacząć prezentację – przygotowanie planu prezentacji

Jak zacząć prezentację – przygotuj plan

Tworzenie prezentacji tak naprawdę zaczyna się zanim jeszcze otworzysz wybrany przez siebie program. Jeżeli zabierzesz się za przygotowywanie treści szkolenia bez jakiegokolwiek planu prawdopodobnie spędzisz długie godziny wpatrując się w monitor. A czas to pieniądz, więc nie ma sensu marnować go na coś, czego łatwo można uniknąć.

Zacznij od zastanowienia się, jaki jest cel prezentacji oraz co odbiorcy powinni z niej wynieść. Następnie na kartce, lub w dokumencie tekstowym, pokrótce opisz każdy podpunkt, który się w niej znajdzie. Zalecamy skorzystanie ze zwykłej kartki, ponieważ ciągłe korzystanie z cyfrowych narzędzi może mieć negatywny wpływ na kreatywność.

Planujesz wykorzystać grafiki, animacje lub inne elementy, które mają na celu ożywienie slajdów i przyciągnięcie uwagi użytkowników? Zaznacz w planie, gdzie będą się znajdować. Dopiero mając gotowy plan możesz zająć się za tworzenie slajdów w programie.

Jak zacząć prezentację multimedialną – zadbaj o materiały

Prezentacja multimedialna to nie tylko dobrze wyglądające slajdy. Chociaż prezentacja często stanowi tylko dodatek do szkolenia, jej treści powinny być jak najbardziej dopracowane. Jeżeli planujesz stworzyć je samodzielnie, nie korzystając z innych źródeł – gratulacje! Należysz do zdecydowanej mniejszości. Jeśli jednak jak większość musisz sięgnąć po dodatkowe źródła, wybierz wszystkie materiały po stworzeniu planu, a przed przygotowaniem pierwszego slajdu. Dopiero po dokładnym zapoznaniu się z materiałami będziesz w stanie ubrać myśli w słowa, a przygotowanie prezentacji będzie znacznie łatwiejsze. Tutaj również polecamy przeniesienie się chociaż na chwilę do świata analogowego. Obecnie papierowe książki i artykuły mogą stanowić powiew świeżego powietrza, którego brakowało Ci do stworzenia wciągającej prezentacji.

Zadaj odbiorcom pytanie

Czy można rozpocząć prezentację i od razu zaangażować odbiorców? Oczywiście! Pomagają w tym pytania, które zawsze w mniejszym lub większym stopniu przyciągają uwagę uczniów. Możesz postawić na pytanie retoryczne – jeśli będzie wystarczająco intrygujące, skutecznie zwiększy zainteresowanie odbiorców prezentacją. Zawsze jednak lepiej jest, gdy uczniowie czują potrzebę odpowiedzenia na zadane pytanie. Postaraj się zatem, aby pierwsze pytanie było kreatywne i wciągało uczniów w świat Twojej prezentacji. Pytania mogą się pojawiać także w dalszej części prezentacji, jako łatwy sposób na interakcję, ale to początkowe pytanie jest najważniejsze.

Twoje nastawienie ma znaczenie

Podpunkt ten dotyczy prezentacji, które są przedstawiane osobiście. Pamiętaj, że odbiorcy oceniają nie tylko Twoją prezentację, ale też Ciebie. Jeżeli musisz stanąć przed grupą uczniów, w sali lub online, zadbaj o odpowiednią mowę ciała i artykulację. Osoby nieśmiałe i zamknięte w sobie są zwykle gorzej odbierane przez uczniów. Uśmiechaj się i zadbaj o to, aby Twój głos brzmiał przyjaźnie, a wymowa była wyraźna. Nie idź jednak w kierunku hiperpoprawności, ponieważ nie brzmi to naturalnie czy przyjemnie. Uczniowie muszą czuć, że jesteś do nich pozytywnie nastawiony i doskonale wiesz, o czym mówisz. Kilkukrotnie przećwicz prezentację, aby mieć pewność, że znasz ją na wylot i nie dojdzie do żadnych potknięć. Jeśli mimo to o czymś zapomnisz lub popełnisz niewielki błąd, nie martw się! Ze wszystkiego można wyjść z humorem. Za chwilę omówimy zresztą, jak humor może Ci pomóc w zwiększeniu zaangażowania uczestników szkolenia.

Jeżeli prezentacje przed publicznością sprawiają Ci problemy, rozważ ćwiczenia przed lustrem. Patrzenie na samego siebie przez cały czas może być na początku niekomfortowe, ale ćwicz do czasu aż nabierzesz pewności siebie. Jeśli naprawdę czujesz, że prezentacje są Twoją piętą achillesową, poproś o pomoc współpracowników lub znajomych, niech wejdą w rolę uczniów. Powinno Ci to pomóc w przezwyciężeniu lęku.

