Używasz starszej wersji przeglądarki. Zaktualizuj Google Chrome,Safari,Mozilla Firefox lubMicrosoft Edge do najnowszej wersji, aby udoskonalić doświadczenia korzystania z witryny. Korzystasz z przestarzałej przeglądarki, więc mogą wystąpić problemy z wyświetlaniem strony. Aby strona działała poprawnie, skorzystaj z najnowszej wersji jednej z tych przeglądarek: Google Chrome,Safari,Mozilla Firefox lubMicrosoft Edge.

image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml image/svg+xml fb-white-10x14fb-10x14 ok-white-10x19ok-10x19 twitter-white-18x14twitter-18x14vk-white-16x11vk
LMS vs. LCMS

Nowoczesna technologia w drastyczny sposób odmieniła szkolenia firmowe. Zapewnia łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych, oferuje narzędzia do prowadzenia wirtualnych szkoleń i umożliwia zdalną naukę we własnym tempie.

System zarządzania nauczaniem (LMS) oraz system zarządzania treściami edukacyjnymi (LCMS) to popularne narzędzia cyfrowe wykorzystywane przez duże i małe firmy. Ich zadaniem jest zaspokojenie potrzeb szkoleniowych kadry. Chociaż platformy te mają pewne wspólne cechy, mają też wyraźne różnice. W tym artykule przyjrzymy się im, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.

Co to jest LCMS?

LCMS to oprogramowanie przeznaczone do tworzenia cyfrowych treści edukacyjnych, które można wielokrotnie wykorzystywać w różnych kursach i programach szkoleniowych. Dostarcza również scentralizowaną platformę do współpracy między projektantami materiałów dydaktycznych, SME i szkoleniowcami.

Większość nowoczesnych systemów zarządzania treściami edukacyjnymi oferuje podstawowe funkcjonalności LMS, takie jak dostarczanie treści i analiza wyników uczniów. Jednak są one skierowane raczej do twórców treści, a nie do menedżerów szkoleń.

Co to jest LCMS

Najważniejsze cechy LCMS

Na pierwszy rzut oka, LCMS może wydawać się zaawansowanym narzędziem do tworzenia treści, ale tak nie jest. Dobry LCMS obejmuje cały cykl życia treści.

Cechy, które wyróżniają LCMS, to:

  • Potężne wbudowane narzędzia do tworzenia treści. System zarządzania treściami edukacyjnymi oferuje szeroką gamę narzędzi (a często także szereg szablonów i zasobów). Umożliwiają one tworzenie zaawansowanych kursów z elementami interaktywnymi i skomplikowanymi elementami wizualnymi.
  • Zaawansowane opcje współpracy. LCMS jest zazwyczaj platformą w chmurze, która umożliwia wielu autorom tworzenie treści i wzajemne recenzowanie swojej pracy w czasie rzeczywistym
  • Przechowywanie i dystrybucja treści. Możesz przechowywać wszystkie materiały e-learningowe i poprawione wersje na jednej platformie i wygodnie uporządkować je według kursu, projektu, tematu itd.
  • Wielokrotne wykorzystywanie treści. Możesz łatwo uzyskać dostęp do treści z poprzednich kursów i programów szkoleniowych, a także ponownie je wykorzystać.
  • Analityka. Twórcy treści mają dostęp do w pełni funkcjonalnego zestawu narzędzi do raportowania, dzięki któremu mogą śledzić wykorzystanie i skuteczność swoich treści.

Kto potrzebuje LCMS?

System zarządzania treściami edukacyjnymi może okazać się przydatny dla firm i dużych zespołów tworzących duże ilości niestandardowych materiałów e-learningowych.

Ogólnie rzecz biorąc, systemy LCMS będą dobrym wyborem dla osób, które muszą:

  • Projektować unikalne, dostosowane kursy w oparciu o wymagania klientów zewnętrznych.
  • Utrzymywać spójność i jakość treści edukacyjnych w dłuższej perspektywie.
  • Regularnie aktualizować istniejące kursy.
  • Wdrażać zabezpieczenia wysokiego poziomu.

Co to jest LMS?

System zarządzania nauką to platforma internetowa do dostarczania materiałów szkoleniowych uczniom i monitorowania ich wyników. Wystarczy przesłać treści na platformę, przypisać je uczniom i śledzić ich postępy oraz wyniki za pomocą gotowych raportów. 

LMS ma za zadanie ułatwiać zarządzanie szkoleniami. Umożliwia usprawnienie procesu szkoleniowego poprzez dostarczenie scentralizowanej lokalizacji dla wszystkich materiałów, inteligentnej zawartości, zarządzania użytkownikami i automatyzacji szkoleń. Dzieje się to na różnych poziomach – od zapisów na kurs po analizę wydajności.

Co to jest LMS

Z punktu widzenia ucznia, system zarządzania nauczaniem to portal edukacyjny dostępny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Kluczowe funkcje LMS

Według Training Magazine, 84% organizacji, które wykorzystują naukę online, korzysta z LMS. Popularność związana jest z dużymi możliwościami, jakie oferuje w zakresie szkoleń pracowników. Jest to osiągane dzięki potężnym funkcjom LMS, które obejmują:

