Sztuczna inteligencja w edukacji: Jak AI rewolucjonizuje naukę w 2025

Już od kilku lat sztuczna inteligencja wydaje się być wszechobecna. Zamiast walczyć z czymś, co zdaje się być nieuniknione, warto nauczyć się korzystać z nowych narzędzi w rozsądny sposób. AI nie jest celem samym w sobie, jego głównym zadaniem jest pomoc oraz upraszczanie wybranych zadań. Dzięki temu specjaliści mogą poświęcić czas temu, co najważniejsze i zwiększyć swoją wydajność. Sztuczna inteligencja w edukacji często wzbudza negatywne emocje, ponieważ jest kojarzona z oszukiwaniem. Tymczasem narzędzia AI mogą wspierać wysiłki edukacyjne nauczycieli oraz zwiększać zaangażowanie uczniów w naukę. Przyjrzyjmy się temu, jak AI wzbogaca sektor edukacji oraz jak korzystać ze sztucznej inteligencji w etyczny sposób.

iSpring Suite

Sztuczna inteligencja w edukacji? Z iSpring Suite Max to możliwe.

Darmowy okres próbny Dowiedz się więcej

Czym jest sztuczna inteligencja w edukacji?

Gdy mowa o edukacji i sztucznej inteligencji, rzadko kiedy chodzi o wykorzystanie AI przez uczniów. Głównym celem AI w edukacji jest wspomaganie pracy edukatorów. Sztuczna inteligencja ma przejąć czasochłonne zadania, które odciągają uwagę nauczycieli od tego, co najważniejsze – nauczania i rozwijania pasji u uczniów. Można wyróżnić trzy kluczowe technologie AI, które skutecznie wspierają nauczanie. Pierwszą z nich jest przetwarzanie języka naturalnego, znane również jako NLP. W dużym skrócie, NLP zajmuje się interakcjami między komputerami a językiem i pomaga komputerom go zrozumieć. Rozbija język ludzki na niewielkie elementy, które AI jest w stanie przetworzyć. Dzięki NLP możliwe jest m.in. automatyczne ocenianie rozprawek i esejów, natychmiastowe tłumaczenie oraz rozpoznawanie mowy.

Kolejną technologią jest uczenie maszynowe – systemy uczą się i stale doskonalą na podstawie otrzymanych danych. Umożliwia to rozpoznawanie wzorców zachowań uczniów oraz ustalanie spersonalizowanych ścieżek edukacyjnych. Sztuczna inteligencja jest już często obecna w edukacji właśnie pod tą postacią. Programy i aplikacje do nauki korzystają z uczenia maszynowego w celu zapewnienie spersonalizowanych doświadczeń edukacyjnych. Pomaga dopasować poziomy trudności i sugeruje tematy, które mogą zainteresować uczniów. Trzecią technologią jest analityka predykcyjna. Sztuczna inteligencja wykorzystuje informacje z istniejących zbiorów w celu znajdowania wzorców i przewidywania przyszłych zdarzeń. Na podstawie ocen i frekwencji może skutecznie i szybko identyfikować uczniów, którym grozi niezaliczenie przedmiotu. Może też dostarczać wskazówki na temat elementów, które powinny znaleźć się w programie nauczania oraz umożliwia wydajne zarządzanie dostępnymi zasobami.

Planowanie lekcji z pomocą AI

Jedną z największych zalet sztucznej inteligencji jest usprawnienie procesu planowania i prowadzenia zajęć. Oto kilka przykładów, jak sztuczna inteligencja może ułatwić pracę nauczyciela:

Łatwiejsze planowanie lekcji i tworzenie treści

Chociaż sztuczna inteligencja w szkole nie może i nie powinna w pełni odpowiadać za tworzenie treści, może znacznie je przyspieszyć. Nauczyciele mogą wykorzystać AI do znalezienia inspiracji dotyczących tematów zajęć oraz do uporządkowania zaplanowanej lekcji. AI świetnie poradzi sobie z ustaleniem, ile czasu można poświęcić na dany temat i zadania, aby sprawnie realizować podstawę programową. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że plany lekcji muszą spełniać wymagania narzucone przez ministerstwo edukacji. Oznacza to, że należy dokładnie sprawdzać wszystkie propozycje AI i dostosowywać je do obowiązujących norm.

Wspieranie realizacji zajęć i zwiększanie zaangażowania uczniów

Utrzymanie zainteresowania uczniów to jedno z największych wyzwań z którymi mierzą się wszyscy nauczyciele. Na pomoc przychodzi sztuczna inteligencja, która może wykorzystać dane dotyczące uczniów do dopasowania zadań do ich preferencji. Dzięki temu uczniowie będą bardziej zaangażowani w naukę i chętniej będą brali udział w zajęciach. AI umożliwia również przygotowanie interaktywnych symulacji oraz pomocy wizualnych, które są szczególnie przydatne w przypadku bardziej skomplikowanych przedmiotów.