Jak zacząć prezentację – Wykorzystanie humoru w prezentacji

iSpring Suite

Dowiedz się, jak zacząć prezentację za pomocą rozbudowanego, łatwego w użyciu zestawu narzędzi autorskich w specjalnej cenie dla pracowników naukowych.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Jak rozpocząć prezentację – zaopatrz się w żarty

Aby zainteresować odbiorców szkoleniem musisz sprawić, że zobaczą w niej coś wartościowego i ciekawego. Oczywiście głównym celem prezentacji jest przekazanie informacji, ale to nie znaczy, że każda musi być nudna i poważna. Jak wiadomo, nuda nie sprzyja przyswajaniu informacji, więc jest wrogiem numer jeden każdej prezentacji. Właśnie dlatego zalecamy podejście do prezentacji z humorem. Inteligentne żarty skracają dystans między nauczycielem i odbiorcą, i zwiększają jego zainteresowanie prezentacją. Najlepszy żart w repertuarze wykorzystaj już na samym początku, aby rozluźnić atmosferę i przykuć uwagę uczniów do tego, co mówisz. Musisz jednak dopasować żarty nie tylko do prezentacji, ale też do poziomu odbiorców. Zwłaszcza, jeśli są oni młodzi; zbyt skomplikowany żart może zostać niezrozumiany, a zbyt prosty – uznany za żenujący. Równowaga to klucz do sukcesu.

Jak tworzyć ciekawe treści

Jak rozpocząć prezentację w PowerPoincie – techniki tworzenia ciekawych treści

Bycie kreatywnym wcale nie jest proste. Zwłaszcza, gdy temat prezentacji był już przez nas wielokrotnie przerabiany na przestrzeni miesięcy lub lat. Jak pobudzić kreatywność, aby tworzyć ciekawe prezentacje? Ważne jest, aby zawsze trzymać rękę na pulsie. Oznacza to, że należy śledzić trendy i na bieżąco poznawać nowe informacje. Nowe informacje oznaczają świeże spojrzenie na to, czym się zajmujemy. A skoro mowa o nowej perspektywie, to jeżeli masz taką możliwość, spróbuj przeprowadzić burzę mózgów ze współpracownikami. Wybór tematu należy do Ciebie, ale to, jak inni go postrzegają może być bezcenne i inspirujące.

Ogromny wpływ na kreatywność ma również otoczenie. Tu jednak nie ma jednej odpowiedzi, co do tego, co Cię zainspiruje. Niektórzy czują się dobrze w cichych, minimalistycznych pomieszczeniach bez elementów, które mogłyby ich rozproszyć. Inni zaś preferują spokojną muzykę w tle, a może nawet obecność innych osób. A może wystarczy sama zmiana scenerii raz na jakiś czas? Spróbuj udać się do czytelni lub kawiarni, aby zwiększyć swoją motywację do pracy nad prezentacją. Sprawdź, w jakim otoczeniu czujesz się najlepiej i w miarę możliwości staraj się pracować zgodnie ze swoimi preferencjami.

Wreszcie, odstaw na bok tradycję. Nowoczesny świat wymaga nowoczesnych rozwiązań, więc spraw, aby zawartość i wygląd slajdów w Twojej prezentacji była oryginalna. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą odpowiedniego narzędzia. Wybierz taki program do tworzenia prezentacji, który pozwoli Ci dodawać krótkie filmy, narracje czy infografiki. Przygotowanie prezentacji multimedialnej nie zajmie dużo czasu, jeśli postawisz na odpowiednie narzędzia.

Jak zacząć prezentację na szkoleniu wykorzystując narzędzie do prezentacji edukacyjnych iSpring Suite

PowerPoint to znany i sprawdzony program, który na stałe zagościł już w repertuarze większości szkoleniowców. Wygodny interfejs, dostępność i łatwość obsługi zdecydowanie przemawiają na jego korzyść. Jednak wspomnieliśmy już o tym, że technologia poszła do przodu i nawet program do tworzenia prezentacji może zostać ulepszony. Sam PowerPoint świetnie sprawdza się, gdy chcemy stworzyć prostą, oszczędną prezentację. Nie ma w tym nic złego, ale nie jest to format, który przemówi do każdego. Dlatego warto zainwestować w dodatki do niego, takie jak iSpring Suite.

iSpring Suite

iSpring Suite działa jako rozszerzenie do PowerPointa, więc nie trzeba od początku uczyć się jego obsługi. Po instalacji po prostu pojawia się w menu, a Ty od razu możesz wziąć się do tworzenia ciekawych prezentacji. Dodatek ten oferuje mnóstwo dodatkowych opcji, takich jak nagrywanie narracji, screencastów i tworzenie symulacji dialogów. Do tego posiada bogatą bibliotekę zasobów, dzięki której slajdy powstaną szybciej i będą bardziej dopracowane. Dodatek umożliwia również konwersję kursów PPT na inne formaty, aby wszyscy uczniowie mieli łatwy dostęp do informacji. Na szczęście iSpring Suite oferuje 14-dniowy okres próbny, więc można za darmo poznać wszystkie funkcje i podjąć świadomą decyzję.

Wnioski

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozjaśniło Ci się trochę to, jak zacząć prezentację multimedialną w ciekawy sposób. Czujesz już natchnienie? A może uważasz, że coś pominęliśmy? Jeśli tak, to koniecznie zostaw komentarz, aby zainspirować innych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, burza mózgów sprzyja kreatywności!

Pamiętaj, że tworzenie prezentacji naprawdę nie musi być trudne, ale wymaga dobrego planu i odpowiednich narzędzi. Jeżeli masz już PowerPoint wypróbuj iSpring Suite, który działa jako dodatek do tego programu. Dzięki temu stworzysz zaawansowane, atrakcyjne wizualnie prezentacje nawet bez umiejętności technicznych. iSpring Suite oferuje darmowy okres próbny, więc niczym nie ryzykujesz. Wiesz już, jak zacząć prezentację, więc teraz wprowadź nabytą wiedzę w życie.

iSpring Suite
Dowiedz się, jak zacząć prezentację
Wypróbuj za darmo