  • Przechowywanie i zarządzanie treściami. Możesz przechowywać różne treści w jednym miejscu, np. kursy online, filmy szkoleniowe, oceny i dokumenty referencyjne i łatwo nimi zarządzać.
  • Ścieżki edukacyjne. Zamiast przypisywać uczniom kilka oddzielnych kursów, po których trudno się poruszać, możesz połączyć je w ustrukturyzowany program szkoleniowy (ścieżkę edukacyjną).
  • Zarządzanie użytkownikami. Możesz podzielić wszystkich pracowników na odpowiednie działy i zespoły, a także tworzyć grupy i dodawać do nich użytkowników. Dzięki temu znacznie łatwiej jest przypisywać, zarządzać i monitorować szkolenia.
  • Raportowanie i analityka. System zarządzania nauczaniem zbiera dane na temat różnych aspektów aktywności uczniów. Na przykład możesz zobaczyć, kto ukończył kurs, ile czasu zajęło mu jego ukończenie i ile błędów popełnił w quizie.
  • Kalendarz wydarzeń. Kalendarz umożliwia zaplanowanie wszystkich działań szkoleniowych – szkoleń na żywo, sesji wirtualnych i spotkań internetowych – w jednej karcie.
  • Automatyzacja szkolenia. Większość zaawansowanych systemów zarządzania nauczaniem zajmuje się żmudnymi, ale niezwykle ważnymi, rutynami. Mogą zapisywać/ponownie zapisywać pracowników na kursy, przypominać im o terminach i datach ponownego zapisu, wysyłać zaproszenia na nadchodzące wydarzenia itd.
  • Społeczne uczenie się. Niektóre LMS są wyposażone w narzędzia do współpracy, takie jak fora dyskusyjne i pokoje czatów. Pomagają one uczniom nawiązywać kontakty, dzielić się wiedzą i wspólnie pracować nad projektami.
  • M-learning. Wiele platform LMS do szkoleń firmowych zawiera natywne aplikacje mobilne. Umożliwiają one uczestnikom udział w kursach na smartfonach i tabletach, nawet gdy są offline.
  • Integracje. Większość LMS integruje się z innymi oprogramowaniami, takimi jak narzędzia do wideokonferencji, oprogramowania do tworzenia treści, HRIS, CRM, platformy e-commerce. Umożliwia to zespołom ds. nauki i rozwoju oraz zespołom HR uproszczenie przepływów pracy i zapewnienie lepszych doświadczeń edukacyjnych.

LMS może mieć podstawowe możliwości tworzenia treści, jeśli chcesz więc tworzyć zaawansowane kursy,, będziesz potrzebować osobnego narzędzia do tworzenia treści.

Kto potrzebuje LMS?

Duże korporacje nie są jedynymi, które mogą skorzystać z systemu zarządzania nauczaniem. LMS jest niezbędny dla małych firm, organizacji non-profit, instytucji edukacyjnych, a nawet organów regulacyjnych.

Ogólnie rzecz biorąc, system LMS spełnia wymagania praktycznie każdej organizacji, która potrzebuje:

  • Dostarczać programy szkoleniowe swoim pracownikom i partnerom
  • Oferować wszelkiego rodzaju certyfikację
  • Organizować działania szkoleniowe w zakresie zgodności i innych obowiązkowych szkoleń
  • Stworzyć dużą bazę wiedzy dla personelu
  • Wdrożyć nauczanie mieszane w organizacji
  • Prowadzić zajęcia online z uczniami z całego świata

LMS vs. LCMS: Podobieństwa i różnice

Najważniejszą różnicą między LMS a LCMS jest główny cel. LMS jest przeznaczony głównie dla uczniów i menedżerów szkoleń, podczas gdy LCMS jest skierowany do twórców kursów. To z kolei definiuje ich różnice funkcjonalne, jak pokazano poniżej.

LMSLCMS
Brak lub podstawowe możliwości tworzenia treściZaawansowane narzędzia do tworzenia treści
Jeden twórca treści pracujący nad kursemWielu twórców treści pracujących nad kursem
Importowanie treści w wielu formatachImportowanie i eksportowanie treści w wielu formatach
Przechowywanie i kategoryzacja treściPrzechowywanie i kategoryzacja treści
Ustrukturyzowane ścieżki edukacyjne
Zaawansowane zarządzanie użytkownikamiBrak lub podstawowe zarządzanie użytkownikami
Planowanie sesji szkoleniowych
Potężne raportowanie i analitykaPodstawowa analityka
Automatyzacja szkolenia
Funkcje społecznego uczenia się
Grywalizacja

Które rozwiązanie wybrać — LMS czy LCMS? 

Odpowiedź zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb. Jeśli szukasz platformy, która usprawni zarządzanie szkoleniami, LMS będzie Twoim niezastąpionym pomocnikiem. Jeśli potrzebujesz potężnego narzędzia do tworzenia treści z podstawowymi funkcjami dostarczania materiałów i raportowania, rozważ LCMS.

A może potrzebujesz mocnego LMS i w pełni wyposażonego narzędzia do tworzenia treści, ale nie chcesz przepłacać? Wybierz iSpring Learn.

iSpring Learn to potężny LMS, który zawiera pełen zestaw funkcji do zarządzania szkoleniami. Posiada wbudowane narzędzia do tworzenia prostych kursów o wyglądzie książki i quizów, które możesz tworzyć razem ze swoim zespołem. Wraz z nim otrzymujesz zaawansowany zestaw narzędzi do tworzenia treści iSpring Suite. Umożliwia on tworzenie profesjonalnie wyglądających kursów z quizami, interaktywnymi ćwiczeniami (np. przeciąganie i upuszczanie, zaznaczanie odpowiedzi na obrazie), filmami i symulacjami.

Chcesz samodzielnie sprawdzić, jak iSpring Learn może ułatwić i ulepszyć szkolenia w Twojej firmie? Już dziś poproś o bezpłatną demonstrację LMS. A może chcesz zobaczyć zestaw narzędzi do tworzenia treści iSpring Suite w akcji? W takim razie wypróbuj go teraz dzięki 14-dniowemu bezpłatnemu okresowi próbnemu z dostępem do wszystkich funkcji.