Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Jeżeli prowadzisz w swojej firmie szkolenia, to na pewno zastanawiasz się, jakie są cechy dobrej prezentacji. Na przestrzeni lat podejście do tematu prezentacji znacznie się zmieniło. Kiedyś prezentacje były postrzegane jako proste narzędzia do jak najszybszego przekazania jak największej ilości materiału. Teraz wiemy jednak, że samo wrzucenie tekstu na slajd to zbyt mało, aby szkolenie było owocne. Co jednak powinna zawierać prezentacja poza merytoryczną treścią? I w jaki sposób przekazywać informacje, aby uczniowie wynieśli z prezentacji jak najwięcej? Jak zadbać o zatrzymanie nowo przyswojonej przez uczniów wiedzy? I czy grafika odgrywa ważną rolę w prezentacji? W tym wpisie postaramy się dokładnie wyjaśnić, jakie są cechy dobrej prezentacji multimedialnej i jak przykuć uwagę uczniów.

Elementy dobrej prezentacji – co powinna zawierać interesująca prezentacja multimedialna

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów spróbuj sobie przypomnieć, jakie prezentacje zrobiły na Tobie największe wrażenie. Czy była to prezentacja multimedialna, która przekazywała jak najwięcej informacji? A może taka, która pobudzała uczniów i zachęcała ich do aktywnego udziału w szkoleniu? Czy zwracałeś uwagę na rozkład slajdów? Odpowiedź na wszystkie te pytania prawdopodobnie brzmi ‘tak’. To pokazuje, że na dobrą prezentację składa się wiele mniejszych elementów, dlatego zanim stworzysz pierwszy slajd stwórz zarys swojej prezentacji.

Przed przygotowaniem prezentacji multimedialnej warto jest też poznać swoją grupę docelową, w końcu to dla nich tworzone są wszystkie treści. Zacznij też od upewnienia się, że znasz cele prezentacji, wiesz, jakich wyników oczekujesz i masz do tego odpowiednie narzędzia. Zapewne pierwszym narzędziem, które przyjdzie Ci do głowy, będzie program PowerPoint, ponieważ wciąż jest to najczęściej wykorzystywany program tego typu. Jednak na rynku pojawiły się inne udogodnienia, dzięki którym szybciej i sprawniej przygotujesz fantastyczną prezentację. Ale o tym później.

iSpring Suite

Wykorzystaj cechy dobrej prezentacji, aby stworzyć profesjonalnie wyglądający kurs.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

10 cech dobrej prezentacji multimedialnej

Pora dowiedzieć się, w jaki sposób można uczynić prezentację wartościową i interesującą. Na ten temat można napisać nieskończenie wiele artykułów, ale tym razem skupiamy się na podstawach, dzięki którym dobrze wykonasz zadanie. Poniżej znajdziesz 10 punktów, dzięki którym Twoja prezentacja zapadnie uczącym się w pamięć.

1. Liczba slajdów

Może się wydawać, że im więcej slajdów w prezentacji, tym lepiej. W końcu podczas szkolenia chcesz przekazać jak najwięcej informacji. Jednak prawda jest taka, że uczniowie czują zniechęcenie, gdy widzą, że prezentacja ma za dużo slajdów. Nigdy nie należy przeceniać umiejętności skupienia się przeciętnego człowieka, zbyt duża liczba slajdów znuży nawet najbardziej wytrwałych odbiorców. Postaraj się ograniczyć liczbę slajdów w prezentacji, aby uczniowie nie zniechęcili się do nauki już na samym początku.

2. Ilość tekstu na slajdzie

Ten podpunkt jest częściowo powiązany z poprzednim. Tutaj ważna jest jednak ilość tekstu – i innych elementów – która powinna się znaleźć na slajdzie. Patrząc na slajd uczniowie powinni być w stanie objąć wzrokiem cały tekst. Zbyt duża ilość tekstu lub różnego typu elementów multimedialnych w prezentacji może być przytłaczająca dla odbiorcy. Im więcej informacji próbujesz przekazać na jednym slajdzie, tym trudniej uczniom skupić uwagę na najważniejszych elementach prezentacji. Jeżeli musisz wybierać między liczbą slajdów, a ilością tekstu – zwiększ liczbę slajdów. Lepiej dodać jeden lub dwa slajdy niż wprowadzać bałagan do prezentacji.

