Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub Microsoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk

Co to jest flipbook i dlaczego warto wzbogacić o niego materiały edukacyjne? Mówiąc krótko, flipbook w programie PowerPoint to szybki i łatwy sposób na przedstawienie broszur, raportów, dokumentów, przewodników i e-booków.

Jeśli znasz podstawowe funkcje programu PowerPoint, utworzenie w nim cyfrowego flipbooka będzie łatwe. Nie musisz inwestować w nowe, trudne do opanowania oprogramowanie czy narzędzie, którego użyjesz tylko raz.

Oto szczegółowy opis, jak stworzyć swój pierwszy flipbook bezpośrednio w programie PowerPoint.

iSpring Suite

Dowiedz się, co to jest Flipbook i jak można łatwo go stworzyć za pomocą przyjaznego dla użytkownika narzędzia iSpring Suite.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Czym jest flipbook

Zacznijmy jednak od podstaw. Czym dokładnie jest flipbook? Flipbook to narzędzie dzięki któremu można w ciekawy sposób prezentować dokumenty online. Narzędzie to może uatrakcyjnić doświadczenia edukacyjne i pomóc zaangażować w nie uczniów. W czym jednak tkwi magia flipbooka, skoro do jego stworzenia można wykorzystać PowerPoint? Dla firm istotny jest fakt, że mają już program, w którym mogą przygotować flipbook, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu odbiorcy mogą szybko otrzymać dostęp do dokumentów nawet, jeśli nie są obecni w biurze. Z kolei uczniowie mogą się cieszyć nowym, interesującym narzędziem, które urozmaica szkolenie. Zgodnie z nazwą, flipbook przypomina książkę – po kliknięciu na stronę przewraca się ona niczym papierowa kartka. Odbiorcy docenią to, że w flipbooku mogą się znaleźć elementy interaktywne oraz filmy.

Jak już wspomniano, najprostszym sposobem na przygotowanie flipbooka jest wykorzystanie programu PowerPoint. Jednak dostępne są również bardziej zaawansowane rozwiązania, które pozwalają dopracować zawartość flipbooka i wzbogacić kurs. W dalszych częściach przyjrzymy się wyborowi odpowiedniego narzędzia.

Jak stworzyć flipbook w programie PowerPoint?

Otwórz program PowerPoint i zaczynamy!

Krok 1: Utwórz slajd w stylu książki

Pusta prezentacja powinna ustawiona poziomo, wykorzystaj do tego format slajdu. Slajd można dostosować na karcie Projektowanie za pomocą funkcji Rozmiar slajdu.

Co to jest flipbook: Zacznij od wybrania formatu strony dla cyfrowych flipbooków

Krok 2: Ustaw układ stron

Podziel stronę pionową linią, tak aby każdy slajd składał się z dwóch równych części. Aby umieścić linię na środku strony, przejdź do górnego paska menu i kliknij Rozmieść > Wyrównaj > Wyrównaj do środka. Teraz slajd wygląda jak dwie strony książki.

Co to jest flipbook i jak go stworzyć w programie PowerPoint

Krok 3: Dodaj zawartość do slajdów

Do każdej z dwóch sąsiadujących ze sobą stron flipbooka dodaj nowy slajd. Możesz to zrobić, klikając przycisk Nowy slajd na karcie Narzędzia główne lub po prostu kopiując pierwszy slajd tyle razy, ile potrzeba.

Uporządkuj zawartość na slajdach.

Szablon flipbooka w programie PowerPoint

Krok 4: Stwórz efekt przewracania stron

Aby stworzyć efekt przewracania stron, wybierz pierwszy slajd, przejdź do karty Przejścia i znajdź efekt Zwinięcie strony.

Jak zrobić flipbook w programie PowerPoint - menu przejść dla animowanych scen

Krok 5: Duplikuj i dostosowuj

Aby zastosować efekt przewracania stron do całego pliku .PPT, wykonaj następujące czynności: Będąc na pierwszym slajdzie, przejdź do zakładki Przejścia. Następnie naciśnij przycisk Zastosuj do wszystkich w prawej części menu.

Jak zrobić animację flipbook w programie PowerPoint

Dostosuj flipbook, dodając tło i logo. Możesz także dodać nagłówek i stopkę z takimi informacjami, jak imię i nazwisko, stanowisko, firma lub szczegóły dotyczące praw autorskich. Wzbogać zawartość o ilustracje, filmy i grafiki, aby zwiększyć jego atrakcyjność wizualną i zaangażować odbiorców.

Krok 6: Przetestuj swój flipbook

Uruchom pokaz slajdów, aby przetestować flipbook i wprowadzić niezbędne zmiany w jego synchronizacji i przejściach.

Jak stworzyć łatwy efekt animacji flipbook w programie PowerPoint

Krok 7: Zapisz i udostępnij

Zapisz swój plik PPT. Możesz udostępnić go innym jako plik PowerPoint lub PDF Aby zapisać plik jako PDF, kliknij Plik, a następnie, z menu po lewej stronie, wybierz Eksportuj i naciśnij Utwórz dokument PDF. Twój cyfrowy flipbook jest gotowy.

Szablony flipbooków PowerPoint

Jeśli nie chcesz zaczynać od zera, możesz poszukać gotowych szablonów PPT. W internecie można znaleźć wiele źródeł, takich jak Slideegg, Google Slides, Fppt, Slidesgo, Canva, i SlidesCarnival. Wszystkie oferują szeroką gamę bezpłatnych, gotowych do użycia szablonów PowerPoint. Oto jeden od Slideegg.