Potężnym narzędziem wspierającym zaangażowanie uczniów jest grywalizacja. Samodzielne wprowadzenie elementów gry do nauki jest czasochłonne i wymaga wiele wysiłku oraz kreatywności. Tymczasem sztuczna inteligencja może z łatwością przygotować propozycje gry przez zabawę dla każdej kategorii wiekowej. Dzięki wprowadzeniu grywalizacji uczniowie będą kojarzyli edukację z czymś przyjemnym.

Personalizacja nauki i nauczanie zróżnicowane

Jak już wspomniano wcześniej, sztuczna inteligencja umożliwia tworzenie indywidualnych ścieżek nauki. Personalizacja nauki nie tylko zwiększa zaangażowanie uczniów, ale też zapewnia lepsze przyswojenie wiedzy. AI pomaga dostosować poziomy trudności do realnych umiejętności odbiorców i szybko identyfikuje luki w wiedzy, które należy uzupełnić.

AI ułatwia też wprowadzenia nauczania zróżnicowanego. Polega ono na dostosowywaniu metod oraz materiałów edukacyjnych do potrzeb różnych uczniów z jednej grupy lub klasy. Uczniowie nie stanowią jednolitego organizmu o jednakowych możliwościach i umiejętnościach. Dlatego tak ważne jest przekazywanie informacji w sposób zrozumiały dla wszystkich. Sztuczna inteligencja może szybko znaleźć uczniów na podobnym poziomie i podzielić ich na grupy. Następnie zasugeruje strategie nauczania, które najlepiej odpowiadają potrzebom danej grupy. Nauczyciel nie musi już samodzielnie modyfikować posiadanych materiałów, ponieważ AI zrobi to za niego.

Ocena, informacje zwrotne i monitorowanie postępów

AI umożliwia automatyczną ocenę zadań na podstawie otrzymanych danych i może nawet udzielać informacji zwrotnych na temat popełnionych błędów. Dzięki temu informacje zwrotne są natychmiastowe, a korekta następuje bez opóźnienia, zapobiegając utrwaleniu błędnej wiedzy.

Co więcej, sztuczna inteligencja może na bieżąco monitorować postępy uczniów. Dostępne są programy, które stale śledzą dokonania uczniów i tworzą raporty zawierające wyniki testów, informacje o ukończonych zadaniach i inne. Pozwala to na szybką reakcję ze strony nauczyciela i zaoferowanie dodatkowego wsparcia.

Najlepsze narzędzia AI dla nauczycieli w 2025 r.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi AI, więc wybór odpowiedniego może stanowić duże wyzwanie. Poniżej znajdziesz pięć narzędzi, które pomogą nauczycielom w pracy:

iSpring Page

iSpring Page to intuicyjne narzędzie AI przeznaczone do tworzenia kursów, samouczków i quizów. Proces tworzenia przebiega bezpośrednio w przeglądarce, dzięki czemu korzystanie z iSpring Page jest niezwykle proste.Narzędzie to jest wyposażone w iSpring AI, wirtualnego asystenta, dzięki któremu nauczyciele mogą oszczędzać czas i rozwijać swoją kreatywność. Asystent może tworzyć pytania do quizów, podsunąć pomysły na kursy oraz pomóc w tworzeniu i edycji tekstów. Dzięki wersji próbnej iSpring Page można bez zobowiązań wypróbować narzędzie przez 14-dni.

Canva Magic Write

Canva Magic Write jest częścią Magic Studio. Głównym celem tego narzędzie jest pomoc w tworzeniu treści pisemnych. W związku z tym przyda się nauczycielom, którzy mierzą się z blokadą pisarską lub pisanie nie jest ich mocną stroną. Canva Magic Write może pobudzić kreatywność poprzez sugerowanie tematów i treści, aby lekcje były bardziej angażujące. Przydatność tego oprogramowania zależy od tego, jak często znajdziesz dla niego zastosowanie i czy tworzone treści odpowiadają Twoim standardom.

Magic School

Magic School to wszechstronna platforma, która oferuje imponującą liczbę narzędzi. Może pomóc w tworzeniu oryginalnych treści, generowaniu pomysłów, dostosowywaniu materiałów do potrzeb uczniów i wiele innych. Liczba oferowanych opcji może być przytłaczająca, ale design platformy jest na tyle przyjazny, że jej opanowanie nie powinno stanowić problemu.