Cechy dobrej prezentacji – przejrzystość slajdów

3. Przejrzystość

Układ slajdów w prezentacji ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza, jeśli prezentacja przedstawiana jest w klasie i niektórzy odbiorcy znajdują się w sporej odległości od ekranu. Elementy znajdujące się na slajdzie muszą być spójne, ale uczniowie muszą być w stanie skupić się na każdym z osobna. Duże znaczenie ma tu kolor czcionek i elementów graficznych wykorzystanych przy tworzeniu slajdów. Tworząc treści prezentacji dla dorosłych pamiętaj, aby kolory nie były zbyt jaskrawe i nie zlewały się ze sobą na slajdzie. Linia między przyciągającymi wzrok kolorami a kiczem jest cienka, dlatego dobrze jest zasięgnąć opinii współpracownika. Jako autorowi może Ci być ciężko ocenić, czy slajd na pewno dalej wygląda profesjonalnie.

4. Dopracowana grafika

Strona graficzna prezentacji robi coś więcej niż tylko urozmaica tekst. Podczas szkoleń często zapomina się, że ludzie uczą się na różne sposoby. Dopracowane grafiki nie tylko sprawią, że Twoja prezentacja będzie wyglądała profesjonalnie, ale też pomogą uczniom, którzy są wzrokowcami. Nie wybieraj jednak pierwszych lepszych darmowych grafik, tylko upewnij się, że ich jakość spełnia standardy Twojej firmy. Zadbaj również o to, aby zdjęcia i animacje, które znajdą się w prezentacji, miały wysoką rozdzielczość. Niska jakość grafik sprawi, że będą gorzej wyglądać na większych monitorach.

Cechy dobrej prezentacji – Interaktywność

5. Interaktywność

A skoro mowa o nudzie, to tworząc prezentację nie zapominaj, że nie lubią jej nawet dorośli. Sam tekst prezentacji powinien być jak najbardziej interesujący, ale zadbaj też o elementy interaktywne. Ciekawa animacja i elementy interaktywne skutecznie przyciągną uwagę uczniów do slajdów. W ten sposób skutecznie zwiększysz zaangażowanie odbiorców w prezentację oraz zatrzymanie przez nich informacji.

6. Cyfrowy dostęp

Nawet, jeśli prezentacja przedstawiana jest podczas szkolenia bezpośredniego warto zadbać o to, aby uczniowie mogli później do niej zajrzeć. W obecnych czasach uczniowie są przyzwyczajeni do tego, że w dowolnej chwili mogą wrócić do materiałów szkoleniowych. Dzięki temu mogą odświeżać wiedzę w dowolnym miejscu i czasie. Dlatego warto zadbać o to, aby prezentacja była dostępna w kilku formatach dla różnych urządzeń. Najlepiej jest skorzystać z narzędzia, które posiada funkcję konwersji formatu .ppt na inne formaty bez konieczności wykonywania dodatkowych kroków.

Wybór czcionki w prezentacji

7. Wybór czcionek

Czcionka, czyli inaczej font, odgrywa istotną rolę w każdej prezentacji. Nie daj się jednak skusić urokowi fantazyjnych czcionek ze zbędnymi ozdobnikami. Mogą wprawdzie przyciągać uwagę, ale pamiętaj, że tekst na slajdzie musi być przede wszystkim czytelny. Dlatego do prezentacji zawsze wybieraj tradycyjne, proste czcionki o standardowym rozstawie liter, które umożliwią łatwe zrozumienie tekstu. Podstawowy tekst powinien mieć jednolitą czcionkę, ale tytuł może być nieco bardziej fantazyjny. Zawsze jednak dbaj o to, aby rozmiar był ten sam dla poszczególnych elementów. Jak już wspomniano, tekst możesz urozmaicić wykorzystując kolor, ale tutaj również zadbaj o równowagę.

8. Źródła

Zmorą każdego autora jest przywłaszczanie treści przez inne osoby. Nikt nie chce, aby tekst czy grafika, w które włożył wiele wysiłku został splagiatowany. Jest to jednak problem nie tylko natury etycznej, ale też prawnej. Wzbogacając tekst o cytaty czy zdjęcia wymień ich autora, nie pomogą żadne cechy dobrej prezentacji, jeśli zostaniesz oskarżony o plagiat. Zmniejszy to też zaufanie pracowników do Ciebie jako szkoleniowca.