Stwórz flipbook w programie PowerPoint przy użyciu darmowego szablonu

Wybór odpowiedniego szablonu flipbooka jest kluczowy, aby skutecznie przekazać sens treści i zaangażować odbiorców. Wybierając jeden z szablonów flipbooków PowerPoint, weź pod uwagę szkolenie, cel, jaki ma prezentacja i charakter zawartości.

Na przykład, jeśli zawartość ma charakter akademicki lub biznesowy, wybierz szablon odzwierciedlający formalny ton z czystymi liniami i stonowanymi kolorami. Z drugiej strony, jeśli zawartość jest kreatywna lub skierowana do młodszego odbiorcy, rozważ szablony o żywych kolorach i ciekawym designie.

Sprawdź także, czy do szablonu można dodawać filmy, obrazy lub elementy interaktywne. Uprości to proces strukturyzowania treści na slajdach.

Profesjonalny sposób na utworzenie Flipbooka do e-learningu

PowerPoint to proste i ekonomiczne oprogramowanie. Jeśli jednak tworzysz e-learning i flipbook ma być materiałem do nauki, warto rozważyć specjalistyczne narzędzie.

Na przykład iSpring Flip, składnik iSpring Suite, wyróżnia się jako rozbudowane narzędzie do tworzenia angażujących flipbooków. Z łatwością konwertuje pliki PDF, Word lub PPT na e-booki HTML5, materiały szkoleniowe lub e-learning. To, co go wyróżnia, to współpraca z narzędziami wspierającymi e-learning, dzięki czemu można łatwo zintegrować z nim system zarządzania nauczaniem.

Co więcej, w programie PowerPoint prezentacja nie może zostać zoptymalizowana dla urządzeń mobilnych tak, jak robi to iSpring Suite. Dzięki temu uczniowie będą mieli lepsze doświadczenia edukacyjne na różnych urządzeniach, a e-learning będzie możliwy w każdym miejscu.

iSpring Suite konwertuje pliki PDF, Word lub PPT na e-booki HTML5

iSpring ma wbudowane narzędzie analityczne, dzięki czemu możesz śledzić postępy, jakie robią uczniowie. Gdy system zarządzania nauczaniem będzie miał już załadowaną książkę, zbierze dane i wygeneruje raporty z postępów każdego odbiorcy.

Uczniowie również zyskują, ponieważ nie muszą pamiętać, gdzie skończyli czytać. Zawsze mogą szybko wrócić do tej samej strony, na której przerwali.

Spójrz na przykład flipbooka przygotowanego w iSpring Suite.

Wypróbuj 14-dniową wersję próbną iSpring Suite, aby nauczyć się szybkiego tworzenia flipbooków i wzbogacić swój e-learning.

Często zadawane pytania dotyczące flipbooków w programie PowerPoint

Zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami, jeśli jakieś pytania dotyczące flipbooków pozostały bez odpowiedzi.

Jak mogę przekonwertować plik PDF na flipbook i z powrotem?

Jednym z najłatwiejszych sposobów jest wykorzystanie iSpring Flip. Wystarczy tylko przesłać plik i nacisnąć ikonę Książki. Wyświetl podgląd flipbooka, aby upewnić się, że dobrze wygląda w różnych formatach, w tym w wersji mobilnej. Aby przekonwertować pliki programu PowerPoint na pliki PDF, użyj przycisku Export (Eksportuj) w zakładce File (Plik).

Przeczytaj również: Dowiedz się, jak za pomocą kilku kliknięć przekonwertować plik PDF na flipbook.

Jak mogę ulepszyć projekt mojego flipbooka?

Aby ulepszyć projekt, możesz znaleźć gotowe szablony oferowane przez oprogramowanie Microsoft PowerPoint lub w zasobach innych firm. Możesz także poprosić o opinię współpracowników, którzy mają wiedzę w zakresie projektowania.

Jak sprawić, aby cyfrowy flipbook był interaktywny za pomocą programu PowerPoint?

Oto kilka pomysłów, które możesz wdrożyć, aby flipbook był interaktywny: 

  1. Hiperłącza umożliwiające dołączenie przykładów i dodatkowych zasobów to szybki sposób, aby flipbook stał się interaktywny.
  2. Stwórz przyciski nawigacyjne, aby odbiorcy mogli szybko przechodzić do odpowiednich sekcji.
  3. Wstaw filmy, aby zaprezentować to, co opisujesz w tekście (pomoże to również zaangażować uczniów w kurs).
  4. Quizy na końcach rozdziałów sprawią, że flipbooki będą bardziej interaktywne.

Wnioski

Jeśli nie musisz regularnie tworzyć flipbooków i interesuje Cię proste narzędzie, PowerPoint będzie właściwym wyborem. Korzystając z niego nie trzeba mieć głębokiej wiedzy ani inwestować w dodatkowe oprogramowanie, dzięki czemu jest szybkim i niedrogim rozwiązaniem.

Sprawa wygląda inaczej, jeśli masz przygotować e-learning lub regularnie tworzysz wysokiej jakości materiały edukacyjne, które mają zaangażować odbiorców. W takiej sytuacji potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie. Zwłaszcza, jeśli potrzebujesz stworzyć flipbook na komputerze i chcesz, aby uczniowie wynieśli jak najwięcej ze szkolenia. Jeśli tak jest, rozważ skorzystanie z iSpring Suite. Narzędzie to jest tak intuicyjne, że nawet nie wiedząc, co to jest flipbook, można szybko opanować jego tworzenie.

iSpring Suite
Dowiedz się, co to jest flipbook z iSpring Suite
Wypróbuj za darmo