Education Copilot

Education Copilot to platforma, która skupia się na projektowaniu materiałów edukacyjnych i planów lekcji w oparciu o sztuczną inteligencję. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz zaoszczędzić czas na planowaniu lekcji dla poszczególnych klas. Doskonale nadaje się również do tworzenia spersonalizowanych doświadczeń edukacyjnych dla uczniów.

PowerPoint Speaker Coach

Głównym zadaniem Trenera Prelegenta jest pomoc w ćwiczeniu prezentacji i umiejętności publicznego przemawiania. To narzędzie AI analizuje przemówienie pod kątem tonu, tempa i akcentowania, aby dostarczać opinie w czasie rzeczywistym. Trener Prelegenta to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają uczyć i chcą zbudować pewność siebie podczas prezentowania treści. Dostępna jest polska wersja językowa.

Sztuczna inteligencja w edukacji: ryzyko i ograniczenia

Sztuczna inteligencja wciąż jest kontrowersyjnym tematem i zanim zostanie wykorzystana warto zapoznać się z ryzykiem z nią związanym.

Obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych

Korzystanie ze sztucznej inteligencji nierozerwalnie wiąże się z przekazywaniem wielu danych, w tym danych wrażliwych. Budzi to wątpliwości i obawy, co do tego, jak dane są przechowywane, chronione i kto ma do nich dostęp. Wyciek danych może prowadzić do ogromnych nadużyć, w tym kradzieży tożsamości. Dlatego wybierając narzędzia AI należy stawiać na zaufanych dostawców, którzy oferują silne zabezpieczenia, takich jak iSpring Learn czy Microsoft.

Stronniczość algorytmiczna

Stronniczość nie jest czymś, co zazwyczaj jest kojarzone z technologią. Należy jednak pamiętać, że wszystkie informacje, które posiada sztuczna inteligencja, pochodzą od ludzi. Firmy rozwijające tę technologię mają na uwadze ten problem, jednak nie znaleziono jeszcze odpowiedniego rozwiązania. Stronniczość algorytmiczna jest więc czymś, na co należy uważać podczas korzystania z AI. Jest to szczególnie ważne, gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do oceny uczniów.

Nadmierne poleganie na AI i obniżanie kwalifikacji

Zbyt częste korzystanie z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji może prowadzić do mniejszego zaangażowania ze strony nauczycieli. Korzystanie z gotowych materiałów bez ich sprawdzania i korekty jest kuszące, jednak prowadzi do degradacji umiejętności i zanikania wiedzy. Zbytnie poleganie na AI może zabijać innowacyjne myślenie oraz kreatywność, co negatywnie wpływa na jakość edukacji. Może również doprowadzić do błędnego przekonania, że AI może zastąpić edukatorów.

Ograniczony dostęp i wykluczenie cyfrowe

Osobom, które na co dzień obcują z technologią łatwo zapomnieć, że nie wszyscy ludzie mają ten sam przywilej. Jak podaje Statista, 32% światowej populacji wciąż nie ma dostępu do internetu. Dotyczy to w dużej mierze krajów trzeciego świata, jednak problem ten występuje również w Polsce. Decydując się na wprowadzenie rozwiązań powiązanych z komputerem i internetem trzeba pamiętać, że nie zawsze będą stanowiły ułatwienie dla uczniów i nauczycieli.

Przyszłość sztucznej inteligencji w edukacji

Przyjrzyjmy się teraz temu, co przyszłość szykuje dla nauczycieli, jeśli chodzi o wykorzystanie sztucznej inteligencji w nauce.

Demokratyzacja

W tym kontekście demokratyzacja oznacza zwiększanie dostępu do technologii. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji możemy spodziewać się, że stanie się dostępna dla większej liczby osób z różnych środowisk.

Inkluzywność

Wraz ze wzrostem popularności, zastosowania i biegłości AI będą one sprzyjać inkluzywności. AI może uczynić materiały edukacyjne bardziej dostępnymi dla uczniów o różnych potrzebach, dzięki czemu wszyscy będą mieli jednakowe szanse na rozwój.

Zwiększone zastosowanie

Niełatwo przewidzieć, z jakimi wyzwaniami poradzi sobie sztuczna inteligencja w edukacji. Mamy jednak pewność, że liczba zadań, w których AI może pomóc, będzie stale wzrastać. Szersze zastosowanie skutkuje większą oszczędnością czasu, który można poświęcić na bardziej kreatywne zadania.

Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna

Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna to dziedziny technologii o ogromnym potencjale edukacyjnym. Oferowana przez nie immersyjność ma szansę zrewolucjonizować środowiska edukacyjne.

Disqus Comments Loading...