9. Język

Pamiętaj, aby dostosować język prezentacji do odbiorców. Oczywiście najczęściej będziesz mieć do czynienia z profesjonalistami, ale nie oznacza to, że musisz zasypywać ich skomplikowanymi pojęciami. Na wszystko znajdzie się czas i miejsce. Staraj się przekazywać treści profesjonalnie, ale na tyle prosto, aby uczniowie szybko zrozumieli o czym jest Twoja prezentacja. Nie jest sztuką napisać skomplikowany tekst; sztuką jest tworzyć treści, które dotrą do jak największej liczby odbiorców. Prezentacja osiągnie o wiele większy sukces edukacyjny, jeśli przekażesz informacje w sposób prosty i przejrzysty, bez zbędnego zadęcia.

10. Tempo wyświetlania

Pojawił już się problem różnic w uczeniu się wśród odbiorców prezentacji. Z jednej strony slajdy muszą się zmieniać na tyle wolno, aby uczniowie mogli się z nimi swobodnie zapoznać. Z drugiej – musi się to dziać na tyle szybko, aby tempo nikogo nie znużyło. Musisz postarać się znaleźć złoty środek. Dzięki wcześniejszemu poznaniu grupy będziesz w stanie określić, jakie tempo wyświetlania slajdów będzie najlepsze.

Cechy dobrej prezentacji w PowerPoint z dodatkiem iSpring Suite

Na początku wspomnieliśmy, że ważne jest, aby mieć odpowiednie narzędzia do tworzenia prezentacji. Nie każdy posiada umiejętności techniczne, które mogą być niezbędne podczas przygotowywania prezentacji multimedialnych. Jednak nawet, jeśli dobrze sobie z tym radzisz, usprawnienie i przyspieszenie procesu tworzenia prezentacji jest bezcenne. Dlatego warto rozejrzeć się za narzędziami, które chociaż częściowo wyręczą Cię w procesie twórczym. Na szczęście na rynku można aktualnie znaleźć szeroką ofertę programów do tworzenia treści. Część jest darmowa, a część oferuje bezpłatny okres próbny. Jednym z narzędzi, które oferują darmowy okres próbny, jest iSpring Suite, który działa jako dodatek do programu PowerPoint. Wystarczy, że przygotujesz prezentację w formacie .ppt, a iSpring Suite zajmie się całą resztą. Dzięki niemu będziesz w stanie przesłać prezentację na różne platformy nie martwiąc się o to, czy format zostanie odczytany. W iSpring Suite możesz wybrać gotowy szablon i uzupełnić go swoją treścią, albo stworzyć prezentację od podstaw. Możesz też z łatwością dodawać zdjęcia, animacje i inne elementy multimedialne, które ożywią Twoją prezentację. Narzędzie zawiera bogatą bibliotekę treści, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie niezależnie od tematu prezentacji. Wszystko to sprawi, że prezentacja będzie jednolita i będzie wyglądać profesjonalnie, mimo że nie poświęciłeś wiele czasu na stworzenie treści.

iSpring Suite

Podsumowanie

Staraliśmy się w sposób zwięzły, lecz dokładny, wskazać elementy dobrej prezentacji i co w niej zawrzeć, aby przykuwała uwagę odbiorców. Mamy nadzieję, że będziesz o nich pamiętać podczas tworzenia kolejnej prezentacji multimedialnej. A jeśli uważasz, że o czymś zapomnieliśmy lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem, zostaw nam komentarz poniżej.

Raz jeszcze powtórzymy, że interesujące treści w prezentacji to tylko połowa sukcesu. Należy włożyć wiele wysiłku w każdy slajd i porządnie zaplanować prezentację, aby spełniła swoją rolę. Na szczęście obecnie na rynku dostępne są narzędzia, takie jak iSpring Suite, które umożliwiają przygotowanie ładnej prezentacji nawet bez doświadczenia. Obecnie każda minuta jest na wagę złota, więc nie ma sensu marnować czasu coś, co może zrobić za nas program. Znasz już cechy dobrej prezentacji, więc ułatw sobie życie i skorzystaj z darmowej, 14-dniowej wersji próbnej iSpring Suite.

iSpring Suite
Poznaj cechy dobrej prezentacji z iSpring Suite
Wypróbuj za darmo